Красуні, спортсменки, чемпіонки

2018 рік став тріумфальним для українського жіночого тенісу

Цього року у вітчизняному жіночому тенісі відбулося чимало подій, які потішили українського вболівальника. Якщо раніше досягнення наших тенісисток здебільшого пов’язували з радянською школою тенісу, то зараз звитяги вже суто українські. І головне вони пов’язані не лише з Еліною Світоліною. У 2018 році якісний прорив був у великої групи українок. А враховуючи те, що тенісний сезон практично завершився, варто згадати головних українських героїнь 2018 року.

Самокритичний вундеркінд

Марта Костюк – головне відкриття початку 2018 року. Вона феноменально дебютувала на першому для себе дорослому турнірі серії Великого шолома, Australian Open, де дійшла до стадії 1/16 фіналу. Там Марта програла в українському дербі більш досвідченій Світоліні, але запам’яталася багатьом. Справа в тому, що Костюк тоді було всього 15 років – і вона побила безліч вікових рекордів в історії світового тенісу! На жаль, далі в сезоні Костюк не щастило, але попри це варто відзначити не лише гру юної українки, а й її не по роках дорослу оцінку сезону, який минув. Вона просто по поличках розклала свій рік в пості в Інстаграмі, що додати тут просто нічого.
“Найкращий і найгірший сезон у моєму житті! Коли я згадую, що сталося, мені водночас здається, що мій сезон тривав 5 років, і що з Австралії я прилетіла 15 днів тому.
Найщасливіші моменти трапилися саме там (і ви можете уявити, з яким нетерпінням я чекаю, коли знов повернусь туди): третє коло Відкритого чемпіонату Австралії, титул ITF в Берні (у мене не було й гадки, що це буде єдиний титул у році). Дебют у Кубку Федерації, де нас обіграла Австралія, так що кілька днів я любила цю країну трохи менше. Проте грати за Україну стало здійсненням моєї мрії. І також 1/8 фіналу в Штутгарті, що, очевидно, сталося вже не в Австралії, але також було гарним моментом. Тоді я була впевнена, що буду вигравати кожен раз, коли виходжу на корт. Мій рівень енергії був настільки високим, я стрибала, як божевільна після кожного розіграшу… В якомусь сенсі мені все це здавалося нереальним… Тепер я думаю, що втрата енергії, ймовірно, стала головною причиною моїх поганих результатів у другій половині сезону.
Водночас я закінчувала школу, що стало вишенькою на торті моєї відмінної першої половини 2018 року. Потім втома трохи накопичилася, і я прийняла декілька неправильних рішень, після яких стала сумніватися в собі. Мій рівень енергії значно впав, на корті мені було важко. Було відчуття, ніби магія випарувалася. За кілька місяців я відчула, як просто можна дійти від піднесення до практично повної спустошеності… Це, мабуть, моє головне надбання в цьому сезоні.
У багатьох сенсах це були американські гірки, але, думаю, що в майбутньому цей пройдений шлях принесе мені тільки вигоду. Все, через що я пройшла, включно з  травмою, яка закінчила мій сезон трохи раніше, ніж я очікувала, що все це частина дорослішання. Я впевнена в тому, що все це зробило мене сильнішою і кращою у всіх можливих сенсах.
На завершення я б хотіла подякувати усім, хто зробив це можливим… Людей навколо мене, мою команду, яку я люблю всім серцем, всіх людей, які займаються організацією турнірів, за те, що ви набагато полегшуєте моє життя і, нарешті, моїх уболівальників, які роблять хороші моменти ще кращими, а погані – більш легко стерпними.
Тепер настав час повернутися до роботи, щоб бути готовою до 2019 року”, – написала Костюк.
Як би не було, 121-е місце Костюк за підсумками дебютного для неї дорослого сезону – досягнення. І будуть ще перемоги, головне, додати стабільності.

Від стабільності до слави

Цього року потішила ще одна молода українська тенісистка. На відміну від феноменальної Марти, вже більш досвідчена (як не смішно це звучить для її 18 років) одеситка Даяна Ястремська, яка протягом свого першого року в професіоналах виступала стабільно: дуже далеко заходила в турнірних сітках, але вигравала “свої” матчі. Зрештою в жовтні опинилася на найвищому, як для дебюту, 60-му місці у світовому рейтингу. Для цього було досить видати один переможний тиждень в жовтні, коли про Ястремську заговорили всі у світі тенісу і не тільки.
Спочатку юна українка викликала сенсацію на турнірі в Гонконгу, вигравши свій перший в кар’єрі титул. Отже, вона стала наймолодшою тенісисткою України, яка вийшла у фінал турніру WTA в одиночному розряді і виграла титул. Ястремська стала переможницею змагань у Гонконгу у віці 18 років і 4 місяців. Попередній рекорд належав Еліні Світоліні, яка виграла турнір в Баку, коли їй було 18 років і 10 місяців. Цікаво, що в Гонконгу грала і Світоліна, якій потрібна була перемога у змаганнях, аби гарантувати участь у Підсумковому турнірі, однак Еліна вибула у чвертьфіналі.
Не встигнувши відсвяткувати перший тріумф, Даяна через півпланети перелетіла в Люксембург, де продовжила переможну серію, вибивши зі змагань екс-першу ракетку світу (була такою ще у вересні 2017-го) іспанку Гарбінє Мугуруса! І в Люксембурзі Ястремська дійшла до півфіналу, була близько до другого поспіль фіналу за календарний тиждень, але, на жаль, програла на тай-брейку більш досвідченій суперниці з Швейцарії. Втім, якщо продовжить так само грати, як в жовтні, то цілком зможе замахнутися на перше місце в українському рейтингу.

