Подолати синдром Петракова

Завтра стартує Чемпіонат світу з футболу серед молоді (U-20)

фото: ffu.ua
У четвер, 23 травня, в шести польських містах (Любліні, Лодзі, Гдині, Бидгощі, Тихах і Бельско-Бялій) стартує Чемпіонат світу з футболу серед молоді (U-20). Турнір триватиме понад три тижні та завершиться у суботу, 15 червня. Серед 24 учасників змагань є збірна України під керівництвом Олександра Петракова, суперниками наших хлопців на груповій стадії стануть однолітки з Катару, США та Нігерії.

Четверта спроба

За роки незалежності збірна України тричі виступала у фінальних турнірах світових першостей U20 – в 2001-ому, 2005-ому і 2015 роках – і щоразу, виходячи з групи, припиняла боротьбу за медалі на стадії 1/8 фіналу.
18 років тому в Аргентині команда під керівництвом Анатолія Крощенка в статусі віце-чемпіонів Європи здолала в групі Чилі – 4:2 (голи в українців забивали Бєлік – 2, Герасименко, Валєєв), а також зіграла внічию з Китаєм – 0:0 і США – 1:1 (Стоян). Щоправда, в першому раунді плей-оф українці поступилися Парагваю – 1:2 (Бєлік).
Через чотири роки в Нідерландах підопічні Олексія Михайличенка на першому етапі виявилися сильнішими за Панаму – 3:1 (Алієв – 2, Фещук), поступилися Китаю – 2:3 (Воробей, Алієв) та зіграли внічию з Туреччиною – 2:2 (Алієв – 2 ). У поєдинку 1/8 фіналу з Нігерією “жовто-синіх” “поховав” гол на 80-ій хвилині майбутнього київського динамівця Тайє Тайво – 0:1. До речі, нігерійці тоді дійшли до фіналу, де поступилися Аргентині (1:2), у складі якої двічі відзначився з пенальті кращий бомбардир і кращий футболіст того чемпіонату світу Ліонель Мессі.
Чотири роки тому в далекій Новій Зеландії хлопці Олександра Петракова почали турнір нічиєю з господарями змагань – 0:0, потім розгромили М’янму – 6:0 (Яремчук, Лучкевич, Коваленко – 2, Соболь, Бесєдін) і США – 3:0 (Коваленко – 3). А ось у поєдинку за вихід до чвертьфіналу наші в основний час зіграли з Сенегалом внічию – 1:1 (Бесєдін) і поступилися супернику в серії післяматчевих пенальті – 1:3. Нинішній півзахисник “Шахтаря” і збірної України Віктор Коваленко, забивши 5 м’ячів, розділив титул кращого бомбардира з угорцем Бенце Мерво.
Цього разу українці оформили путівку на ЧС-2019 на полях в Фінляндії під час Євро-2018. Груповий етап фінальної частини Євро склався для наших хлопців просто відмінно. Команда жодного разу не програла, здобувши дві перемоги і зігравши внічию (з Англією 1:1). Залишалося лише розправитися у півфіналі з португальцями, але, на превеликий жаль, всіх очікувало розчарування. Чи суперник був дійсно таким сильним, чи наші хлопці трохи розслабилися після успіхів з французами і англійцями в групі.
П’ять м’ячів змогли “відвантажити” португальці у ворота української команди. Належного опору чинити їм не вдалося. Через кілька днів португальці в серйозній битві здолали італійців і стали кращими на турнірі, тому є невелике виправдання – все ж українці поступилися майбутнім тріумфаторам Євро-2018.
Загалом виступ на тому турнірі можна охарактеризувати тільки позитивно. Вихід у півфінал – неабияке досягнення для наших хлопців, від яких ніхто не очікував навіть виходу з групи. У цьому заслуга як тренера, так і самих футболістів, які показали свої найкращі якості. Після цього турніру ще більше заговорили про Дришлюка, Цітаішвілі, Попова, Бондара. Всі вони вже дебютували у Прем’єр-лізі, причому троє останніх в складах наших грандів, “Динамо” і “Шахтаря”.
Поразка у півфіналі залишила недомовленість, яку хлопці, певно, перенесуть на майбутній турнір і намагатимуться максимально виправити. Зараз їхнє завдання – знову проявити себе з кращого боку і, щонайменше, вийти з групи. Це завдання цілком до снаги. Особливо з огляду на досить цікавий склад.

