Дві трансферні “бомби”

Мар’ян Швед на шляху до “Селтіка”, а Ярослав Ракицький – гравець “Зеніту”

Допоки українські клуби активно готуються до поновлення сезону, футбольні агенти не менш активно домовляються про трансфери своїх підопічних. Цього тижня в центрі уваги вітчизняної футбольної спільноти опинилися два футболісти, а саме “карпатівець” Мар’ян Швед і “гірник” Ярослав Ракицький. Перший найближчим часом може стати гравцем найтитулованішого шотландського клубу “Селтік”, другий нарешті зміг покинути Україну і перебратися в зручніше для себе середовище – російський “Зеніт”. Та, видається, обидва трансфери не принесуть нам радості.

Кілт для Шведа

Одним із найбільш обговорюваних українських гравців взимку став вінгер “Карпат” Мар’ян Швед. І нічого дивного тут немає, адже він забив 8 голів у 17 матчах. Багато з цих м’ячів були або важливими, або красивими (або те і те). На жаль, львівський клуб знову ближче до зони вильоту, аніж до зони єврокубків. І, судячи з усього, цей сезон знову буде невдалим. Тому продати Мар’яна зараз – це логічний хід для керівництва “Карпат”. Хтозна, чи забиватиме він у весняній частині чемпіонату і чи можна буде продати його влітку за таку ж суму?
Хто хотів купити вінгера “Карпат”? Ходили чутки про “Динамо”, “Бешикташ”, “Фенербахче”, “Леганес” та “Селтік”. Відверто кажучи, у “Динамо” Швед навряд чи заграв би відразу, а переходити і чекати, допоки продадуть Циганкова, було б дивно.
Що стосується “Фенербахче”, то багато хто скептично ставиться до інтересу з боку турецьких клубів, але останнім часом український футбольний ринок дуже привабливий для клубів Туреччини. Зарплати у майже всіх клубах УПЛ зараз дуже скромні, а купити хороших гравців можна за невелику суму. Тому Шведа реально розглядали як один із варіантів. Але далеко не перший і навіть не другий. У “Фенербахче” вистачає хороших гравців на його позицію. Проте в команди серйозні проблеми – зараз клуб у зоні вильоту, тож від українця вимагали б якісної гри вже і зараз, а в разі невдач він би став однією з причин фіаско.  “Бешикташ”? Тут схожа ситуація: перейти можна було, але чи потрапив би Швед в основу? Зараз на його позиції грає Ленс і грає добре. А ще є Куарежма, Торі, Льяїч і ще двоє молодих турецьких гравців.
Що стосується “Леганеса”, тут теж усе було більше на рівні чуток. Адже головний тренер Маурісіо Пеллегріно грає не зовсім у той футбол, який підходить Шведу. Та в Іспанії Мар’янові один раз не вдалося.

