Веселі часи настали

У європейському клубному футболі можливі революційні зміни

Андреа Аньєллі та Олександр Чеферін, фото: nytimes.com
Весною 2019-го УЄФА всерйоз задумався про новий формат Ліги чемпіонів та стривожила європейський футбол. Зараз між УЄФА, Асоціацією європейських клубів, лігами та топ-клубами триває війна за майбутнє, адже нова Ліга чемпіонів – це один із варіантів Суперліги, яка може остаточно знищити європейські національні чемпіонати.

Закрита ліга

Приблизно місяць тому 232 клуби ECA (Асоціація європейських клубів) цієї весни отримали документ, який, можливо, змінить футбол. Президент ECA Андреа Аньєллі (він також президент туринського “Ювентуса”) придумав схему нової Ліги чемпіонів. Клубам запропонували обдумати все до 6 червня, коли члени ECA зберуться на Мальті для історичного обговорення. Ще 900 клубів, які не отримали лист від Аньєллі, в травні зустрінуться в Мадриді, щоб подумати, як заблокувати цю ідею.
Наразі про подробиці нової схеми клубних змагань інформації мало, але факти, які є, говорять про те, що можлива наймасштабніша зміна в європейському футболі.
Отже, пропонується зробити Лігу чемпіонів із 32 клубів, але на груповому етапі вони будуть розбиті не на 8 груп, а на 4 по 8 команд. Кожен учасник ЛЧ зіграє щонайменше 14 матчів. Тож команда, яка дійде до фіналу ЛЧ, зіграє не 13 ігор, як зараз, а 21.
Найважливіше: за даними The Sun, 6 перших команд із кожної групи будуть зберігати місця в ЛЧ на наступний сезон. Це означає, що щороку в ЛЧ можуть входити в кращому разі тільки 8 нових команд. Хто і як розподілить ці 8 місць серед пів сотні європейських чемпіонатів, не уточнюється. За одним із планів, буде взагалі лише чотири ротаційні місця (чотири клуби “вилітатимуть” у Лігу Європи, а чотири клуби (пів фіналісти) звідти піднімаються).
Аньєллі пропонує також перенести єврокубкові матчі на вихідні, а двобої національних першостей – на середину тижня. Ще один потужний удар по національним лігам.
Поки немає точної інформації, як визначиться перший склад ЛЧ, але від однієї країни допустять не більше п’яти клубів.
В 2021-ому з’явиться третій єврокубок, через який можна потрапити у Лігу Європи. Назва невідома, у турнірі буде 32 клуби. Проект ще не затвердили. ECA навесні надіслав документи в УЄФА, тепер рішення за виконавчим комітетом УЄФА.
Цікаво, що у листопаді Андреа Аньєллі розгромив ідею створення Європейської суперліги (загадковий проект, який обговорювали топ-клуби, включно з “Баварією”).
“Майбутнє ще не визначене, але від імені “Ювентуса” і ECA я можу відкинути ідею Суперліги”, – говорив Аньєллі на прес-конференції в Брюсселі. Тоді поруч із ним сидів президент УЄФА Олександр Чеферін. “Суперліги ніколи не буде”, – додавав останній.
Тієї осені союз УЄФА і ECA став більш міцнішим. Аньєллі прийшов на допомогу, коли УЄФА ризикував втратити все, але через пів року з’ясувалося, що зробив це не просто так. Хоча ідея реформ з’явилася у Аньєллі ще навесні 2018-го. Тоді у програмному інтерв’ю The Guardian він формулював ключові тези.
“Хочемо збільшити кількість єврокубкових матчів і знизити кількість внутрішніх, водночас ми не хочемо перевищувати загальний ліміт ігор за сезон. Так, ви можете сказати, що учасники Ліги чемпіонів у домашній лізі гратимуть молодіжним складом. Але поки це лише проект, ми проводимо мозковий штурм”.
Але за рік змінилося мало, в документі, розісланому клубам, є гасло: “Новий формат додасть мобільності і динамічності завдяки ротації клубі”.
У березні Аньєллі виступив на конференції ECA і почув логічне запитання: чим його плани відрізняються від європейської суперліги. На що той відповів, мовляв, інтереси маленьких клубів захистить оновлена Ліга Європи і третій єврокубковий турнір: “Хочемо, щоб щораз більше європейських команд брали участь в європейській системі і правильно росли у межах цієї системи”.
Оголошення про можливе переформатування ЛЧ – це, зокрема, і відповідь Джанні Інфантіно та його клубному чемпіонату світу (хочуть запустити в 2021 році замість Кубка конфедерацій, кількість учасників розширять до 24). Аньєллі та УЄФА категорично проти. Президента “Юве” бентежить закритість проекту (обговорюється тільки з вибірковими топ-клубами) і те, що ФІФА – керівний орган – йде в комерцію. Але навряд чи справа тільки в цьому.

