Молодіжна збірна України (U21) зробила серйозну заявку на вихід у фінальну частину Євро-2011, яке відбудеться на полях Данії. У суботу наша молодіжка в першому матчі плей-оф напрочуд легко в гостях переграла головного фаворита змагань збірну Нідерландів з рахунком 3:1.
Усі пам’ятають 2006 рік, коли українська молодіжна збірна вперше у своїй історії зуміла пробитися у фінал молодіжного континентального форуму, де поступилася голландцям. Тоді результат вважався певною закономірністю, адже голландців традиційно вважають фаворитами на будь-якому футбольному форумі (тим паче молодіжному), а українська збірна вже стала автором сенсації, вийшовши у фінал. Відтоді минуло чимало часу і склади команд, звичайно, змінилися. Тоді головними зірками команди були П’ятов, Чигринський, Романчук, Михалик, Алієв та Мілевський, сьогодні це Ракицький, Коноплянка, Ярмоленко, Морозюк, Зозуля. Але якщо порівнювати ці склади, з’ясується одна маленька деталь. Та молодь лише стукала у двері національної команди, нинішня (насамперед Ракицький, Коноплянка та Ярмоленко) вже давно грає у складі національної збірної, а на деяких позиціях є чи не основними гравцями. Звичайно, і в голландців вистачає зірок, які вже були задіяні у головній команді, проте наразі вони є лише резервістами. Хай там як, пару Україна – Голландія вважають найсильнішою у плей-оф, і дехто навіть називав це передчасним фіналом континентальної першості.
Звичайно, перед двобоєм були величезні побоювання стосовно результату. І навіть слова керманича української молодіжки Павла Яковенка про те, що він налаштовує свою команду лише на перемогу в Роттердамі, сприймалися радше як банальність, яку говорить кожен тренер. Проте виявилося, що Яковенко слів на вітер не кидає і серйозність своїх намірів молодь довела з перших хвилин. Такої гри, яку демонстрували в першому таймі українці, ми вже не бачили давно. І навіть не вірилося, що на полі грає збірна саме України, нехай і молодіжна. Вже в першій атаці українці отримали право на штрафний удар із правого флангу. Це хтось із голландців нелюб’язно обійшовся із Зозулею. Пішов навіс від Ярослава Ракицького, і Сергій Кривцов, випередивши Куіпера, чітко пробив головою, реалізував перший момент поєдинку – 0:1. Не минуло й п’яти хвилин, як українці знову одержали право на штрафний. І знову голландці не втримали Зозулю. Цього разу до м’яча підійшов Коноплянка і завдав удару по воротах. Голкіпер господарів Крула не зміг зафіксувати м’яча після удару дніпрянина, після невеличкої метушні круглий опинився у Кривцова, який оформив дубль – 0:2.
Кращого початку навіть вигадати важко. На щастя, два забитих голи не розслабили підопічних Яковенка. Фактично всією командою українці взялися стримувати суперника, але при цьому намагалися організовувати кинджальні контратаки. Розгублені голландські захисники не могли знайти протидію квартету атакувальних гравців збірної України – Коноплянці, Зозулі, Ярмоленку та Морозюку. Щонайменше двічі українці могли забивати ще до свистка на перерву – Зозуля не зміг добити м’яча з кількох метрів після пострілу Коноплянки, а удар Тараса Степаненка прийняла на себе поперечина. У той же час голландці, окрім дрібних напівмоментів, нічого створити не зуміли
Лише після перерви господарі нарешті отямилися. Голландці таки знайшли ключ до захисту української команди, і голкіперові Денису Бойку довелося неодноразово рятувати свою команду. Хоч і контратаки гостей були вкрай небезпечними. Так в одному з епізодів Зозуля змарнував ще один чудовий шанс, коли у карному майданчику обіграв двох захисників і бив упритул, та влучив у кіпера. А на 72-й хвилині українці збільшили свою перевагу. Кевін Стротман зіграв рукою у власному штрафному майданчику після удару Степаненка. Арбітр показав на одинадцять метрів і зробив попередження захисникові господарів (хоча в правилах чітко записано, що навмисна гра рукою, яка перешкодила суперникові забити гол або позбавила його очевидної нагоди забити гол, карається червоною карткою), а Коноплянка спокійно реалізував пенальті. Цей епізод остаточно розлютив підопічних Кора Пота, які ще більше почали тиснути на суперників. Зрештою, і їм успіх приніс стандарт – після навісу зі штрафного Люк де Йонг з близької відстані “розстріляв” Бойка. Цікаво, що арбітр спершу зафіксував офсайд (цілком справедливий), але потім пішов до лайнсмена на консультацію. За ним пішли половина збірної Голландії, Бойко, ще через кілька секунд – півзбірної України. У підсумку це все вилилося в те, що гол таки був зарахований, а Бойко одержав “гірчичник”.
Слід відзначити, що пропущений гол не вибив українців з рівноваги. Навпаки, вони додали і дещо відсунули гру від своїх воріт. Ярмоленко міг закріпити сенсаційний успіх збірної України, але його удар був неточним. Завершували господарі гру в меншості – через грубий фол проти Володимира Чеснокова достроково залишив поле Донні Гортер. 1:3 – закономірна, хоча якоюсь мірою і сенсаційна перемога підопічних Яковенка.
Після матчу наставник молодіжної збірної Павло Яковенко не поспішав приймати вітання, повідомляє офіційний сайт ФФУ. “Нам ще треба відіграти щонайменше 90 хвилин у Києві, тож приймати привітання зарано, – наголосив Яковенко. – У вівторок потрібно завершити справу, яку ми так добре розпочали в Роттердамі”. На думку 45-річного фахівця, у цьому протистоянні ще далеко не все вирішене, адже, попри хороший результат, його команда припускалась помилок.
“У цілому хлопці виконали нашу установку, – додав тренер. – Ми добре вивчили суперників, які діяли саме так, як ми того й очікували. Звісно, нам дуже допомогли два швидкі голи. Однак слід зауважити, що при цьому ми не реалізували ще кілька гарних нагод. Наша перевага могла б бути ще більшою, однак у будь-якому випадку треба подякувати хлопцям за самовіддачу”.
Візаві Яковенка – Кор Пот буквально був розлючений після поразки. “Зарозумілість моїх гравців було видно неозброєним оком, деякі з них із великим задоволенням любуються своїм відображенням у дзеркалі, – зазначив Кор Пот. – Якщо вони думають, що цей шлях приведе до вершини, то вони помиляються. Все дуже просто – нас покарала команда, яка дозріла для подібних поєдинків. У Києві ми намагатимемося виправити ситуацію. Як? Мені треба подумати”.