Збірна України U-20 із двох перемог стартувала на ЧС-2019, який цими днями триває у Польщі. Підопічні Олександра Петрикова вже забронювали собі місце у 1/8 фіналу, але питання: з якого місця вони вийдуть в плей-оф?
У стартовому матчі чемпіонату українці зустрічалися зі збірною США, і на поле вийшла команда, яка складалася із гравців “Динамо” (Попов, Цітаішвілі, Булеца, Супряга), “Шахтаря” (Бондар, Конопля, Корнієнко), “розбавлена” легіонерами (Лунін, Безкоровайний, Хахльов) і гравцем “Чорноморця” (Мусолітін).
Українці, як і американці, вирішили не втрачати час на розвідку і діяли з позиції сили, відповідаючи атакою на атаку. Втім, стартовий відрізок все ж залишився за гравцями збірної США. Комбінаційна гра у американців виглядала більш цілісно, вони дорожили м’ячем, тому українцям доводилося фолити. Дуже тривожно було на 9-й хвилині, коли Цітаішвілі заробив необов’язкове попередження, а стандарт, призначений за порушення правил, ледь не завершився ще більшими неприємностями. Мендес скеровував м’яч під поперечину воріт, змусивши Луніна витягнутися в струнку і продемонструвати свою реакцію. Трохи пізніше “гірчичник” отримав і ще один наш хавбек – Мусолітін. І другий стандарт у виконанні суперника вийшов небезпечним. Веа пробивав у падінні з меж штрафного, але його удар Безкоровайний взяв на себе...
Наші хлопці теж не були статистами, що наочно продемонстрували на 26-й хвилині. Цітаішвілі зі своєї половини поля виконав передачу на Булецу. Сергій корпусом грамотно відтіснив суперника, не дозволивши тому дістатися до м’яча, а після рикошету від газону першим же дотиком пробив точно в ціль – 1:0.

На жаль, перевага українців тривала лише шість хвилин, після чого американці провели результативну комбінацію, в якій взяли участь ледь не всі гравці збірної. Українці не встигали за розвитком подій, і у завершальній фазі дозволили Веа зробити націлений простріл зліва, а Серванії без перешкод пробити з лінії воротарської площини – 1:1.
До кінця тайму суперники українців цілком могли і вийти вперед. Близьким до успіху був Помикал, після удару якого м’яч пролетів поруч зі стійкою. А акцентований постріл Мендеса відбив Лунін.
Проте після перерви українці зіграли напрочуд вдало. Спершу Цітаішвілі перевірив на міцність поперечину чужих воріт, і ця невдача анітрохи не збентежила “динамівця” і його партнерів, а навпаки надихнула на подальшу активність. Через кілька хвилин Булеца заробив кутовий зліва, який сам і зголосився виконувати. Передача у Сергія вийшла практично ідеальною – Попов вистрибнув вище за всіх та пробив точно в ціль – 2:1.
Американці вдруге за матч виявилися у ролі тих, хто наздоганяє. Але тепер українці врахували помилки першого тайму, уважно діяли в центрі поля і практично бездоганно поблизу власних воріт. До того ж Олександр Петраков вчасно ввів у гру “свіжих” виконавців. І після забитого голу українці до кінця матчу діяли якомога уважніше і грамотніше в тактичному плані. У суперника був чи не єдиний момент врятувати матч, коли на 76-й хвилині Мендес в дотик пробив у штангу. Проте у компенсований час перевагу українців міг зміцнити Супряга, який небезпечно пробивав головою після розіграшу кутового – американців врятував голкіпер. 2:1 – Україна стартувала з перемоги і зробила вагому заявку на вихід з групи. Все-таки американська збірна була представлена багатьма гравцями топ-клубів Європи, і саме “зірково-смугасті” були фаворитом матчу.
Паралельно в нашій групі збірна Нігерії розтрощила Катар (4:0), з останнім українцям довелося грати у другому турі.

