Від Шамоні до Ванкувера

"Пошта" продовжує цикл матеріалів, присвячених зимовим олімпіадам. Сьогодні мова піде про змагання в американському Солт­Лейк­Ситі.

"Пошта" продовжує цикл матеріалів, присвячених зимовим олімпіадам. Сьогодні мова піде про змагання в американському Солт­Лейк­Ситі.

Солт­Лейк­Ситі був обраний як столиця XІ зимових Олімпійських ігор під час 104ї сесії МОК у Будапешті. Також на проведення Ігор претендували Остерсунд (Швеція), Квебек (Канада) і Сьон (Швейцарія). Однак Солт­Лейк­Ситі був обраний уже після першого етапу голосування.

XІ зимові Олімпійські ігри 2002 року в Солт­Лейк­Ситі задовго до церемонії відкриття мали відтінок скандальності. Аби стати столицею Олімпіади, керівники оргкомітету зі штату Юта вживали заходів, далеких від принципів чесної гри. Вони погодилися оплатити навчання дітей тих чиновників МОК, які приїжджали в Солт­Лейк­Ситі інспектувати спортивні об'єкти міста. Тому багато хто вважав, що це мало суттєвий вплив на результати голосування.

Самі ж Ігри після завершення дістали статус найбільш скандальних за всю історію. За іронією долі, і початок, і кінець Ігор були пов'язані з допінговим скандалами в лижних перегонах. Причому обидва рази фахівці із Всесвітнього допінгового агентства (ВАДА) звинувачували у вживанні допінгу російських спортсменок.

За день до початку Олімпіади в організмі російської лижниці Наталі Баранової був виявлений підвищений зміст червоних кров'яних тілець. Однак, за словами старшого тренера жіночій збірної Росії Алєксандра Вороніна, причиною цього була перенесена лижницею вагітність. Проте лижниця у змаганнях участі так і не брала.

І взагалі жіночу команду Росії дискваліфікували за 15 хвилин до початку естафетної гонки. Як повідомили організатори, "у Лариси Лазутіної у крові виявлений підвищений вміст еритроцитів".

В останній день Ігор представники МОК повідомили, що російські лижниці Ларіса Лазутіна й Ольга Данілова, а також іспанський спортсмен Йохан Мюлегг дискваліфіковані. Проби атлетів на допінг дали позитивні результати.

Лазутіну позбавили золотої медалі за 30кілометрову гонку, яку вона виграла всього за три години до скандалу.

Скандали були не лише в лижних перегонах. Вони були майже в усіх видах спорту, навіть в такому, де вони в принципі не можливі, а саме в сновборді. На думку всіх глядачів (крім, мабуть, американців), судді просто подарували "золото" Келлі Кларк - сильній, але аж ніяк не найсильнішій сновбордистці у змаганнях з хафпайпу, хоча найкращою вважали француженку Доріан Відаль.

Не оминули скандали і фігурне катання. Так, під час Ігор Міжнародна федерація ковзанярського спорту вирішила відібрати нагороду в Єлени Бережної та Антона Сіхарулідзе. Олімпійські чиновники стверджували, що при винесенні рішення суддя з Франції діяла під тиском і, можливо, її навіть підкупили. Незабаром МОК видав безпрецедентне рішення - уперше в історії олімпійського руху золоті медалі були присуджені відразу двом парам (друге "золото" дістали канадці Жамі Салі й Давіду Пеллетьє).

Крім того, досить не об'єктивну оцінку поставили іншій росіянці Ірині Слуцькій, яка блискуче виконала довільну програму, проте програла американці Саре Х'юз. Навіть зал, повний американців, завив від обурення низькими оцінками російської фігуристки. Однак, чомусь, вимога нагородити Ірину другою золотою медаллю, яку скерував у МОК президент Федерації фігурного катання Росії Валентін Писєєв, було відхилено.

Ще один суддівський скандал вибухнув у шорттреку. На дистанції 1500 метрів переміг Аполо Антон Оно. Але це важко було назвати досягненням. Корейця Кім Дон Суна, що фінішував першим і вже робив коло пошани з національним прапором, раптом дискваліфікували, і золота медаль дісталася американцеві.

Олімпіада­2002, звичайно, запам'яталася й безпрецедентними заходами безпеки, на які пішли астрономічні суми, і так званим "духом 11го вересня", про який американці говорили при кожному випадку. Це почалося на церемонії відкриття, коли вісім сумних спортсменів винесли на стадіон прапор США, нібито знайдений на руїнах WTC, і такий настрій тривав під час всієї Олімпіади, втомивши всіх.

