Ситуація на зруйнованій японській АЕС “Фукусіма-1” залишається критичною
Ситуація на зруйнованій японській АЕС “Фукусіма-1” залишається критичною
Деякі експерти вважають, що масштаб аварії вже досяг 7-го рівня – такого ж, що й аварія на Чорнобильської АЕС. За припущеннями фахівців, активне ядро одного з енергоблоків японської станції розплавилося й зруйнувало дно захисної камери. Експерт з атомних елекстростанцій німецького відділення “Greenpeace” Тобіас Рідль упевнений, що ситуація вийшла з-під контролю. “Плутоній витікає лише при температурі більше 1000 градусів, за якої відбувається часткове розплавлення стрижнів. МАГАТЕ повинне виразно й зрозуміло повідомляти про те, що відбувається, замість того, щоб мінімізувати наслідки інциденту й заявляти, що ситуація поліпшуватиметься”, – заявляє Рідль. На його думку, роботи з охолодження реакторів, імовірно, триватимуть ще багато тижнів і навіть місяців, і за цей час може багато чого статися. Німецький експерт упевнений, що наслідки японської катастрофи даватимуться взнаки ще дуже довго. “Навіть через 25 років після аварії на Чорнобильської АЕС у Німеччині усе ще не можна споживати гриби та лісові ягоди через високий вміст цезію”, – каже він.
Тривожні прогнози висловлює і Річард Лейхі з “General Electric”. За його припущеннями, на другому енергоблоці “Фукусіми-1” принаймні частина активної зони реактора – паливні стрижні та оболонка зі сплаву цирконію – розплавилася, й радіоактивні матеріали провалилися в сухий бокс під камерою тиску. Небезпека полягає у тому, що паливо вступить у хімічну реакцію з бетонною підлогою сухого боксу й виділить радіоактивні гази. Щоправда, як зазначає Річард Лейхі, на “Фукусімі” сухий бокс затоплений океанською водою, що зменшить температуру палива й зменшить викиди газів. Експерт порекомендував усім країнам створити своєрідні “сили швидкого реагування” – групи фахівців з ядерної безпеки, здатні оперативно консультувати владу в надзвичайних ситуаціях.
Також майже всі світові засоби масової інформації звертають особливу увагу на неспроможність японського ядерного концерну “Tokyo Electric Power Company” впоратися із ситуацією. Так, німецький часопис “Suddeutsche Zeitung” пише, що керівництво концерну являє собою жалюгідну картину. Його глава Масатака Сімідзу минулого тижня взагалі на кілька днів зник з поля зору, і навіть почали ширитися чутки про те, що він скоїв ритуальне самогубство. Потім, щоправда, з’явилася інформація, що чоловік лише госпіталізований.
“Tokyo Electric Power Company” ставлять у провину те, що компанія спочатку категорично відхилила міжнародну допомогу й втратила через це дорогоцінний час. Як приклад, наводять відмову від запропонованих американцями послуг з охолодження зруйнованого ядерного реактора. Крім того, вчора стало відомо, що сейсмологи попереджали концерн про можливі катастрофічні наслідки у випадку, якщо станція одночасно зазнає впливу землетрусу й цунамі. За словами директора Центру досліджень землетрусів і активних розламів Юкінобу Окамури, в 2009 році він особисто мав розмову з керівництвом “Tokyo Electric Power Company” з цього приводу. Однак думку сейсмолога просто проігнорували.
Тим часом експорт японських продуктів харчування різко скоротився. Також частково заблоковані промислові товарні потоки. Міжнародні судноплавні компанії відмовляються заходити в порти Токіо та Йокогами через страх радіаційного зараження.