У неділю в Одесі відбувся матч за Суперкубок України, в якому донецький “Шахтар” упродовж 70 хвилин мав помітну ігрову і територіальну перевагу над київським “Динамо”, але в останні 10 хвилин гри втратив і лідерство у рахунку, і перевагу в грі, і, врешті, перший трофей сезону. “Динамо” тріумфувало з рахунком 2:1 і тепер готується до нових матчів. Попереду в киян вояж до Львова, де столичний клуб спершу зіграє з “Карпатами” (31 липня), а згодом із ПФК “Львів” (3 серпня). Відтак на “Динамо” чекають найголовніші матчі цього літа проти бельгійського “Брюгге”.
Перша зустріч
У третьому кваліфікаційному раунді Ліги чемпіонів сезону 2019/2020 жереб визначив київському “Динамо” суперника – віце-чемпіона Бельгії, загартованого єврокубковими баталіями, клуб “Брюгге” із однойменного міста. Це буде дебютний поєдинок між командами, адже раніше в своїй історії київський і бельгійський клуби не зустрічалися на футбольному полі. Проте “Брюгге” добре знайомий українським уболівальникам. Бельгійці 13-ий раз грали в єврокубках проти наших клубів: донецького “Шахтаря”, київського ЦСКА та “Дніпра”. Статистика протистоянь – на боці українців (4 перемоги, 6 нічиїх і 3 поразки). Та й взагалі “Брюгге” уже давно не вдавалося проходити наші команди, максимум бельгійці здобували нічию. Але й у киян в матчах із бельгійськими командами не все так райдужно. “Динамо” грало з “Андерлехтом” двічі, а також із “Гентом” та “Генком”. Сумарний залік зустрічей: 5 поразок проти трьох перемог. Що цікаво, кияни з командами Бельгії жодного разу не зіграли внічию і майже в усіх матчах (крім одного – з “Генком”) забили більш ніж три м’ячі.
“Брюгге” належить до числа міцних європейських середняків, а до цього рівня, на жаль, скотилося останніми роками й “Динамо”. Тож сили суперників приблизно рівні, як і їхні шанси на прохід до наступного кваліфікаційного раунду, який стане останньою перешкодою на шляху до групового турніру ЛЧ.
У майбутній битві зустрінуться приблизно однакові за класом команди, які є футбольними грандами своїх країн. Зрівнює шанси суперників на перемогу і той факт, що і “Динамо”, і “Брюгге” підійдуть до першого матчу в подібних ситуаціях, адже напередодні встигнуть зіграти тільки кілька офіційних матчів.
На кону – серйозні гроші від УЄФА. Нагадаємо, що в разі потрапляння до групового раунду турніру кожній команді перепаде чек на 30 із гаком мільйонів євро. Донецький “Шахтар”, як чемпіон України, уже в основній сітці турніру і цю суму гарантовано отримає. А от команді Олександра Хацкевича, щоб зірвати великий куш, потрібно успішно пройти два кола кваліфікації.
Торік, наприклад, “Динамо” із цим завданням не впоралося. Обігравши за сумою двох матчів чеську “Славію”, кияни спіткнулися на голландському “Аяксі”. Клуб із Амстердама вийшов до групового турніру, а потім добрався до півфіналу Ліги чемпіонів, заробивши загалом понад 80 мільйонів євро. А “Динамо” вирушило в Лігу Європи, де все набагато скромніше, аніж у ЛЧ, і суперники, і гонорари. І хоча “Динамо” дійшло до 1/8 фіналу, домашні 0:5 усе перекреслили.
Скромний “Брюгге”
Бельгійський клуб за підсумками минулого сезону став срібним призером чемпіонату, наполегливо борючись за золоті медалі в ході усього розіграшу турніру. Колектив показував хороший атакувальний футбол, а однією з головних фігур у побудові атак був кращий плеймейкер ліги Ханс Ванаку, який записав на свій рахунок 14 голів та 16 асистів. Також слід відзначити Марвелуса Накамбу, Софьєна Амрабата, ексгравця “Зорі” Денніса Бонавентуре і Арнаута Даньюма, що володіє ефектною технікою. На воротах бельгійців діє Етан Хорват, що входить до списку найбільш перспективних голкіперів зі США.
