Цього тижня відбулися перші півфінальні матчі головного європейського клубного турніру – Ліги чемпіонів. Іспанська “Барселона” вдома, завдяки феноменальному Мессі, розгромила англійський “Ліверпуль” з рахунком 3:0. А інший англійський клуб “Тотенґем” теж у рідних стінах поступився амстердамському “Аяксу” – 0:1. Тепер іспанці та голландці є головними фаворитами у своїх парах і претендують на вихід у фінал. І якщо присутність “Барселони” у вирішальному двобої турніру нікого не здивує, то “Аякс” продовжує шокувати Європу.
Полювання за грандами
Взагалі вихід у півфінал Ліги чемпіонів для амстердамців – найбільше досягнення команди більш ніж за двадцять років. В історії клубу було чимало славетних сторінок, однак перед початком турніру на “Аякс” дивилися як на одну з найслабших команд турніру. Проте амстердамці планомірно доводять, що цього року вони піймали птаха удачі і тримають міцно його хвіст.
Починаючи з другого кваліфікаційного раунду (а саме з цієї стадії розпочали свій шлях голландці), “Аякс” планомірно розбивав сильних суперників. Австрійський “Штурм”, бельгійський “Стандарт” і наше київське “Динамо” нічого не змогли протиставити амстердамцям, які здобули в шести матчах чотири перемоги і дві нічиї. В груповому турнірі “Аякс” потрапив до групи з німецькою “Баварією”, португальською “Бенфікою” і грецьким АЕКом. Знову шість матчів і знову жодної поразки, щоправда, перемог було лише три, однак і це дозволило фінішувати на другому місці слідом за німцями.
І ось 1/8, у якій на шляху стоїть мадридський “Реал”, цілком прогнозована домашня поразка від мадридців і мало шансів на вихід у чвертьфінал. Однак матч-відповідь шокував усіх розгромом королівського клубу з рахунком 1:4. Звичайно, у перемозі амстердамців є величезна заслуга саме мадридців, які цього року демонструють не найкращу гру. Іспанці ослабли після трьох поспіль перемог в Лізі чемпіонів, у них за неповний рік змінилося три тренери і головне пішов Кріштіану Роналду. Саме відсутність португальця, який вмів повести за собою команду, вважалася головною причиною провалу “Реалу”.
Але, як показали чвертьфінали, Роналду – не панацея. Його новий клуб “Ювентус” зустрівся в 1/4 фіналу з “Аяксом” і вважався ледь не головним фаворитом нинішньої Ліги чемпіонів. Адже навіть без португальця туринці двічі за останні п’ять років виходили у фінал турніру. А з Роналду домінують у своєму чемпіонаті, а на європейській арені продемонстрували характер, перемігши за сумою двох матчів “Атлетіко”.
Проте “Ювентус” з Роналду в складі не зміг пройти “Аякс”, хоча провини португальця у цьому немає. Він забив “Аяксу” в гостьовому матчі (гра закінчилася з рахунком 1:1), він же відкрив рахунок в домашній грі. “Ювентус” вважався фаворитом настільки, що коли амстердамці у кінці першого тайму зрівняли рахунок, букмекери приймали ставки на перемогу “Аякса” з дуже високим коефіцієнтом. Але на 67-й хвилині 19-річний захисник і капітан команди Маттейс де Лігт вивів нідерландців вперед, забивши з кутового. Весь другий тайм вони грали краще за італійців.
“Аякс” жодним чином не є фаворитом, але зараз це реальний претендент на перемогу в турнірі”, – заявив після матчу президент “Ювентуса” Андреа Аньєллі.
Фабрика талантів
Востаннє “Аякс” виходив у півфінал в 1997 році. Це була суперкоманда. У дев’яності нідерландський клуб належав до грандів європейського футболу. У 1995 році він виграв Лігу чемпіонів, а в наступному році знову вийшов у фінал, але програв “Ювентусу”.
Це був час, коли командою керував Луї ван Гал, який згодом очолить “Барселону”, а потім “Баварію” і “Манчестер Юнайтед”. У той час за команду виступали Франк Райкард, Марк Овермарс, Франк де Бур, Патрік Клюйверт, Едвін Ван дер Сар – усі вони вже були зірками або стануть ними в інших клубах. “Аякс” був фабрикою талантів для Європи.