Підкилимна гра

21 травня в Лондоні відбувся бізнес-саміт ділової газети Financial Times. Тема заходу – футбольний бізнес, тому присутні були топові функціонери: заступник генерального секретаря ФІФА Звонімір Бобан, президент Бундесліги Крістіан Зайферт і ще десяток глав ліг і федерацій. Героєм вечора став президент Ла Ліги Хав’єр Тебас, який жорстко розкритикував УЄФА за новий формат Ліги чемпіонів:
“Пропозиція Асоціації європейських футбольних клубів і УЄФА стане катастрофою для європейського футболу. Вони зруйнують національні ліги і перетворять їх на змагання четвертого рівня. Вони захоплять ще більше багатств і закриються від нас на вершині. Ми не можемо цього допустити”.
У Тебаса запитали, як би він змінив Лігу чемпіонів: “Я б нічого не міняв. Те, що у нас є, відмінно працює”.
Президент Ла Ліги – не єдиний, кого дратує ініціатива ECA. Новим форматом ЛЧ незадоволені всі топ-ліги. Головний критик – це АПЛ, яка не хоче втрачати свої гроші.
Екс-голова прем’єр-ліги Річард Скадемор пояснює позицію: “У нас дуже делікатна екосистема, ми повинні підтримувати внутрішні ліги і конкурентоспроможність всередині них. Національні чемпіонати – основа футболу в Європі та у світі. Я сподіваюся, що зараз відбувається початок діалогу, а не його фінал”, – заявив Скадемор в інтерв’ю BBC.
Президент Бундесліги Крістіан Зайферт теж проти: “Я впевнений, що реформи Аньєллі не пройдуть. Вони завдають економічних збитків національним чемпіонатам і європейському футболу”.
Подібні думки й у президента Італійської федерації футболу Габріеля Гарвіна: “Ми проти нового формату з двох причин: територіальної та пріоритету національних першостей. Ми не пожертвуємо цінністю нашого національного футболу. Сподіваюся, президент УЄФА Александер Чеферін врахує нашу позицію”.
УЄФА почула опозицію: на початку травня, ще до заяв Хав’єра Тебаса, Чеферін зустрівся із представниками топ-ліг і обговорив реформу ЛЧ. Зустріч в штаб-квартирі УЄФА в Ньйоні була закритою, але інформаційне агентство Associated Press отримало фрагменти розмови. Загалом це фрази Чеферіна, який жорстко дискутував з чиновниками. Ось найважливіші фрагменти:
“Заявляти, що багаті все у нас забирають – це типовий популістський інструмент. Це правда, що великі клуби багато заробляють і отримують великі призові. Але вони приносять нам дуже багато грошей – ви забуваєте про це”.
“Ми можемо піти до виконкому УЄФА і ухвалити рішення, не запитавши вашої думки. Ваш представник у виконкомі (йдеться про Ларса-Крістера Ольссона, голову Європейської ліги) може голосувати проти, його голос нічого не змінить. Але ми не хочемо робити це, ми готові обговорити ситуацію” – говорить Чеферін.
Він поводився зухвало, але сам факт такої зустрічі означає, що УЄФА не може ігнорувати думку національних ліг. УЄФА вже пішов на компроміс та офіційно відмовився від проведення матчів нової Ліги чемпіонів на вихідних.
Однак реформу активно підтримують топ-клуби. “Це неминуча еволюція європейського футболу”, – заявив президент “Барси” Хозеп Бартомеу. Логіка топів зрозуміла: вони хочуть частіше грати один з одним і виходити на великі ринки – США, Китай, Індію. Робити це набагато простіше, якщо граєш з “Ліверпулем” і “Барсою” щотижня, а не раз на пів року.