фото: lviv1256.com
І ось виник “Селтік”. На перший погляд – оптимальний варіант. Чемпіонат не сильніший за український, проте “Селтік” стабільно виступає у єврокубках, здобуває трофеї в Шотландії. Щоправда, навряд чи для Шведа цей варіант теж добрий. Зараз на позиції правого вінгера діє Джеймс Форрест. Чудовий футболіст, який забив 11 голів і зробив 17 результативних передач у поточному сезоні. На лівому фланзі діє Скотт Сінклейр: 12 голів і 6 результативних передач. А на їхнє місце претендують ще по два гравці... Зазвичай клуби все-таки купують футболістів на проблемні позиції, але дуже молодих і перспективних. Швед уже не особливо молодий, за європейськими мірками, йому 22 роки. Виграти боротьбу за місце у складі тут і зараз він теж не зможе. Ніхто не буде ставити новачка і давати йому час на адаптацію, якщо на його позиції стабільно чудово виступають давно перевірені гравці.
Тут виникає ще один цікавий момент. Буває таке, що футболіст – не зірка, і не факт, що він одразу заграє в команді, але головний тренер особисто хоче бачити його в складі, вважаючи, що той підсилить склад. У такому випадку гравець може спокійно переходити в клуб і бути впевненим у тому, що матиме шанси проявити себе. Але річ у тім, що головний тренер “Селтіка” Брендан Роджерс якраз не хоче запрошувати Мар’яна, бо не бачить для нього місця в складі. Відверто кажучи, тренери дуже рідко висловлюються з приводу майбутніх трансферів. А вже так, щоб тренер був невдоволений потенційною покупкою, це взагалі щось надзвичайне... Брендан Роджерс розповів місцевим ЗМІ про те, що він, у принципі, знає про перемовини “Селтіка” щодо Шведа, але не знає, що це за гравець. Напевно, хороший футболіст. Проте грати в команді з Глазго до літа не буде. Звучить дивно, м’яко кажучи.
Колишній гравець “Селтіка” Кріс Саттон (130 матчів за клуб із Глазго) пояснює, що проблема не в українцеві, а у стосунках між Бренданом Роджерсом та Пітером Лаввеллом (виконавчим директором “Селтіка”).
“Реакція Брендана на трансфер Шведа показова. Роджерс міг би сформулювати все інакше, міг би сказати, що незадоволений керівництвом клубу, але в підсумку вирішив зробити хитрий крок: дав зрозуміти, що у його відносинах з Лаввеллом є якийсь розрив. Здається, з Пітером щось не так. Це вже не перший раз, коли виконавчий директор “Селтіка” здійснює трансфер і не радиться з тренером. Улітку прийшов Даніель Арзані, але Роджерс не приховував свого подиву цим трансфером. Річ у тім, що наприкінці сезону 2017/2018 “Селтік” втратив Люстіга і Гамбоа, тому проблемною стала позиція правого захисника, а Лаввелл узяв в оренду вінгера.
Зараз ситуація повторюється. Роджерс неодноразово наголошував, що йому потрібен правий захисник. Тому його слова про “мільйон вінгерів у команді” – це сигнал, який повинен бути почутий. Уболівальники повинні прочитати саме ці слова. Брендан хоче підкреслити абсурдність купівлі вінгера. Думаю, що “Селтік” ще встигне купити захисника до закриття трансферного вікна”, – цитує Кріса Саттона Scottish Sun.
І що ж виходить у підсумку? Склад “Селтіка” перевантажений вінгерами, тому до літа Шведа в команді, найімовірніше, не буде, він піде в оренду. Шотландські ЗМІ пишуть, що Мар’яна купить “Селтік”, а потім він повернеться у “Карпати” вже на правах оренди до літа. Є такий варіант, що його віддадуть у якийсь європейський клуб, але це малоймовірно, адже в багатьох чемпіонатах трансферне вікно скоро закриється, а Шведа поки що навіть не купили.
До речі, згаданий Даніель Арзані до листопада встиг зіграти лише в одному матчі, отримавши тільки 33 хвилини. Потім травмувався і відновиться не раніше квітня. Та навряд чи він грав би навіть попри травму.
І якщо Мар’ян до літа справді потрапить у оренду до “Карпат”, ситуація для нього зміниться, адже він зараз навіть не проходить збори з командою. Ніхто не ставитиме Шведа в склад, якщо у нього не піде гра. Нема сенсу награвати орендованого футболіста, коли можна ставити тих, кого можна продати. Не секрет, що багато хто з тренерів вважає за краще ставити в склад тих, що перебувають у клубі на контракті. Хіба що “Селтік” пропише в орендну угоду кількість ігор, у яких Мар’ян повинен буде вийти на поле.
Можливо, Швед стабільно гратиме в основі і забиватиме голи. Але це ніяк не вплине на ставлення до нього Роджерса. Для тренера “Селтіка” він так і залишиться “одним із мільйона вінгерів”, якого йому нав’язали. Тож у Мар’яна, допоки він проходить медобстеження у Глазго, ще є час подумати, чи ставити свій підпис під контрактом.