Мексиканське щастя

На тлі наших юних зірочок, 29-річна Леся Цуренко виглядає вже ветераном. Вона грає в турі давно, однак особливої слави не мала. Але в 2018-ому взяла та й видала найкращий сезон у своїй кар’єрі! Зараз вона 27-ма у світовому рейтингу, а була 26-ю – і це найвище її місце за всі роки в професійному тенісі. Що сприяло такому успіху? Робота над собою і спортивна впертість. У 2018-ому Цуренко вперше в кар’єрі дісталася до чвертьфіналу турніру серії Великого Шолома. Це сталося на Відкритій першості США, US Open. Вона грала в четвертому раунді Роллан Гарроса. А ще українка другий рік поспіль перемогла на великому турнірі в мексиканському Акапулько. Дивно: на особистому рахунку Лесі всього 4 особистих перемоги в індивідуальному заліку на турнірах за всі роки. І дві з них були здобуті саме в Акапулько, в 2017 і 2018-ому – ось щасливе для неї місто!
“Хочу сказати дякую і до побачення сезону 2018-го. Він був сповнений емоцій та корисних життєвих уроків. Дякую всім за підтримку і сподіваюся, що наступний рік буде ще кращим”, – саме так підсумувала сезон українка.
Слід додати, Леся цього року виграла 1,3 млн доларів призових – третина від усього “фонду”, заробленого Цуренко за всю кар’єру.

Від мрії до Мрії

І, звичайно, найголовнішою героїнею сезону стала Еліна Світоліна. На старті 2018-го українські любителі тенісу обґрунтовано очікували побачити Світоліну на першому місці в рейтингу Жіночої тенісної асоціації (WTA). І початок року ці припущення повністю підтвердив. У січні українка перемогла на турнірі в Брісбені (Австралія), а згодом дійшла до чвертьфіналу Відкритої першості Австралії в Мельбурні. Потім в лютому стала чемпіонкою турніру в Дубаї, а в травні захистила титул на престижному турнірі в Римі (Італія). Ще трохи, і бути б українці першою ракеткою світу! Але після цього пішов спад. Світоліна до кінця року не перемогла в жодному турнірі, грала дуже нестабільно, і взагалі була сама на себе не схожа. Зокрема, також і в прямому сенсі: протягом сезону, минулого літа, багато хто звернув увагу, що Еліна дуже схудла. Сама Світоліна розповідала, що це все робилося свідомо, і вона просто шукає нові варіанти для прогресу в грі. Мовляв, так, втратила в силі, але виграла в швидкості та витривалості. Але результати, на жаль, говорили про зворотне. 
У підсумку, Еліна розірвала стосунки з бойфрендом і змінила тренера. Світоліну багато критикували за нестабільність і емоційність на корті. Однак це не допомогло. На початку жовтня участь українки в Підсумкову турнірі, де грають вісім найкращих тенісисток сезону, була під питанням. Українка не змогла виграти в Гонконгу, далі все залежало від виступів чешки Плішкової та голландки Кікі Бертенс на Кубку Кремля. Якщо ці дві тенісистки дійшли б до півфіналу, Світоліна опустилася на дев’ятий рядок рейтингу та не мала права грати в Сінгапурі.
На щастя, і чешка, і голландка зі своїм завданням не впоралися, до того ж перша ракетка світу Сімона Халеп заявила, що через травму не візьме участь в сінгапурських змаганнях.
Попри це деякі фахівці все одно висловлювали думку, що українка не гідна виступати на Підсумковому турнірі, в якому беруть участь тільки 8 найкращих тенісисток року. Це був чималий тиск на українку.

Проте Світоліна відповіла своєю грою та емоційністю. Українка завжди дуже бурхливо реагує на корті як на свої помилки, так і на вдалі розіграші м’яча. І дуже залежна від власних емоцій: перенервувала – “попливе” і віддасть перемогу суперниці. Піймає позитивну “хвилю” – може переграти найсильнішу опонентку! Останнє й сталося в Сінгапурі. Світоліна по черзі переграла чешок Плішкову і Квітову, потім у вкрай емоційному матчі здолала датчанку Возняцкі. У півфіналі переграла Бертенс. І нарешті у вирішальному матчі здолала американку Стівенс. Таким чином протягом турніру Світоліна здолала третю, п’яту, шосту, восьму і дев’яту ракетки світу і вперше в історії нашого тенісу перемогла на Підсумковому турнірі, призовий фонд якого становить 7 мільйонів доларів. З них переможниці дістався значний гонорар – 2,36 млн, а також 1500 очок до особистого рейтингу WTA, що зробило Світоліну 4-ю ракеткою світу.
“Так, це безперечно найбільша перемога в моїй кар’єрі. Я ніколи не перемагала на турнірах серії Великого Шолома, і це тепер моя мета. Я хочу зберегти свою впевненість в грі до 2019 року, і тоді ми побачимо, що відбудеться. Проте нам, мені потрібен час, щоб зрозуміти, що я зробила, проаналізувати хороші і погані речі, які траплялися зі мною в минулому сезоні. Але поки просто збираюся на кілька тижнів у відпустку”, – зазначила Еліна в Сінгапурі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4260 / 1.64MB / SQL:{query_count}