Сьогодні у Цюриху будуть вибрані країни-господарі першості світу 2018 та 2022 років. Але світова футбольна спільнота наразі більше стурбована не фактом голосування, а черговим гучним скандалом, пов’язаним з ФІФА.
У понеділок на головному британському телеканалі BBC-1 вийшла програма “Панорама”, в якій стверджувалося, що три високопоставлених чиновники ФІФА, які будуть брати участь у сьогоднішньому голосуванні, у 1990-ті роки отримували хабарі.
Як стверджують автори програми, бразилець Ріккардо Тешейра, парагваєць Ніколас Леос і камерунець Ісса Аяту одержували гроші від спортивної маркетингової фірми, якій дісталися права на трансляцію матчів чемпіонату світу з футболу. Отримані хабарі описуються у конфіденційному документі, у якому перераховані 175 платежів на загальну суму 100 млн доларів. Усі три члени виконкому ФІФА не відповіли на звинувачення авторів “Панорами”. ФІФА також відхилила прохання журналістів ВВС прокоментувати це звинувачення.
“Панорама”, що вийшла в ефір у понеділок увечері, також має у своєму розпорядженні свідчення причетності ще одного члена виконкому ФІФА до перепродажу спекулянтам квитків на матчі чемпіонату світу з футболу.
Згідно з даними журналістів ВВС, Леос, Аяту й Тешейра діставали хабарі від спортивної маркетингової фірми “Іnternatіonal Sport and Leіsure” (ІSL), і це відбувалося з 1989 до 1999 року. А сама ІSL збанкрутувала в 2001 році.
ФІФА надала ІSL ексклюзивні права вести переговори із провідними світовими компаніями про підтримку чемпіонатів світу. Ця фірма також додатково одержувала мільйони доларів від продажу прав на телевізійну трансляцію чемпіонатів. Як говорить один з колишніх менеджерів ІSL Роланд Бюхель, працівники компанії давно підозрювали, що за вигідні контракти з ФІФА платилися хабарі.
“Мова йде про величезні гроші, мільярдні заробітки, і всі спортивні маркетингові компанії борються за контракти, всі їх хочуть дістати”, – зазначив Бюхель.
Про деякі обставини справи з передбачуваними хабарами стало відомо ще в 2008 році, коли шістьох менеджерів ІSL звинуватили в нецільовому використанні коштів. Ім’я одного із чиновників ФІФА – Ніколаса Леоса, нинішнього голови Південноамериканської конфедерації футболу, згадувалося у судових документах у зв’язку із платежами на 130 тис. доларів. Однак конфіденційний документ ІSL, що потрапив у руки журналістів “Панорами”, містить список з 175 таємних платежів. У документі зазначено, що Леосу заплатили ще 600 тис. доларів трьома траншами по 200 тисяч.
Другий член виконкому ФІФА, про якого говорилося в програмі, Ріккардо Тешейра, очолює Бразильську футбольну конфедерацію, що відповідає за проведення ЧС-2014 у Ріо-де-Жанейро. У документі ІSL згадується 21 платіж на адресу ліхтенштейнської компанії “Sanud” на загальну суму 9,5 млн доларів. У 2001 році сенат Бразилії провів розслідування, яке встановило, що компанія “Sanud” була тісно пов’язана з Тешейрою – вона таємно переводила йому гроші через інші фірми.
Крім того, у документі, отриманому програмою, фігурує платіж у розмірі 100 тис. французьких франків (20 тис. дол.), спрямований камерунцю Іссе Аяту, віце-президентові ФІФА, що представляє африканські країни.
Президент ФІФА Зепп Блаттер заявив, що під час судового процесу 2008 року більшість звинувачень із колишніх керівників ІSL були зняті.
“Важливо наголосити, що під час процесу жодного з посадовців ФІФА не було звинувачено в яких-небудь карних злочинах”, – сказав він.
Одержувачів більшості платежів, спрямованих компанією ІSL на рахунки в Ліхтенштейні, встановити неможливо.
У програмі “Панорама” також пролунали звинувачення на адресу ще одного члена виконкому ФІФА: віце-президента Джека Ворнера із Тринідаду й Тобаго. Як стверджують автори програми, вони бачили повідомлення електронної пошти й квитанцію, які свідчать про причетність Ворнера до закупівлі квитків вартістю 84 тис. доларів на чемпіонат світу з футболу, що відбувався у ПАР. Судячи з електронної переписки, квитки повинні були потрапити на чорний ринок, однак угода ( що припускала, зокрема, продаж 38 квитків на фінальний матч у Йоганнесбурзі) зірвалася, оскільки південноафриканські спекулянти не погодилися на запропоновану ціну. Цікаво, що Ворнер вже не вперше причетний до скандалу, пов’язаного з продажем квитків. У 2006 році “Панорама” уже повідомляла, що Ворнер торгував квитками на чорному ринку під час тодішнього чемпіонату світу в Німеччині. Після цього ФІФА зобов’язала компанію “Sіmpaul Travel”, яка частиною сімейного бізнесу Ворнера, пожертвувати 1 млн доларів на доброчинність, щоб “компенсувати прибутки, отримані шляхом перепродажу квитків на чемпіонат світу 2006 року”.
Цікаво, що після того, як у понеділок вийшла передача “Панорама: Брудні секрети ФІФА”, Міжнародний олімпійський комітет пообіцяв провести власне розслідування, повідомляє rian.ru.
“МОК узяв до уваги твердження, які пролунали в передачі ВВС, і попросив авторів програми засвідчити докази. МОК проводить політику нульової толерантності відносно корупції і передасть цю справу на розгляд комітету з етики”, – йдеться у заяві МОК.
У вівторок ФІФА нарешті також прокоментувала інформацію ВВС, зазначивши, що ці факти вже були розслідувані швейцарськими слідчими органами.
“Вердикт, винесений судом кантону Цуг 26 червня 2008 р., не виявив вини офіційних осіб ФІФА. Отже, важливо, що жоден чиновник ФІФА не був звинувачений у цій справі”, – наголошується у заяві ФІФА.
Як би там не було, але нинішню кампанію виборів господарів чемпіонатів світу 2018-го і 2022 року вже можна назвати найбільш скандальною в історії світового футболу. Нині триває розслідування іншого корупційного скандалу. Нагадаємо, британська газета “Sunday Times” раніше опублікувала матеріал про те, що член виконавчого комітету ФІФА нігерієць Амос Адаму і президент Футбольної федерації Океанії Рейнальд Темарії були готові продати свої голоси. Врешті вони втратили право брати участь в голосуванні з вибору кандидатів на проведення чемпіонату світу.
На проведення чемпіонату світу-2018 претендують Англія, Росія, а також спільні заявки подали Іспанія/Португалія і Бельгія/Нідерланди. За право прийняти ЧС-2022 сперечаються Австралія, Японія, США, Південна Корея і Катар.