У 1997 році “Аякс” пробився у півфінал, і це стало останнім великим його досягненням в ЛЧ більше ніж на двадцять років вперед. І нинішній вихід “Аякса” у півфінал – це повернення легенди.
“Аякс” – небагатий клуб, який довів, що вигравати можна без великих грошей (як заповідав Йоган Кройф). Він залишився одним з лідерів футболу в своїй країні, але конкурувати з клубами, що стрімко багатіють, більше не було можливості ані у нього, ані у інших команд з чемпіонату Нідерландів.
За цей час лідерство в європейському футболі остаточно закріпилось за сімома-вісьмома багатющими командами з Англії, Іспанії, Італії та Німеччини. У сезоні 2016/17 “Аякс” пробився до фіналу Ліги Європи – другого за значимістю європейського турніру. Там його обіграв куди багатший “Манчестер Юнайтед”.
За жодною з методик підрахунку “Аякс” не входить у фінансовий топ європейського футболу. Він не входить в двадцятку найбагатших клубів світу, який складається журналом Forbes. За версією сайту Transfermarkt, який займається спортивною економікою, за загальною вартістю гравців “Аякс” (420 мільйонів євро) поступається не тільки “Реалу” (965 мільйонів) і “Ювентусу” (782 мільйони), але також “Наполі” (563 мільйони), “Лейпцигу” (432 мільйони) і “Ромі” (425 мільйонів).
Річні доходи “Аякса” у минулому році склали 92 мільйона євро. У “Реала” ця цифра – 675 мільйонів, у “Ювентуса” – 406 мільйонів. За виступ у цьогорічній Лізі чемпіонів нідерландці отримають майже 100 мільйонів, і вже цим збільшать доходи вдвічі.
Одна з головних претензій до сучасного європейського футболу – великі перемоги, зумовлені грошима. Але “Аякс” вже довів, що це не так.
Амстердамська команда – наймолодша в нинішньому розіграші Ліги чемпіонів. Капітану команди та автору переможного м’яча у ворота “Ювентуса” Маттейсу де Лігту 19 років. У матчі з італійцями за “Аякс” зіграли семеро випускників власної академії клубу, ще кілька грають в інших найбільших клубах світу. Таким чином клуб повертає собі реноме кращого в світі місця для підготовки футболістів. Переможний гол де Лігта – двадцятий у історії, забитий гравцем “Аякса” в Лізі чемпіонів віком 20 років. У всіх інших клубів Європи таких гравців не більше 14 (стільки у “Барселони”).
Але найцікавіше, що головний герой нинішнього тріумфу не вихованець клубу. Душан Тадич, 31-річний серб, який довгий час пробивався до великих досягнень через другорядні голландські клуби, був врешті запрошений у англійський “Саутгемптон”, там себе не проявив, але тепер став стержневим гравцем “Аякса”. У своєму першому сезоні за клуб він вже забив 19 м’ячів. У матчі з “Реалом” взагалі творив щось неймовірне.
Головне гра
Також варто звернути увагу на тактику в нинішньому “Аяксі”. Це не перша команда-несподіванка, яка проривається у вирішальні стадії Ліги чемпіонів. Востаннє це було з “Монако” у позаминулому розіграші. Однак у більшості випадків ці команди сповідують гранично закритий, оборонний, прагматичний, дисциплінований футбол. Він нагадує той, з яким “Порту” Жозе Моурінью виграв Лігу чемпіонів у 2004 році. Вважається, що це чи не єдиний спосіб протистояти грандам, гравці яких радше більш технічні і їх вистачило б на два склади.
Амстердамська команда теж дисциплінована, теж прагматична, але зовсім не закрита і не оборонна. У першому таймі матчу з “Ювентусом” амстердамці притиснулися було до своїх воріт і могли отримати дуже серйозні проблеми. У другому вони налаштувались на звичайну гру і добилися перемоги.
