Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає ситуацію із зараженням харчових продуктів радіоактивними речовинами в Японії більш серйозною, ніж припускали раніше. “Це значно серйозніше, ніж ми думали в перші дні, коли припускали, що ця проблема обмежена радіусом від 20 до 30 кілометрів”, – заявив представник Азійсько-тихоокеанського відділення ВООЗ в Манілі Пітер Кордінглі.
Він також повідомив, що наразі ВООЗ не може відстежити факти поставок заражених продуктів із префектури Фукусіма в інші країни. “Але цілком можна припустити, що деякі заражені продукти потрапили за межі зони карантину”, – зазначив представник Всесвітньої організації охорони здоров’я. За його словами, фахівці головного офісу організації в Женеві аналізують ситуацію.
Точно відомо, що японські фахівці виявили в місті Хітаті префектури Ібаракі партію шпинату, в якому рівень радіації перевищує допустиму норму в 27 разів, та молока, в якому радіоактивних речовин було у 12 разів більше за норму. А у воді низки префектур, зокрема й Токіо, знайшли радіоактивні йод і цезій.
Нагадаємо, руйнівний землетрус магнітудою дев’ять балів стався біля північно-східного узбережжя Японії 11 березня. Підземні поштовхи викликали цунамі заввишки більше десяти метрів, які призвели до масштабних руйнувань. 21 тисяча осіб загинули або зникли безвісти. Завдані стихією збитки оцінили у 235 мільярдів доларів США. Після землетрусу на японських АЕС “Фукусіма-1” і “Фукусіма-2” було запроваджено режим надзвичайного стану через вихід з ладу систем охолодження реакторів. Зафіксовано кілька витоків радіації, що змусило владу евакуювати людей з 20-кілометрової зони навколо станції, а також накласти заборону на польоти в радіусі 30 кілометрів.