Нарешті настала пора перших ягід. Всім нам закортіло ними поласувати. Про те, яку користь отримає від цього наш організм і кому слід бути обережним, розповідає “Пошті” головний дієтолог Львівщини Зоряна Завада
Суниця – вранці…
“Вода з ягід суничних серце зміцнює, силу дає, камінь усередині нищить”, – йдеться у старовинному травнику, а давні мудреці запевняли: у домі, де їдять суниці, лікар не потрібен, адже вони зміцнюють здоров’я.
За словами Зоряни Завади, ягоди суниці містять природні цукри (до 10%), лимонну, яблучну й саліцилову кислоти, фолієву кислоту, дубильні й фарбувальні речовини, пектин. У плодах є вітаміни С, А , В1, B2, К, РР, Е. Крім того, вони мають високий вміст заліза, а також багаті на такі мікроелементи, як кобальт, марганець, селен, кальцій і фосфор, біологічно активні речовини, ефірні олії.
“Особливо славляться суниці вмістом фолієвої кислоти, значно випереджаючи інші плоди та ягоди за цим показником, а також кількістю вітаміну Е, який позитивно впливає на стан шкіри, волосся та нігтів. Також вони вважаються найбагатшими серед інших плодів та ягід на кальцій. А заліза в ягодах суниці стільки, що вони мають помітну кровотворну та кровоочисну дію”, – розповідає вона.
Ці ягоди містять багато вітаміну С. Влітку він потрібен для підтримки тонусу капілярів – завдяки цьому вони запобігають набрякам та знімають їх. Корисні суниці й гіпертонікам, адже нормалізують тиск, та всім, хто має проблеми з серцево-судинною системою. Також вітамін С стимулює залози-наднирники: вони викидають гормони адреналіну і кортизолу, які підвищують працездатність. Тому суниці не варто вживати на ніч, краще – у першій половині дня.
Суниці містять багато вітамінів групи В. Вони прискорюють обмінні реакції усередині клітин, а отже, додають енергійності та сприяють схудненню.
Їх добре вживати як дієтичний засіб від захворювань нирок і печінки, порушень жовчоутворювальної функції, катарів дихальних шляхів, проносів, підвищеного тиску крові та її великої в’язкості, подагри, а також як глистогінний засіб.
“Свіжі ягоди і сік з них – чудовий засіб від виразки шлунку, гастритів, хвороб печінки і ясен. Вони регулюють обмін речовин, сприяють виведенню з організму холестерину і токсинів, допомагають жінкам, які планують найближчим часом народити дітей”, – каже фахівець.
Антимікробні властивості ягід суниці використовують, накладаючи розтерті ягоди на порізи, дрібні ранки, ушкоджені екземою ділянки шкіри. Зовнішньо ягоди суниці дуже активно використовуються у косметології для поліпшення живлення шкіри.
Проте, зважаючи на можливість виникнення алергії, дієтолог не рекомендує давати суниці дітям, яким ще немає трьох років, також не варто ризикувати тим, хто схильний до алергій. Протипоказані вони й тим, хто потерпає від тривалих печінкових кольок, гастритів із підвищеною кислотністю, хронічного апендициту.
Полуниця – на ніч…
Не менш корисна за свою лісову родичку і її городня посестра – полуниця. Її ягоди містять фолієву, яблучну, нікотинову і саліцилову кислоти, вітаміни А, В, С, Е, К, магній, фосфор, кобальт, залізо, калій, кальцій, марганець, селен, йод, цинк, інші мікроелементи, а також пектини та ще багато потрібних організму складових.
“Полуниці мають потужну протизапальну і протимікробну дію, зміцнюють імунітет. Тому їх можна використовувати для профілактики і лікування грипу та застуди. Завдяки антимікробним властивостям, ними лікують запалення носоглотки та порожнини рота, а також усувають неприємний запах із рота”, – розповідає дієтолог Зоряна Завада.
За її словами, ці ягоди використовують під час хвороб кишківника, вони вбивають збудників кишкової інфекції. Полуниці допоможуть поповнити запаси заліза, тому їх використовують для лікування недокрів'я. Крім того, вони зміцнюють стінки судин, мають кровоспинну дію. Їх використовують і для лікування геморою та маткових кровотеч. Споживання полуниць нормалізує тиск, вони також є чудовим засобом для лікування гіпертонії та атеросклерозу судин.