Cплав досвіду і таланту

Олександр Петраков на турнір вирішив взяти талановитих та досвідчених. Головними зірками команди повинні були стати “запозичені” з головної збірної країни Андрій Лунін і Віталій Миколенко. Обидва футболісти вже не один рік виступають на високому рівні, завдяки своєму досвіду повинні були повести команду вперед. Але на фінальну частину турніру прибуде лише голкіпер – Миколенко через травму пропустить матчі, оскільки ризикувати його здоров’ям напередодні ігор головної команди країни Петраков не наважився. Однак є й інші хлопці, які здатні “блиснути”.
Воротарська позиція в команді навряд чи обговорюється, якщо приїжджає гравець мадридського “Реала”, який нехай і виступає на правах оренди за “Леганес”. Андрій Лунін стане номером один нашої збірної на груповій стадії турніру. Успішна гра цього хлопця вже давно змушує покладати на нього надії не тільки в молодіжній, а й у головній збірній країни. Щоправда, Андрій Шевченко поки не поспішає це робити. І можливий успіх на молодіжному форумі може змусити Андрія Миколайовича серйозно задуматися і, можливо, змінити думку. Також як і тренера мадридського “Реалу” Зінедіна Зідана, який всупереч керівництву клубу прагне довірити місце резервного голкіпера команди не Луніну, а своєму сину.
Головним конкурентом Луніна у воротах стане Владислав Кучерук, який видав непоганий сезон в “молодіжці” “Динамо”. Саме цей хлопець допомагав команді непогано виступити в Юнацькій лізі УЄФА, ставши мало не головною запорукою надійності колективу. Якби не його травма, то, можливо, кияни змогли б пройти “Хоффенхайм” і дістатися до фіналу, але сталось по-іншому. Цей сезон у Кучерука видався ударним, тому в разі чого підстрахувати Луніна він зможе легко. Третім же кіпером став представник “Ворскли” Дмитро Різник, якого Віталій Косовський підпускає до основного складу, але в основному він виступає за дубль і “молодіжку”.
Одним з головних лідерів в обороні є Денис Попов. Непогано себе проявляє і Валерій Бондар із “Шахтаря”. Не дивно, що у цьому сезоні обоє змогли дебютувати у складах своїх команд в УПЛ. Не варто недооцінювати і Юхима Коноплю, здатного видати чудові діагональні передачі і вивести форвардів на забійні позиції. Підключатися до атак він також не боїться, тому правий фланг він закриває відмінно. Ігор Снурніцин має стабільну ігрову практику в УПЛ і непогано виглядає на тлі більш досвідчених товаришів. Замінити Миколенка у збірній викликаний Веремієнко, вихованець львівських “Карпат”, який грає за “Калуш” на правах оренди. У нинішньому сезоні на його рахунку сім поєдинків. Загалом можна сміливо сказати, що з обороною у нашої збірної проблем ніби немає. Щоправда, час від часу позначається зайва емоційність та нестабільність: якщо гра йде не за планом, тоді хлопцям рідко вдається зібратися, що призводить до помилок. Однак якщо футболісти зібрані, то суперникам стає неймовірно складно. Тому тренерському штабу потрібно ще попрацювати над психологією не тільки оборони, а й усієї команди.
Що стосується півзахисту, то на Євро у минулому році на похвалу заслужив Кирило Дришлюк, який показав відмінну гру в центрі поля. Але після того, як він перебрався із “Зірки” в “Олександрію”, ігрової практики на рівні УПЛ він не має, переважно виступаючи за дублюючий склад, проте це не зменшує його ролі в цій команді. На 90% він буде основним її гравцем. Як і Максим Чех, і Олексій Кащук із “Шахтаря”. Ці хлопці мають непогану техніку та швидкість, а головним “козирем” у грі Чеха є чудове бачення гри. Він неодноразово це показував в іграх Юнацької ліги УЄФА і Євро, роздаючи відмінні передачі. Одеські фанати покладають великі надії на Мусолітіна, який вже не перший сезон грає в основному складі “Чорноморця”. У нинішньому розіграші чемпіонату хлопець забив перші голи в УПЛ, є однією з важливих фігур в клубі. Талановитий Георгій Цітаішвілі частіше з’являється у складі “Динамо”.
У нападі, імовірніше, основна ставка буде зроблена на ще двох талановитих хлопців – Владислава Супрягу і Данила Сікана. Ці гравці мають досвід виступів в УПЛ, а в молодіжних командах демонструють хороший рівень. Саме про них говорять як про майбутніх форвардів для головної команди країни. Матчі на ЧС – це шанс довести, що вони заслуговують більшого ніж гра за молодіжні команди.