До речі, багатьом атлетам запам'яталося не дуже гостинне ставлення волонтерів до гостей Солт­Лейк­Ситі, яких організатори Ігор назвали найкращими у світі. Та й професіоналізму їм теж явно не вистачало. От один із прикладів: трагічний випадок стався під час першого дня змагань саночниць­одиночниць. Спортсменка з Венесуели Іжинія Боккаландро на великій швидкості вилетіла із саней і сильно вдарилася об лід. Після цього Боккаландро допомогли покинути трасу, а її сани поїхали далі. Коли вони покотилися вниз, один з волонтерів спробував їх зупинити, але сани відрубали йому фалангу пальця. Другий помічник підставив ногу й дістав сильний удар. На щастя, ніхто не загинув.

Але не одними скандалами жила Олімпіада­2002. Були в неї і свої герої. Зокрема, головними героями стали норвезький біатлоніст ОлеЕйнар Бьорндален, який завоював 4 золоті нагороди, хорватська гірськолижниця Яніца Костеліч, в активі якої 3 "золота" й одне "срібло", фінський лижник Самппа Лайюнен (3 "золота"), китайська шорттрекістка Ян Ян "А" (2 "золота" й одне "срібло"), голландський ковзаняр Йохем Ютдехааге (2 "золота" й 1 "срібло").

Запам'ятався й ветеран шорттреку, австралієць Стівен Бредбері, який сенсаційно виграв золоту медаль у змаганнях на дистанції 1000 м. Переможцем у цій дисципліні фахівці прогнозували будького іншого, але не австралійця, який приніс збірній своєї країни першу в історії Олімпійських ігор золоту медаль.

Участь Бредбері в Олімпіаді було під великим питанням. У 2000 році в Сіднеї під час тренування він зламав шию. Лікарі пророкували, що він ніколи більше не зможе займатися спортом, проте Стівен повернувся. А те, що відбулося в Солт­Лейк­Ситі взагалі стало фантастикою.

У чвертьфіналі забігу на 1000 метрів Бредбері фінішував третім (перші два учасники виходили у півфінал), однак дискваліфікація канадця Марка Ганьона дозволила Бредбері вийти у півфінал. У півфіналі він був на останньому місці, однак під час змагань три його суперники зіштовхнулися між собою, і Бредбері опинився на другому місці й вийшов у фінал. У фіналі він також ішов останнім з п'яти учасників і помітно відставав від лідерів. На фінішній прямій всі чотири його конкуренти зіштовхнулися й упали, і Бредбері повільно перетнув лінію фінішу, ставши першим в історії олімпійським чемпіоном з Австралії (і взагалі з Південної півкулі) на зимових Олімпійських іграх. Пізніше на тій же Олімпіаді золоту медаль у фристайлі завоювала австралійка Аліса Кемплін.

Щодо виступу української команди, то він був провальним. Ми розраховували на нагороди в біатлоні. Тим паче, що лідер команди Олена Зубрилова чудово виступала в усіх попередніх змаганнях. В підсумку, в індивідуальних змаганнях наші біатлоністи не змогли піднятися вище 23го місця. А в естафеті чоловіки фінішували сьомими, жінки десятими.

У фігурному катанні дев'яте місце посіли Олена Грушина та Руслан Гончаров. У санному спорті Лілія Лудан фінішувала шостою. А найвищим досягненням стало п'яте місце Валентини Шевченко (лижні перегони) і Валентина Кравчука (фристайл).

У цілому XІ зимові Олімпійські ігри характерні "медальними" рекордами. Так, в Солт­Лейк­Ситі на п'єдестал пошани піднімалися представники 25 країн, що на одну більше, ніж було чотири роки тому в Нагано. А команди Німеччини й США, завоювавши, відповідно, 35 і 34 нагороди, побили колишнє найвище досягнення зимових олімпіад - 29 медалей, який раніше належав СРСР у 1988 році, Німеччині - у 1998му. Німці й американці перекрили й рекорд норвежців - 11 медалей в 1994му, за кількістю виграного "срібла" - 16 і 13 відповідно. Упав колишній олімпійський рекорд - 9 бронзових нагород, який перевершили команди США - 11 медалей і Австрії - 10 медалей. Властиво, уціліло лише одне досягнення, але, мабуть, найбільш престижне. Це рекорд збірної СРСР, яка завоювала на Іграх 1976 року в Інсбруку 13 золотих нагород.

Підготував
Дмитро Сирота

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0275 / 1.63MB / SQL:{query_count}