Тренера “Аякса” Еріка Тен Хага часто порівнюють з Пепом Гвардіолою, з яким вони перетиналися під час роботи в “Баварії”. Але він швидше успадковує традицій голландського футболу минулого, у якому технічна майстерність футболістів була не менш важливою, ніж їхня готовність відпрацьовувати по всьому полю. У нього є щонайменше дві тактики – для більш сильних і слабших суперників, і він успішно варіює їх. Він вміло перебудовує гру команди залежно від ситуації, що неодноразово доводив на полі.
Кінець казки? Тільки початок...
Проте казка може швидко закінчитися, і саме тому її необхідно дивитися саме зараз. Навіть якщо “Аякс” раптом виграє Лігу чемпіонів, футбольний світ, на жаль, принципово не зміниться. Можливості багатих клубів все одно будуть більшими, і увійти в перелік повноцінних грандів буде важко, якщо взагалі можливо. З нинішнім “Аяксом” може трапитися те саме, що з командою середини дев’яностих – його просто розпродадуть. І якби “Аякс” не пройшов кваліфікацію ЛЧ, розпродаж розпочався б ще влітку минулого року. Однак “Аякс” вийшов у півфінал і цінники багатьох гравців набагато збільшилися.
Півзахисник Френкі де Йонг вже уклав контракт з “Барселоною”, за яку почне грати з наступного сезону. Є ймовірність, що туди ж відправиться капітан команди де Лігт. Ходять чутки про великі плани на гравців “Аякса” з боку “Арсеналу” і “Баварії”.
Та й головний тренер команди Тен Хаг цілком може відправитися в клуб потужніший і багатший. Серед очевидних претендентів – “Челсі”, у якого явно не складається з нинішнім тренером Мауріціо Саррі, і “Баварія”, у системі якої він вже працював. А можливо, якщо “Барселона” знову не виграє Лігу чемпіонів, він поїде туди і тим самим повторить шлях Луї ван Гала, спадщину якого він, по суті, відновив.
Але не варто сумувати з цього приводу. Рік тому, 5 квітня 2018 року, дому уболівальників “Аякса” “Амстердам Арені” додали ім’я Йогана Кройфа. Великий голландець назавжди прославив два бренди, за які грав і яким прищеплював унікальну філософію футболу вже як тренер. Зараз Йогана з нами немає, але і “Аякс”, і “Барселона” залишаються зразками за вмінням академії знаходити таланти та розвивати їх. Кройф не розумів власників клубів, які витрачають величезні гроші на покупку гравців, завжди прагнув будувати кістяк команди завдяки вихованцям. І було б символічно, якби у фіналі нинішньої Ліги чемпіонів зіграли б “Аякс” та “Барселона”. Команди, які вміють знаходити таланти.
І “Аякс” після розпродажу все одно знайде нових талановитих виконавців, адже нині в Європі команду представляють 77 вихованців академії “Аяксу”. Більше ніж у будь-якого іншого клубу.
Головні принципи академії “Аякса” – De Toekomst (“Майбутнє”):
- Набирати дітей з 7 років і навчати їх до 19 років.
- Основні показники, на які звертають увагу під час набору в академію, це TIPS – техніка, інтелект, особистість, швидкість.
- Крім футболу, також давати розвиватися у боротьбі, плаванні та інших видах спорту.
- Визначення трьох різних позицій, розвиваючи універсалізм футболіста.
- Відсторонення від тренувань під час проблем з успішністю в школі.
- Свідомо не створювати умов для проживання в академії. Діти повинні жити вдома.
- В Амстердамі їздять 20 автобусів до академії.
- 90 волонтерів відслідковують аматорські клуби у всій країні.
- За заповітами Кройфа, відмова аналізувати гру вихованців за допомогою комп’ютера і забезпечення більше ігрової практики.
- Проводити медичні тести чотири рази на рік.
- Брати іноземних дітей тільки в тому випадку, якщо ті набагато сильніші за своїх вихованців за потенціалом.
- Награвати всі вікові групи по схемі 4-3-3 і 1-4-1 для тренувальних матчів.
- Якщо дитина не підходить системі, йому допомагають з пошуком нової команди.