Найпрестижніша індивідуальна нагорода у футболі “Ballon d’Or”, або більш відома нам за назвою “Золотий м’яч” отримала свого власника. Ним другий рік поспіль став аргентинський форвард “Барселони” Ліонель Мессі.
Раз у рік знамените французьке видання “France Football” збирає найкращих футболістів з Європи, щоб виділити одного з них. Свій початок трофей мав у далекому 1956 році, коли приз здобув англієць Стенлі Метьюз з “Блекпулу”. Правила визначення найкращого гравця планети кілька разів змінювалися. Наприклад, до 1995 року “Золотий м’яч” могли отримати винятково європейські футболісти. Тому не дивно, що цю нагороду не отримували легенди футболу Пеле та Марадона. Першим гравцем, що представляв не європейський континент і став власником “Ballon d’Or”, став нападник “Мілана” ліберієць Джордж Веа. У списку переможців було і три футболісти з України – Олег Блохін, Ігор Бєланов та Андрій Шевченко. Крім цієї премії, паралельно існувала й інша – “Гравець року за версією ФІФА”. І лише цього року нагороди об’єднали. Відтепер найкращий гравець світу одержує нову нагороду – “Золотий м’яч ФІФА”.
Отже, найкращий футболіст світу в 2010 році став першим власником об’єднаної премії. 10 січня 2011 року у швейцарському Цюриху відбулася гала-церемонія, на якій і були вручені головні футбольні індивідуальні нагороди 2010 року. На найпрестижнішу з них – найкращий футболіст планети – було три претенденти, які представляли один клуб – іспанську “Барселону”. Це аргентинець Ліонель Мессі, а також іспанці Андрес Іньєста й Хаві. Кожний з них гідний титулу, адже всі вони є великими гравцями. Цей титул став визначним ще й тому, що вибирали найкращого більше 600 тренерів, футболістів і журналістів, які представляли всі країни планети. Такого великого журі ще не було ніколи. Отож, підсумковий результат може вважатися найбільш об’єктивним із всіх можливих. Відзначимо, що три футболісти з одного клубу виявилися в трійці найкращих утрете в історії. Раніше двічі цим похвалитися міг лише італійський “Мілан”. У 1988-му “Золотий м’яч” здобув Марко Ван Бастен, який виграв титул у боротьбі зі своїми одноклубниками Руудом Гуллітом і Франком Райкаардом. А через рік титул знову одержав Ван Бастен, який випередив своїх партнерів Франко Барезі й все того ж Райкаарда.
Церемонія в Цюріху розпочалася з визначення символічної збірної ФІФА. Паралельно оголошувалися переможці в номінаціях жіночого футболу. Так, найкращим тренером жіночих команд стала керманич німецької збірної Сільвія Неїд. Далі слово взяв Веслі Снайдер, голландський півзахисник, у короткому виступі він заявив, що йому було надзвичайно приємно працювати разом з таким видатним фахівцем, як Моурінью. Португалець після таких слів не зумів стримати сліз. Але коли оголосили, що саме він став найкращим тренером 2010 року, то Жозе спокійно поставився до цього, прокоментувавши подію напрочуд скромно. Нагадаємо, конкурентами Моурінью були наставник збірної Іспанії Вісенте Дель Боске й керманич “Барселони” Пеп Гвардіола. Гравець збірної Туреччини Хаміт Алтинтоп дістав “Приз Пушкаша” за найкращий гол 2010 року. Алтинтоп забив свій гол у матчі зі збірною Казахстану. А після того, як п’ятий раз поспіль найкращою футболісткою року стала бразилійка Марта, усі затамували подих, адже настав час найцікавішого – оголошення переможця в номінації “Найкращий футболіст світу”.
Відомо, що в рік світового чемпіонату перевага віддається гравцям, які яскраво виявили себе на мундіалі. Хаві й Іньєста зі збірною Іспанії виграли трофей, а от Мессі на полях Південної Африки залишився ні із чим. Але те, як він грав в іспанському чемпіонаті й Лізі чемпіонів, не могло не вразити багатьох. Оскільки всі три претенденти були з “Барселони”, ім’я найкращого футболіста 2010 року повідомляв наставник каталонців Пеп Гвардіола. І коли рука тренера витягла з конверта папірець із написом “Ліонель Мессі”, глядачі вибухнули оплесками. Аргентинець удруге поспіль став найкращим на планеті. Він поводився впевнено й спокійно. Мессі заявив, що не очікував одержати цей приз, і відзначив, що не одержав би нагороду без допомоги своїх блискучих партнерів з “Барселони”. Тепер у свої 23 роки аргентинець став одним із найтитулованіших гравців на планеті.
Цього року Мессі насправді продемонстрував феноменальний результат, про що говорить статистика Castrol Rankings. 34 голи Ліонеля в іспанській першості в сезоні 2009/10 – це найвищий результат серед гравців п’яти провідних європейських ліг за останні 20 років поряд з бразильцем Роналдо, що забив стільки ж м’ячів, виступаючи за “Барселону” у сезоні 1996/97. Такий же результат показали Алан Ширер у “Блекберн Роверс” (сезон 1994/95 рр.) й Енді Коул (“Ньюкасл”, сезон 1993/94 рр.), але вони зробили це, зігравши по 42 матчі в сезоні.
Важливість голів Мессі для “Барселони” теж не викликає сумнівів. Торік команда виграла 22 з 24 матчів, у яких він забивав, а інші два закінчилися внічию.
Однак Мессі пішов ще далі: за підсумками останніх 12-ти місяців аргентинський “футбольний чарівник” випередив усіх гравців, які виступають у п’яти провідних європейських лігах, за кількістю голів, забитих у національній першості (42) і Лізі чемпіонів (12). Якщо зрівняти його результативність у Лізі з показниками інших гравців за всю історію футболу, то за кількістю забитих голів в одному сезоні національної першості він поступається лише п’яти футболістам: Йосипу Скоблару, який виступав за “Марсель” у французькому чемпіонаті (44 голи в сезоні 1970/71), а також чотирьом представникам англійської Прем’єр-ліги: Понго Ворінгу з “Астон Вілли” (49 голів у сезоні 1930/ 31), Теду Гарперу з “Блекберн Роверс” (43 голи в сезоні 1925/26), Дейву Халлідею з “Сандерленда” (43 голи в сезоні 1928/29) і Діксі Діну з “Евертона” (44 голи в сезоні 1931/32 і 60 голів у сезоні 1927/28).
Тож, попри те, що на полях ПАР Мессі особливої слави не здобув, він все одно залишається “золотим” футболістом нинішнього покоління.