Львівщина багата мальовничими та цікавими історичними пам’ятками. Сьогодні пропонуємо відвідати Поморянський замок, побудований ще в першій половині XVI ст. на місті дерев’яної фортеці, спорудженої у 1340 – 1350 рр. магнатом Миколою Свинкою за наказом короля Казимира Великого.
У плані замок прямокутний. Має два поверхи з кутовими вежами і замковим подвір’ям. Із усіх боків Поморянський замок оточували русло й заболочена заплава р. Золота Липа. Завдяки таким першокласним природним і штучним загорожам татари під час набігів на Галичину не могли здобути його ні приступом, ні облогою й здебільшого обходили стороною. Розквіт замку, а разом із ним і прилеглого містечка пов'язаний з іменем польського короля Яна III Собєського, який значно перебудував твердиню, перетворивши на по-королівському розкішний палац в оточенні ландшафтного парку.
У XVIII ст. замок занепав, оскільки нові власники Радзівіли приділяли йому мало уваги. Нищівних ударів замку завдали пожежа 1771 p. та дозвіл австрійського уряду розбирати укріплення на будівельні матеріали. Відродження припало на XIX ст., коли замок перейшов у власність Еразма Прушинського та його сина Юзефа. Юзеф Прушинський зібрав у стінах Поморянського палацу безцінну колекцію олійних полотен видатних художників світу (зокрема Рембрандта і Леонардо да Вінчі), галерею гравюр королів Речі Посполитої, колекцію медалей і монет, печаток польських королів і князів, автографів польських королів, ікон, посуду, мозаїк тощо. Однак після смерті колекціонера-мистецтвознавця безцінні скарби Поморянського замку розійшлися по світу з аукціонів.
У 1876 р. Поморянський замок перейшов у власність Романа Потоцького. Його син Єжи опікувався замком до 1939 p., відремонтувавши його після руйнацій Першої світової війни. Граф мешкав тут із родиною майже до початку Другої світової.
У радянські часи у замку були райком, райвиконком та ПТУ. А з 1970-х ця монументальна будівля перебуває у занедбаному стані.
Нині королівський палац є монументальною двоповерховою спорудою з колись розкішним фасадом, який досі справляє на відвідувачів неабияке враження. Також збереглися кутова вежа і ділянка оборонного замкового муру. Окрім замку, в Поморянах залишилась неоготична ратуша і чудовий колишній костел Пресвятої Трійці з XVII ст.
До теми:
Найзручніше добратися до Поморян можна громадським транспортом зі Золочева. З автостанції їдуть маршрутки до Поморян. Зі Львова до Золочева можна доїхати маршрутними таксі з вул. Личаківської (неподалік кінцевої зупинки трамвая №2) або електричками від залізничного вокзалу чи станції “Підзамче” (тернопільський напрямок). Автівкою їхати до Золочева (траса Львів – Тернопіль). Поморянський замок розташований за 27 км на південь від Золочева.