Трансфер Ракицького: у виграші всі

Водночас Ярослав Ракицький перебрався у пітерський “Зеніт”. Російський клуб і “Шахтар” уклали угоду. Сума трансферу не розголошується. Але, за інформацією ЗМІ, “гірники” отримали 10 мільйонів євро, плюс 2 мільйони євро можуть поповнити скарбничку “Шахтаря” у вигляді бонусів.
Сам футболіст поставив підпис під контрактом терміном на 3,5 року із сумою 3 млн євро на рік.
Ракицький у шість років почав займатися футболом в секції рідного міста; в 13-ть  перейшов у академію донецького “Шахтаря”. За основний склад “гірників” дебютував 15 серпня 2009-го в матчі Кубку України. У цілому в “Шахтарі” провів 326 матчів, забивши 14 м’ячів. Ярослав Ракицький – семиразовий чемпіон України, шестиразовий володар Кубка і Суперкубка країни.
За національну збірну України провів 54 матчі і забив 4 м’ячі.
Ми не будемо розглядати політичний аспект цього трансферу. Він зрозумілий більшості уболівальників. І майже ніхто не здивувався, що Ракицький вибрав саме Росію. Зупинимося на тому, хто отримав більше дивідендів.

фото: ФК“Зеніт“
З одного боку, “гірники” втратили свого українського футболіста і вихованця  клубу. І це мінус для єврокубків, оскільки  в заявці на сезон 2018/2019 у єврокубках можна заявити 25 гравців. Із них 8 повинні бути українцями, ще 4 – вихованцями клубу.
До того ж Ракицький, як би там не було, є досвідченим гравцем, а втрата таких футболістів завжди позначається на грі команди. Згадайте, що було з обороною “Шахтаря”, коли пішов Кучер. Для Ракицького довго шукали партнера в центрі оборони, але в підсумку ніхто із захисників так і не став гравцем рівня Олександра.
Ну і нарешті “Шахтар” дещо втратив у іміджевому плані. Адже останнім часом клуб усіляко наголошує, що намагається продавати своїх кращих футболістів у топ-клуби. Звичайно, є маленька ймовірність того, що Ракицький повторить шлях Вілліана і після російського клубу гратиме в чемпіонаті Англії, але вірогідність цього дуже мала.
Натомість переваг для “гірників” від цього трансферу можна знайти значно більше.
“Шахтар” продав гравця у найкращий момент. Ярославу 29 років. Для центрального захисника це некритичний вік, ще років 5 можна пограти на хорошому рівні. А ось трансферна вартість уже знижується і знижуватиметься що далі, то більше. І якщо можна було продавати Ракицького, то саме зараз, допоки є попит.
У ігровому плані Ракицький теж перестав бути корисним команді. Раніше він часто підключався до атак, а зараз не завжди встигає не те що допомагати в атаці, а й у свою зону повертатися. Ракицький ніколи не грав ідеально у відборі, не так уже й рідко отримував жовті, навіть червоні картки. Проблема в тому, що з роками Ярослав не став мудрим захисником: продовжує грати дуже грубо, якщо не встигає за суперником. У Ракицького немає футбольної хитрості. Він грає дуже прямолінійно навіть у тих ситуаціях, в яких потрібно спочатку подумати, а вже потім діяти. 7 жовтих карток у 16 матчах поточного сезону – перебір навіть для центрального захисника.
“Гірники” до того ж непогано заробили. Не варто забувати, що зараз УЄФА активно впроваджує фінансовий фейр-плей. Щоби когось купити, потрібно спочатку ці гроші заробити. Так що трансфер Ракицького допоможе “Шахтарю” якщо не зараз, то в недалекому майбутньому.
Таким чином, від трансферу виграли всі сторони. Новий клуб Ракицького отримав гравця з підвищеною мотивацією. Сам Ярослав отримав ще більшу зарплату і здобув статус зірки. На якийсь час він стане центральною постаттю в новому чемпіонаті і буде постійно на виду. “Шахтар” отримав серйозну суму за перехід свого футболіста. У Паулу Фонсеки буде час до осені, щоби награти нову пару захисників, яка в наступному сезоні повинна буде надійніше грати в Лізі чемпіонів. Збірна України? В Андрія Шевченка вистачає центральних захисників: Пластун, Ордець, Бурда, Кривцов, Бондаренко, Матвієнко... І нікого вже не дратуватиме гравець, який під час виконання гімну країни робить вигляд, що це гімн не його країни.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4449 / 1.65MB / SQL:{query_count}