У багатьох вболівальників були “шапкозакидальні” настрої стосовно цього поєдинку. Після нігерійського розгрому команда, країна якої прийме дорослий ЧС-2022, вважалася далеко не тим суперником, якого потрібно боятися. Однак не варто забувати, що на такому рівні, а тим паче на молодіжній першості, слабких суперників не буває.
Тож не дивно, що матч із азіатською збірною дався навіть важче, ніж з американцями. Катарці зробили висновки із поразки і зміцнили свою оборону, а також більш компактно розташувалися у середній лінії. Нашим півзахисникам було дуже складно в районі центрального кола і при переходах з оборони в атаку. Доки були сили, катарці встигали повертатися і перекривати всі зони.
Загалом гра розпочалася дуже спокійно, хоча деяка перевага була на боці “синьо-жовтих”. Пробивав здалеку Хахльов, але удар заблокував захисник. Незабаром Олексій добре прострілив зі штрафного – ніхто не замкнув цю передачу. Вся гра українців будувалася на довгих передачах. Просто і малоефективно. Катарці не залишали вільних зон, а Супряга програвав боротьбу. Пресингу у виконанні нашої збірної теж не було, хоча Нігерія в попередньому матчі чудово використовувала цей компонент гри на свою користь.
Моментів біля воріт Шебаба тривалий час не виникало. Під завісу першої половини Попов пробивав головою після стандарту, і це був найбільш реальний шанс нашої команди у першій 45-хвилинці. Натомість катарці кілька разів загрожували воротам Луніна, однак, на щастя, до гола справа не дійшла.
У перерві Петраков замінив Хахльова на Чеха, але стиль гри українців абсолютно не змінився. Довгі передачі, багато браку. Креатив “увімкнув” Булеца, який намагався заробити пенальті, але заробив “гірчичник” за симуляцію. У цій ситуації на допомогу прийшов стандарт. І якщо штрафний від Булеца у красивому стрибку відбив голкіпер збірної Катару із самої “дев’ятки”, то за кілька хвилин кутовий приніс успіх українцям. Перша подача перелетіла всіх, Булеца підхопив м’яч і навісив на Попова – захисник пробив повз голкіпера і забив свій другий гол на цьому мундіалі.

Попри прагматичність гри збірної України, в атаці не можна не відзначити флангових футболістів. Захисники Корнієнко та Конопля добре підтримували атаку, останній мав два непоганих моменти, але в жодному не зумів пробити Шебаба, а в іншому не потрапив у площину воріт обвідним ударом з лівої. Класно виглядали вінгери – Булеца і Цітаішвілі. Щоправда, Георгій був змушений покинути поле через травму, а його замінив Кащук.
Після забитого м’яча українці потрапили у свою стихію. У них з’явилося більше вільного простору, був простір для контратак. Додав швидкостей Сікач, який вийшов на заміну, до того ж підопічні Петракова увімкнули пресинг і не дозволяли Катару просуватися з м’ячем далі 30-метрової зони.
Кінцівка матчу повністю пройшла під диктовку збірної України, яка отримала ще й чисельну перевагу. Капітан катарців Насир небезпечно пішов у відбір і ледь не в’їхав в ногу Попову – рефері одразу ж показав червону картку.
У кінцевому підсумку збірна України здобула важку мінімальну перемогу. Підопічні Петракова не показали яскравої гри, діяли обережно і десь просто, але переможців не судять. Цей футбол приніс результат, і наша збірна вже забезпечила собі місце в плей-оф.
Але не варто розслаблятися, адже попереду матч з вкрай вмотивованою Нігерією. Африканці з легкістю здолали Катар, також легко програли збірній США (0:2). Враховуючи регламент турніру, в якому під час розподілу місць у таблиці найголовніше – це різниця м’ячів в усіх матчах, поразка від Нігерії може відкинути українців на третє місце. А це виведе збірну України в 1/8 фіналу або на Італію (найбільш ймовірного переможця групи В), або на Сенегал, Колумбію чи господарів змагань – збірну Польщі (ці збірні сперечаються за перше місце в групі А). Поляки в цьому випадку чи не найгірший варіант з усіх можливих. На їхньому боці будуть і рідні стіни та підтримка вболівальників, і симпатії суддів. Тож у підсумку, в матчі з Нігерією (30 травня) потрібно не програвати, аби нині набраний максимум очок не став лише виконанням завдання-мінімум (виходу в плей-оф).