Княжий храм святого Миколая

Із руських часів до наших днів збереглося лише п'ять невеликих культових будівель, частково перебудованих, які закладені на фундаментах споруд XIII ст

Із руських часів до наших днів збереглося лише п'ять невеликих культових будівель, частково перебудованих, які закладені на фундаментах споруд XIII ст. Однією із них є церква Св. Миколая, що вважається прикладом давньоукраїнської архітектури XIII ст.

Припускають, що будувалася вона як родинна усипальниця галицьких князів. Можливо, її заснував ще князь Данило або Лев. У XVII ст. храм Св. Миколая був церквою українського цеху шевців, які жили у передмісті.

На жаль, не збереглося давнього вигляду храму. Теперішня будова є значно змінена протягом довгих віків. Найстарішою частиною вважаються мури з гарного тесаного каменю, які відкрито під час відновлення 1924 р. Вони вказують, що церква мала план т. зв. грецького (рівнораменного) хреста. В другій половині XVII ст. церкву перебудували, роботи закінчили в 1701 р.,  про це свідчить напис на арці головної нави. В 1776 р. прибудовано захристя. У XVIII ст. церква була покрита гонтою, у 1800 р. дах згорів, і тоді побудовано теперішні бані, покриті бляхою.

Давній іконостас згорів у 1783 р., залишився від нього тільки один образ Ісуса Христа з Божою Матір'ю й апостолами. Цікавий також образ Богородиці, з рамен якої спливають стяжки (cтрічки) з написами, до яких чіпляються грішники. Унизу змальована морська прірва і в ній – змій з роззявленою пащекою. Також зберігся старий хрест у срібній оправі з XV—XVI ст. На верхній фронтовій стіні церкви є фрески маляра Петра Холодного. При церкві був старий цвинтар, але з нього збереглися тільки два залишки надгробних плит, вмуровані у підлогу пресвітери.

До найцінніших речей, якими церква пишається і нині, належать ікона та мощі святого Миколая, якими антіохійський патріарх Йоахим благословив храм під час свого візиту до Львова.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4100 / 1.54MB / SQL:{query_count}