Окремої уваги заслуговує трансферна активність цього літа. Клуб зміг заробити 31 мільйон євро. А ключовим продажем літа став перехід дуже талановитого бразильського форварда Веслі в “Астон Віллу”. Англійці віддали за молодого бразильця 25 мільйонів євро. Також був проданий основний захисник Стефан Денсвілл, який перейшов у італійську “Болонью” за 6 мільйонів, а Бенуа Палу покинув клуб на правах вільного агента.
Що стосується покупок, то тут бельгійці вирішили трішки зекономити, витративши близько 13,5 мільйона євро. За 8 мільйонів прибув зі “Спеції” Давид Окереке, який має замінити Веслі. У “Шахтаря” був орендований лівий захисник Едуард Соболь, а також підписані два івуарійці: Симон Делі з празької “Славії” та 18-річний захисник Оділон Коссуна.
Упродовж двох сезонів команду очолював хорват Іван Леко, та влітку з ним вирішили розірвати контракт. Тепер у команди новий наставник – 45-річний Філіп Клеман, який із “Генком” у минулому сезоні виграв чемпіонат Бельгії. Що цікаво, Клеман свого часу провів у складі “Брюгге” близько 300 матчів на позиції центрального захисника і двічі ставав чемпіоном країни. Тренер вважає за краще комбінаційний і атакувальний футбол, що було добре видно з гри “Генка” в минулому сезоні. Щоправда, результат клубу, за який грав Малиновський, прийшов не одразу, але цікавий футбол підопічні Клемана показували ще в першому його сезоні. Виходячи з цього, можна сказати, що легко киянам точно не буде. На літніх зборах “Брюгге” здобув п’ять перемог у семи поєдинках. Однак окремо слід згадати їхню єдину поразку – 2:5 від АЗ із Алкмаара. Голландцям вдалося знайти лазівки і провали в обороні команди, яка грала основним складом. Саме цей матч варто ретельно проаналізувати Олександрові Хацкевичу і Ко.
В першому офіційному матчі сезону “Брюгге” зустрівся в гостях із “Бевереном” у рамках першого туру чемпіонату Бельгії. В складі майбутнього суперника киян вийшли усі новачки і зіграли доволі впевнено. Господарі відкрили рахунок з пенальті, призначеного через гру рукою Руда Вормера. М’яч потрапив у неї після прострілу зліва, і арбітр визначив навмисність, збільшення площі, вплив на ігрову ситуацію і все, що ще вважають у таких випадках достатнім для того, аби показати на “точку”. Щоправда, перед тим довелося скористатися послугами відеоасистента.
“Брюгге” теж відігрався з одинадцятиметрового. І теж рука, причому “більш очевидна”, але знову було потрібне втручання ВАР. Ханс Ванаку пенальті реалізував. Гол у роздягальню – завжди серйозний удар по психологічному стану суперника, але й до нього “Беверен” ледве тримався. Після перерви у “Брюгге” приголомшливий показник ударів – 12. І всі – у ворота.
Другий гол почався з дриблінгу Бонавентуре на правому фланзі. Розгойдавши лівого захисника, він вивів на удар з лінії штрафного Ванаку. Постріл півзахисника у відчайдушному стрибку потягнув воротар, але прямо на Окереке, якому залишалося лише не попасти в лежачого голкіпера. А поставив крапку сам Ванаку, вдало підрізавши головою м’яч після подачі капітана Руда Вормера з кутового.
Цікаво, що після матчу віцечемпіон Бельгії і далі займається питаннями посилення складу. У вихідні “Брюгге” поповнився 25-річним південноафриканським нападником Персі Тау. Цей форвард гратиме за “чорно-синіх” упродовж наступного сезону на умовах річної оренди. В минулому сезоні Тау також виступав у Бельгії – за “Юніон” із Сен-Жилуаза, що представляє другий бельгійський дивізіон. Забивши 11 м’ячів і віддавши 13 асистів, південноафриканець став кращим гравцем дивізіону.
У п’ятницю, 2 серпня, “Брюгге” прийматиме “Сінт-Трейден”, і цей матч стане для бельгійців генеральною репетицією перед домашнім поєдинком з “Динамо” 6 серпня.
Скромне “Динамо”
Ще 10 років тому київське “Динамо” вважали беззаперечним фаворитом в цій парі, але нині у киян безліч проблем, і матч за Суперкубок України показав їх повною мірою, не дивлячись на здобуття трофея.
