Львівські “Карпати” та дніпропетровський “Дніпро” зуміли подолати третій кваліфікаційний раунд Ліги Європи і тепер разом з “Металістом” і “Таврією” спробують пробитися у груповий турнір. Перемогло і київське “Динамо”, яке пройшло в наступний раунд Ліги чемпіонів. Найголовніше, що українські команди перемогли і поповнили скарбничку країни в таблиці коефіцієнтів УЄФА.
Саме ці звитяги допомогли обійти Росію і переміститися на шосте місце, яке дає право делегувати дві команди безпосередньо в Лігу чемпіонів і одну – в кваліфікацію цього турніру.
Але перейдемо до матчу який найбільше цікавив львівських уболівальників. Спостерігаючи за телетрансляцією матчу “Зестафоні” – “Карпати” чимало вітчизняних глядачів пережили невеличкий шок. Адже “зелено-білим” доводилося грати на стадіоні, який більше нагадував пам’ятник радянської доби. Проте нарікати на це не варто. Грузинська сторона зробила все можливе, аби провести двобій у рідному місті. І не варто було очікувати грандіозних стадіонів від містечка, населення якого близько 25 тисяч. Достатньо зазирнути в будь-який український районний центр і подивитися на тамтешні стадіони, аби зрозуміти, що у грузинів не все так погано. Хоча, звичайно, без накладок не обійшлося. 20 хвилин без освітлення на стадіоні в середині першого тайму стали неприємним сюрпризом.
Щодо перипетій матчу, то він був продовженням двобою на львівській “Україні”. А враховуючи низький рівень телетрансляції, склалося ще гнітючіше враження від якості гри. Сценарій зустрічі був написаний ще задовго до стартового свистка: грузини всіма силами атакуватимуть, а українці – псуватимуть атаки господарів і шукатимуть щастя в контратаках. І в цій ситуації, як не дивно, саме “Зестафоні” можна було віддати певну перевагу. Для грузинського клубу, попри коротку загальну історію, це був вже сьомий домашній єврокубковий матч, і лише раз команда програла в рідних стінах угорському “Дйорну”. А найважливіше те, що в кожній домашній грі грузини забивали, і загалом забили 19 м’ячів. Звичайно, левова доля цих забитих голів перепала сан-маринському “Фаетано” і північноірландському “Лісборну”, але цифра все ж таки вражає.
Тому і не дивно, що грузинська команда з перших хвилин кинулася уперед і вже в першій атаці ледве не заробила пенальті, але норвезький рефері дав зрозуміти, що для одиннадцятиметрового необхідні вагоміші підстави.
У відповідь Федецький завдав удару по воротах – неточно. Згодом головою пробивав Ткачук – і теж повз рамку. Надалі боротьба точилася, в основному, в середині поля і на підступах до львівських воріт. Та попри те, що грузини володіли помітною перевагою, особливої небезпеки їхні атака не мали. І безпосередньо до володінь Тлумака господарі так і не підібралися. Варто відзначити ще два фактори, які, без сумніву, вплинули на гру: спекотну погоду і сухий газон, від якого м’яч відскакував абсолютно не туди, куди хотілося б більшості гравців. До речі, якщо згадати удар Ткачука, то досить дивно те, що він виявився чи не єдиним ударом головою у виконанні “карпатівців”, і це тоді, коли було помітно, що на другому плані грузини, м’яко кажучи, грають слабенько. Не вистачає львів’янам такого гравця, як Кузнєцов, який вміє грати головою. А Батіста… Бразилець у цьому матчі усіма силами намагався посісти “трон дерев’яного короля”, який пустує в українській першості після переходу Брандао в “Марсель”. Особливо виводила з рівноваги нападника “Карпат” техніка грузинів, і він хотів довести, що сам теж щось вміє і раз за разом намагався віддати ефектну передачу п’ятою, щоправда, доречність і ефективність таких пасів була близькою до нуля.
На щастя, і у грузинів були свої “мурахи в голові”. Склалося враження, що в атаці для господарів головне не забити, а обіграти якомога більше гравців суперника. І після того, як, без сумніву, ефектно був обіграний черговий “карпатівець”, гордий горянин ліз з м’ячем туди, де було найбільше скупчення футболістів у “зелено-білій” формі. Тому захисники львів’ян без проблем знешкоджували атаки “Зестафоні”.
Як би там не було, проте до кінця першого тайму подій було небагато, і усі вони мали негативний для нас характер. Спершу травмувався Ощіпко, замість якого на поле вийшов Данило Авелар, згодом згасло світло, а наприкінці тайму через ушкодження змушений був покинути поле і Зеньов, замість якого вийшов Гурулі.
