“Пошта” дізналася у фахівця, як зробити це правильно та якою має бути ґрунтосуміш
Зараз найбільш вдалий час для пересаджування кімнатних рослин, поки у них нема бутонів, поки вони не почали цвісти. Про це наголошує “Пошті” завідувач оранжерейного комплексу відділу тропічних і субтропічних рослин Ботанічного саду ЛНУ ім. І. Франка Надія Луцишин. Бо коли пересаджувати рослину під час цвітіння, вона може скинути бутони. Та й таку рослину нема потреби пересаджувати,бо коли вона цвіте, це означає, що добре почувається.
І часто пересаджувати можна не всі рослини, бо це для них стрес. Дрібніші рослини і ті, що швидко ростуть, пересаджують щорічно. Ті, які ростуть повільно і великі, – раз на кілька, а деякі і раз на десять років.
Сигналом про те, що кімнатна красуня проситься в інший горщик, є корінчик, що виглядає через донний отвір. Але це стосується здорових безпроблемних рослин. Якщо рослина погано росте, листочки жовтіють, мають пошкоджені кінчики, слід подивитися на її корінці. Якщо ж вони слабкі, то треба посадити рослинку в менший горщик й дати іншу ґрунтосуміш. “Рослини більше люблять тісний посуд, ніж великий. Коренева система має займати повністю об’єм горщика. Рослина добре почувається, коли коріння обплітає всю земляну грудку. Та великій пальмі потрібний великий посуд – тоді вона буде рости гарно та швидко”, – розповідає ботанік.
Який ґрунт вибрати?
У продажу є широкий вибір грунтосуміши, але треба враховувати специфіку рослини. Є універсальні суміші, а є спеціальні – для певних видів. Універсальна ґрунтосуміш – це звичайний торф із деякими додатками мінеральних елементів. Якщо до нього додати перепріле листя чи хвою, то вийде поживна ґрунтосуміш для рослин.
Деякі рослини потребують спеціальних сумішей. Їх можна знайти у квіткових магазинах. За словами Надії Луцишин, інколи суміші можна взаємно замінювати, як, наприклад, ґрунт для драцен, юк та пальм, які мало чим відрізняються одна від одної. Проте що більша пальма, то більше слід додати глинистого субстрату, або навіть городньої землі. Їх також можна брати за основу для більшості рослин, додаючи певних компонентів.
Сукуленти, наприклад, кактуси, агави, алое, каланхое, товстянки люблять рихлий, піщаний, глинистий субстрат. Він має бути пористий, щоб не затримував води, до нього потрібно додати багато грубого річкового піску чи битої цегли.
Рослини, що належать до епіфітів, – тропічні папороті, орхідеї – вимагають специфічних субстратів. Щоб вирощувати їх удома, треба наблизити умови до тих, у яких вони ростуть у природі: вибрати легкий ґрунт (перепріле листя), сфагновий мох, кору дерев. У лісі чи парку можна назбирати соснової кори, пропарити її, щоб позбутися шкідників, подрібнити, додати сфагнового моху чи перепрілого листя. Така суміш підійде і для ананасових.
Азалії, камелії люблять кислий субстрат, тому до суміші слід додати сфагновий рудий торф, перепрілої хвої. “Можна вирощувати їх і в чистому сфагновому торфі, але треба пильнувати підживлення, бо він бідний на органіку. Коли купуємо в магазині азалію у торфі, вона вирощена на мінеральному підживленні. Їй і надалі потрібна така ж підживка, тож у продавця треба поцікавитися, яка саме”, – зазначає спеціаліст.
Пересаджування
і перевалювання
Найкращі горщики – керамічні, вони мають пористі стінки, в них не утворюється застій води. Якщо рослина росте у пластиковому, то він обов’язково має мати дірку. Нові горщики спершу слід добре пропарити кип’ятком.
Якщо ґрунт у вазоні пухкий, рихлий, то нема потреби перед пересаджуванням поливати рослини. Коли ж твердий, то щоб зберегти горщик і не травмувати коріння, можна поставити вазон на ніч у посуд з водою, а потім обережно вимивати ґрунт, поки не вдасться легко дістати рослину. Вийнявши рослину, дивимося на стан кореневої системи. Якщо рослина проблемна – пересаджуємо її повністю, якщо все добре – перевалюємо.
При пересаджуванні повністю звільняємо кореневу систему від старого ґрунту. Пошкоджене коріння підрізаємо, припудрюємо товченим деревним вугіллям або аптечним активованим. При перевалюванні – рослинку разом із земляною грудкою переносимо в більший горщик і доповнюємо ґрунтовою сумішшю.
“На дно горщика кладемо вигином донизу керамічний черепок, щоб не закривати відтік води. Даємо пісок, готову ґрунтосуміш насипаємо зверху і вкладаємо рослину, досипаємо землі і втрамбовуємо, ущільнюємо її. Після пересаджування чи перевалювання щедро підливаємо рослини. Наступне поливання – коли підсохне земля. Це сигнал про те, що коріння активно функціонує, вбирає вологу”, – каже спеціаліст.
Особливі труднощі при пересадці створюють кактуси та інші рослини, що мають шипи та колючки. Щоб витягнути з горщика кактус і не пошкодити руки, слід загорнути його в картон або цупкий папір та обов’язково користуватися рукавицями.
Якщо рослина має тонкі ніжні листочки й після пересаджування земля ще волога, а листочки прив’ялі, то її необхідно обприскати, бо коренева система ще не функціонує добре, а рослина потребує вологи.
Після пересаджування рослину можна повернути на попереднє місце, якщо воно не надто яскраво освітлене. Але краще на день-два залишити в затіненому місці. До речі, краще пересаджувати рослини в похмурий день, це зменшує випаровування.
P. S. У наступному вівторковому числі читайте, як обирати собі друзів з-поміж рослин та як створити для них умови, щоб вони добре почувалися у вашому домі та офісі.