І  реформа ЛЧ – це вимушений компроміс УЄФА. Європейські топ-клуби давно вивчають варіанти створення Суперліги, а в минулому році Football Leaks злили інсайд: 11 топ-клубів домовилися про вихід з УЄФА та створення окремого турніру. У такій ситуації зміна формату ЛЧ – найменша жертва, яка більш-менш влаштовує всіх.
Проте решта клубів виявляються в скрутному становищі: потрапити в грошовий турнір буде набагато складніше. Якщо раніше умовний “Шахтар” бронював місце в ЛЧ успіхами в УПЛ, то з новим форматом доведеться пройти куди більш довгий шлях.
Це завдасть збитків національним чемпіонатам: у клубів може зникнути стимул боротися до останнього туру заради потрапляння в ЛЧ, залишаться тільки місця в другорядних єврокубках.
Новий проект ЛЧ пов’язують з двома іменами – Андреа Аньєллі і президента УЄФА Александера Чеферіна. І якщо зацікавленість Аньєллі як боса “Юве” очевидна, то з Чеферіним все заплутаніше.
У 2016-ому його обрали президентом УЄФА замість опального Мішеля Платіні. Хоча передвиборча програма словенця базувалася на відстоюванні інтересів невеликих країн і клубів, у кейсі з реформою ЛЧ він змінив позицію. Багато хто вважає, що на Александера впливає дружба з Аньєллі.
Точної інформації не так багато, але інсайдери стверджують, що вони мають тісні стосунки (товаришують сім’ями, Аньєллі вибрав Чеферіна хресним батьком своєї шестимісячної доньки). А ще бос “Юве” нібито привносить в життя президента УЄФА трохи розкоші: подарував “Феррарі” і регулярно позичає свій приватний літак.
Зрозуміло, Чеферін все заперечує. “Ці чутки нелогічні і дурні. Я ніколи навіть не сидів у “Феррарі”, а бути хрещеним батьком дочки Андреа – честь для мене.
Керуючись такою логікою, у впливі на УЄФА можна звинуватити кого завгодно: сьогодні Аньєллі через нашу з ним дружбу, завтра “Реал”, тому вони вигравали Лігу чемпіонів тричі поспіль”, – заявив словенець в інтерв’ю NY Times.
Чеферіну повірили не всі. У квітні інформаційне агентство Associated Press отримало лист від президента Асоціації європейських професіональних футбольних ліг (об’єднує 30 європейських футбольних ліг і захищає їхні інтереси) Ларса-Крістера Ольссона, в якому він розповів про можливе розслідування щодо ECA. Ольссон підозрює, що реформування ЛЧ пов’язане з особистою зацікавленістю ECA і Чеферіна.
Президент УЄФА відповів із сарказмом: “Я юрист з 25-річним стажем, і для мене це звучить як непоганий жарт”.
20 – 21 травня відбулося засідання виконавчої ради Асоціації європейських клубів – обговорювався, зокрема, новий формат ЛЧ. 21 травня рада виступила із офіційною заявою. Текст дуже довгий і складається переважно із нічого не вартих фраз, але є дещо цікаве:
“Ми наближаємося до створення нової справедливої та збалансованої моделі змагань. Вона принесе користь всім, навіть найменшим клубам”.
“Ми віримо в футбольну екосистему, за якої у Європі на всіх рівнях може проходити більше матчів високої якості. Ми віримо у ширшу базу клубів, які змагаються на європейському рівні. Ми віримо в різноманітність і підвищення конкурентоспроможності команд. Ось чому ми підтримуємо ініціативу УЄФА щодо реформування клубних змагань” – йдеться у заяві.
Поки неясно, чим закінчиться протистояння. 6 – 7 червня на Мальті відбудеться засідання Генеральної асамблеї ECA, яке, найімовірніше, матиме нову інформацію.
Зараз зрозуміло одне: влітку вирішується майбутнє європейського футболу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4849 / 1.65MB / SQL:{query_count}