У другій половині зустрічі нудне видовище тривало, а моментів, які варті уваги, було два. На 57-й хвилині Гелашвілі технічно пройшов кількох опонентів на правому фланзі й небезпечно пробив низом повз далекий кут. “Карпати” відповіли ударом Гурулі на 81-й хвилині – грузинський воротар Квасхвадзе витяг м'яч із верхнього кута. Гра впевнено котилася до нульової нічиєї, коли львів'яни все-таки забили. Батіста, чи не вперше в матчі зробив щось контруктивне: пройшов лівим флангом і віддав у центр на Худоб’яка. Ігор не став бити по воротах, а віддав передачу на Кожанова, який низом відправив м'яч прямо у ворота господарів. “Карпати” мінімально перемагають як вдома, так і в гостях, і йдуть далі.
Олег Кононов, головний тренер “Карпат”: “Хочу сказати добрі слова на адресу “Зестафоні”. Це дуже гарна команда. Той футбол, який вона показує, вражає. Ми готувалися до атакувальних дій суперника, приділили увагу грі у відборі м’яча. Відповідно, намагалися використовувати будь-яку можливість для швидкої атаки, одна з яких наприкінці матчу завершилася взяттям воріт. Що стосується травмованих футболістів, то Ощіпко, схоже, ляже на операційний стіл, а Зеньов розбив голову, йому наклали шви. У цілому, я вдячний усім тренерам, уболівальникам, і, звичайно ж, футболістам, які виконали поставлене завдання”.
Інший український представник у Лізі Європи – дніпропетровський “Дніпро” – на рідному полі був сильнішим за сербський “Спартак”. Гості приїхали в Україну, аби втримати переможний рахунок першого матчу. З перших хвилин вони намагалися збільшити загальну перевагу, але цього зробити не зуміли. Дніпряни справилися зі стартовим натиском і вже в середині тайму повністю заволоділи ініціативою, щоправда, особливо небезпечними атаки українського клубу не були. Лише після тактичної заміни Безсонова, який забрав з поля Кравченка і випустив Ротаня, з’явився креатив в атаці. Так, майже відразу Селезньов відгукнувся на прострільну передачу із флангу й у дотик переправляв м’яч у ворота, однак Братіча за допомогою руки зупинив політ м’яча. Арбітр зустрічі, швейцарець Штудер, очевидний пенальті не поставив. Проте, ще до перерви “Дніпро” забив необхідний гол. Селезньов спершу заробив кутовий, а потім сам же й замкнув подачу Феррейри з кута поля, вигравши в опонента боротьбу на дальній штанзі.
Після перерви господарі далі атакували, і через кілька хвилин Холек знову ж головою після подачі корнера збільшив перевагу своєї команди. Господарі заспокоїлися, а гості в останні хвилини матчу пішли великими силами вперед і навіть ледь не забили, однак “Дніпро” все-таки впевнено довів справу до фінального свистка.
Учора ж відбулося жеребкування наступних раундів єврокубків. Першими свого суперника дістали київські “динамівці”. Віце-чемпіону України дістався клуб з найменшим рейтингом серед “сіяних” команд – амстердамський “Аякс”. Перший матч у Києві відбудеться 17 або 18 серпня, а на виїзд кияни поїдуть 24 або 25 числа. Нагадаємо, що голландці лише завдяки правилу “гола на чужому полі” обійшли грецький ПАОК (1:1, 3:3).
Згодом відбулося жеребкування і плей-оф Ліги Європи. Львівському клубу, який мав невисокий рейтинг, мав дістатися хтось з п’ятірки: “Порту” (Португалія), “Галатасарай” (Туреччина), “Палермо” (Італія), “Аустрія” (Австрія) або “Літекс” (Болгарія). Звичайно, що найбільше хотілося б, аби “Карпатам” випав болгарський клуб, але він дістався угорському “Дебрецену”. А львів’янам дістався чи не найгірший варіант – славетний турецький “Галатасарай”. Турки минулого сезону пройшли до 1/16 Ліги Європи, де поступилися майбутньому переможцю – мадридському “Атлетіко”. Цього розіграшу в третьому кваліфікаційному раунді турецький клуб не залишив шансів бєлградському ОФК (2:2, 5:1).
Мало шансів пробитися в наступне коло і в сімферопольської “Таврії”, суперником якої став леверкузенський “Баєр”. Харківський “Металіст”, що мав найвищий рейтинг серед українських команд, посперечається з кіпріотською “Омонією”. І як би за останні роки активно не розвивався футбол на Кіпрі, цього суперника харків’яни зобов’язані “пройти”. Серед “сіяних” команд був і дніпропетровський “Дніпро”, але в суперники йому дістався чинний чемпіон Польщі познанський “Лєх”, що вилетів з Ліги чемпіонів, поступившись чеській “Спарті”. Саме дніпряни стали єдиною українською командою, що розпочне цей раунд домашнім матчем. Усі решта зіграють перший двобій у гостях. Матчі раунду плей-оф заплановані на 19 та 26 серпня.