Тренерська рука

Не менш важливою є роль тренера. Для Олександра Петракова майбутній чемпіонат світу не перший на чолі U-20, адже і попередню першість команда провела під його керівництвом. Петраков за чотири роки зміг зібрати черговий гідний колектив, який знову здатний порадувати багатьох. Як показали матчі Євро, ця команда має тренерську ідею та думку в своїй грі. Наставник докладно вивчає майбутніх суперників, вміє будувати гру команди від оборони, а в матчах, де потрібно грати першим номером, не боїться гнати своїх хлопців вперед. Єдиною проблемою є те, що йому не вдається витискати з хлопців максимум.
Розуміє це і сам тренер, заявляючи, що хлопців вистачає на три гри, а ось на четвертій вже з’являються проблеми. Це якийсь синдром колективів Петракова. Однак, незважаючи на це, як сказав сам наставник, є плани на майбутній турнір: “У 2015 році ми посіли дев’яте місце, поступившись в 1/8 фіналу. Зараз я не буду робити гучних обіцянок, але хочеться посісти місце вище”.
Усі матчі турніру за участю збірної України на турнірі в Польщі в прямому ефірі покаже телеканал “UA: Перший”. З командою США підопічні Петракова зіграють 24 травня о 21.30, з Катаром – 27 травня о 19.00, з Нігерією – 30 травня о 21.30.
До речі, ці матчі варто дивитися хоча б тому, що коментувати поєдинки будуть відомі майстри спортивного мікрофона – Дмитро Джулай та Денис Босянок.

Заявка збірної України (U-20) на ЧС-2019

Воротарі: Андрій Лунін (“Леганес”), Владислав Кучерук (“Динамо”), Дмитро Різник (“Ворскла”).
Захисники: Валерій Бондар (“Шахтар”), Олександр Сафронов (“Дніпро-1”), Денис Попов (“Динамо”), Олег Веремієнко (“Карпати”/“Калуш”), Данило Безкоровайний (“Замплін”), Юхим Конопля (“Шахтар”), Ігор Снурніцин (“Олімпік”).
Півзахисники: Максим Чех (“Шахтар”), Георгій Цітаішвілі (“Динамо”), Олексій Хахльов (“Алавес”), Сергій Булеца (“Динамо”), Кирило Дришлюк (“Олександрія”), Микола Мусолітін (“Чорноморець”), Олексій Кащук (“Шахтар”).
Нападники: Владислав Супряга (“Динамо”), Данило Сікан (“Маріуполь”), Денис Устименко (“Олександрія”).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.7678 / 1.64MB / SQL:{query_count}