Полуниці знижують рівень холестерину, а завдяки високому вмістові антиоксидантів мають протиракові властивості. Калій, якого багато в полуницях, нормалізує очний тиск та запобігає глаукомі.
“Завдяки здатності знижувати кількість цукру в крові їх уводять у раціон хворих на цукровий діабет. Полуниці заспокоюють печінку, мають сечогінні й потогінні властивості, їх використовують і для лікування нирок і сечовивідних шляхів. Вони допоможуть при болях у суглобах і подагрі, сприяють виведенню води з організму”, – зазначає Зоряна Завада.
Флавоноїд фісетін, який також містять полуниці, уповільнює старіння мозку і допомагає довше зберігати хорошу пам'ять. У полуницях, як і в інших ягодах, є велика кількість фітостеролів, які допомагають ефективно боротися з хронічними хворобами.
150 г свіжих ягід знімуть стрес і допоможуть заспокоїтися. Вони багаті на цинк, який сприятливо впливає на лібідо жінок і чоловіків. Тому вживання полуниць із вершками не тільки еротично виглядає, але й фізіологічно підсилює статевий потяг.
Поширене використання полуниць і у косметології – для відбілювання шкіри і лікування вугрового висипу.
Оскільки полуниці є сильним алергеном, то дієтолог радить людям, схильним до алергії, бути обережними. У важких випадках слід відмовитися від їх споживання зовсім. З особливою обережністю слід вживати полуниці вагітним жінкам і дітям, а також у випадку гіпервітамінозу. Також протипоказом є підвищене виділення шлункового соку, тривалі шлункові та ниркові кольки, апендицит.
Черешні для всіх, але потрошку
З’явилися на наших ринках і черешні. Милують око та спокушають поласувати ними. На думку головного дієтолога Львівщини, ці ягоди також принесуть користь здоров’ю, адже у них міститься велика кількість природних цукрів, багато калію, кальцію, магнію, заліза, міді, марганцю, йоду і фосфору. У її плодах є вітаміни С, РР, В1, В3, В6, Е, К, що особливо важливо в період вагітності та годування груддю, а також для дітей. Черешні містять також ретинол, за допомогою якого утворюються і розвиваються всі тканини: від кісток і шкіри до сітківки ока. Вітамін B1 сприяє обміну речовин, а B6 – синтезу білків, стимулює роботу печінки, серця і головного мозку, вітамін РР стимулює процес дихання клітин.
За словами Зоряни Завади, завдяки наявності кумаринів і оксикумаринів черешні сприяють зниженню згортання крові та запобігають утворенню тромбів. Вони звільняють організм від шкідливих продуктів обміну і надлишку холестерину. Ягоди темних сортів корисні у випадку гіпертонії, оскільки знижують кров'яний тиск, а антоціани, які містяться у них, зміцнюють капіляри.
Добре вживати черешні й тим, у кого анемія, оскільки ці ягоди збагачують організм залізом. Компот із черешень без цукру допоможе позбавитися від кашлю, а сік із них корисний тим, хто потерпає від ревматичних захворювань, закрепів, анемії та порушення травлення. Пити його дієтолог рекомендує по півсклянки кілька разів щодня.
Поліпшуючи травлення, черешні допомагають лікувати захворювання шлунково-кишкового тракту, знімають болі у шлунку і збуджують апетит. Вони містять велику кількість клітковини, необхідної сапрофітним бактеріям, тому їх добре вживати тим, у кого дисбактеріоз кишківника.
Дуже корисні ягоди черешні діабетикам. Відвар квітконіжок черешні можна використовувати як сечогінний засіб, а також для схуднення. Можна скинути зайві кілограми, не завдавши шкоди організму, замінивши черешнею калорійні кондитерські вироби.
Саліцилова кислота, що міститься в черешнях, має знеболювальну дію і допоможе тим, кого непокоять ревматизм, подагра і артрит.
Черешні зцілюють від шкірних захворювань, таких як вугри, екзема і псоріаз. Використовують черешні й у косметології. Для сухої шкіри обличчя гарно підійде живильна маска з однієї столової ложки сметани та однієї столової ложки перетертої черешні. Ягідна маска з черешні в поєднанні з полуницею очищає і звужує пори, відлущує мертві клітини.
Вживати черешню дієтолог радить невеликими порціями кілька разів на день, щоб уникнути здуття живота, адже клітковина черешні важко перетравлюється. А у разі порушення прохідності кишківника від черешні краще відмовитися.