Президент “Динамо” Ігор Суркіс вже утретє ставить перед головним тренером команди Олександром Хацкевичем завдання вивести команду в груповий етап Ліги чемпіонів. Перед тим наставник двічі провалив цю місію і стільки ж – чемпіонську гонку донецькому “Шахтарю” на національному рівні. Саме Хацкевича можна назвати найслабкішою ланкою команди. А чому Суркіс знову довірився тренеру, відставки якого бажають багато вболівальників команди? Відповідь проста – гроші. Брати Григорій та Ігор Суркіси, чиї статки, за оцінкою різних рейтингів, нині становлять 250 мільйонів доларів (а кілька років тому – майже мільярд), змушені економити. У тому числі й на улюбленому хобі – футболі. Якщо ще шість-сім років тому “Динамо” могло витратити на трансфери в міжсезоння 30-50 мільйонів доларів, то вже кілька років про таку розкіш можна тільки мріяти. Ось і цього літа київський клуб комплектували в економ-режимі.
Головним досягненням “Динамо” в це міжсезоння можна вважати збереження основної обойми гравців, у тому числі Віктора Циганкова, до якого прицінювався італійський “Наполі”. З нечисленних новачків варто відзначити хіба лівого захисника збірної України Олександра Караваєва з луганської “Зорі”. Цей хлопець здатний підсилити гру киян. Із багатьма своїми новими партнерами він добре знайомий завдяки грі в національній команді. І в контрольних матчах, і в Суперкубку Караваєв виглядав непогано.
Є ще 23-річний опорний півзахисник із Гани Мохаммед Кадір. Останній сезон він провів у чемпіонаті Росії, де “бігав” за “Арсенал” із Тули, але належав клубу “Аустрія” з Відня. У австрійців його й викупило “Динамо”. З чуток, обійшовся він недорого – максимум півтора мільйона євро. Але чи зіграє Кадір у Києві, важко поки сказати.
Також багато вболівальників киян обурилися, дізнавшись новину про те, що двох героїв чемпіонату світу серед 20-річних – Сергія Булецу і Владислава Супрягу – віддали на рік в оренду команді “Дніпро-1”. Хацкевич вважає, що вони ще не готові грати в основному складі “біло-синіх”, а тому їм корисно буде здобути ігрову практику в складі новачка Прем’єр-ліги. Натомість залишилися в обоймі “Динамо” інші герої юнацького мундіалю: захисник Денис Попов і півзахисник Георгій Цітаїшвілі. Попов, на думку експертів, вже зараз готовий реально конкурувати з угорцем Тамашем Кадаром за місце основного центрального захисника. Цітаїшвілі складніше: на флангах у “Динамо” досвідчений словенець Беньямін Вербич і швидко прогресуючий Циганков. Ось їх Георгію і належить підмінити за необхідності. Принаймні найближчим часом.
Нікуди не поділися й проблеми в атаці. Все ще не може грати іспанець Фран Сіль, який травмувався у лютому. А прикупити когось підходящого йому на заміну не вдалося (а може, й не шукали взагалі). Мабуть, не раз ще доведеться Вербичу виходити на вістрі “динамівських” атак. Одне слово, із нападом у “біло-синіх”, як і раніше, серйозні проблеми.
Як бачимо, трансферну кампанію “Динамо” провело більш ніж скромно: зберегло основний склад, але помітно посилитися не змогло. А якщо претендувати на груповий турнір Ліги чемпіонів, то “гонка озброєнь” мала бути більш ефективною. Однак на заваді економ-режим, в якому намагається жити найтитулованіший клуб України.
Підсумок
Спеціалісти, уболівальники обох команд, навіть букмекери не бачать очевидного фаворита в парі. Букмекери дають на прохід як “Динамо”, так і “Брюгге” коефіцієнт 1,9. Спеціалісти також зазначають, що обом клубам пощастило – їм попався рівний суперник, у матчі з яким все може вирішити лиш один епізод. “Брюгге” і “Динамо” цікаві команди. І залишаються загадкою одна для одної. Ключовими стануть тренерські задуми та їхня реалізація. Для Хацкевича важливо буде продумати правильну тактику гри з цим суперником, який володіє моторними флангами і креативним центром. Важливо буде зіграти щільно в обороні, особливо в першій грі, у якій команда господарів отримає неймовірну підтримку своїх трибун.