Цими днями львівські “Карпати” раптово опинилися у центрі скандалу з політичним підтекстом. Команда розірвала контракт із воротарем молодіжної команди Михайлом Готрою. Офіційну причину не розголошують, проте неофіційно це пов’язують із підтримкою голкіпером збірної Росії на чемпіонаті світу з футболу. А дров у цей скандал, звичайно, підкинули російські ЗМІ, які активно поширили цю новину, додаючи своїх “пікантних” подробиць.
Суть історії проста. Під час матчу 1/8 фіналу ЧС-2018 між збірними Росії та Іспанії Михайло Готра не приховував симпатій до господарів мундіалю. Спершу на своїй сторінці в Instagram голкіпер виклав фото із “вусами надії” і російським триколором, таким чином долучившись до російського флеш-мобу, який був започаткований ще до початку мундіалю на підтримку тренера збірної Росії Станіслава Черчесова. А після вирішального сейву Ігоря Акінфєєва у серії пенальті виклав ще одне фото зі словами підтримки для росіян.
Після цього стало відомо, що “Карпати” припинили співпрацю із своїм голкіпером, вважаючи його поведінку аморальною, а першими про це повідомили на сайті вболівальників “зелено-білих”.
У розмові із порталом “Футбол 24” представники футбольного клубу “Карпати” підтвердили: контракт із Готрою розірвано. На прохання розповісти про цю ситуацію більше ввічливо відмовили: “Не коментуємо”.
Російський ресурс Sport24.ru відразу почав стверджувати, посилаючись на джерела, близькі до Михайла Готри, що голкіпер подаватиме на “Карпати” до суду.
“Мішу звинуватили в сепаратизмі. Віце-президент клубу Олег Смалійчук дізнався про те, що Готра святкував перемогу збірної Росії над іспанцями. Контракт розірвали на наступний день після того, як було опубліковане відео зі святкуванням. Зараз тривають розмови з адвокатами з приводу правомірності такого кроку з боку керівництва клубу. Поки ніяких слів підтримки ні від кого не отримували”, – зазначило російському ресурсу невідоме джерело.
Натомість сам Михайло Готра заперечив інформацію Sport24.ru. У короткій розмові з “Футбол 24” гравець запевнив: “Я не судитимусь із Карпатами”. Відповідати на інші запитання він відмовився.
З іншого боку, про те, що гравець симпатизує Росії, відомо давно. На аватарі Михайла Готри у заблокованій в Україні соцмережі ВКонтакте – фото із Красної площі у Москві, в альбомі – ще кілька характерних світлин, зроблених в Росії вже у період війни. Тож якби “Карпати” хотіли вигнати за “сепаратизм”, то могли це зробити і раніше. І дивує, коли один із порталів називає голкіпера “найкращим в Україні”, це при тому, що за минулий сезон Готра зіграв в команді U19 лише три матчі, в яких пропустив чотири м’ячі. Можна припустити, що політичний аспект у цій ситуації просто став останньою краплею, яка змусила розірвати трудові відносини з гравцем
Різні думки з України
Звичайно, в Україні цю ситуацію сприйняли неоднозначно. Хоча місцями доходить і до відвертого непорозуміння.
Припинення співпраці клубу і гравця прокоментував міністр спорту України Ігор Жданов. Чиновник опублікував посилання на новину і назвав подію “правильним рішенням керівництва”.
А ось колишній віце-президент ФФУ Анатолій Попов вважає, що “звинувачувати в сепаратизмі” (якого, між іншим, формально не було) футболіста неправильно.
“Звинувачення в сепаратизмі – це повний ідіотизм, якщо за такі речі розривають контракт. Нічого спільного з правовими нормами футболу це не має. У нас в дисциплінарних правилах немає поняття “футбольний сепаратизм”. Тому вдаватися до таких формулювань, як мінімум, некоректно.
Є така відома фраза: “Спорт поза політикою”. На жаль, футбол у нас зараз потрапив у політичний розклад. Навколо цього багато наносного, і це не сприяє ні політичному врегулюванню, ні розвитку футболу. Ненависть, яка на цьому ґрунті розкручується, нікому не піде на користь. Треба акуратно ставитися до цієї ситуації, розбиратися”.
Більш нейтральна позиція у колишнього нападника київського “Динамо” і... збірної Росії Олега Саленка, який коментуючи ситуацію, як кажуть, “чує дзвін та не знає де він”, оскільки вважає, що львівський клуб вже кудись “вилетів”.
““Карпати” – це вже окрема республіка. Проблемна команда. І у президента клубу Димінського проблеми: його розшукували за те, що він начебто збив на смерть людину.
Не здивований, що хлопця вигнали з клубу. Можливо, просто скористалися ситуацією, щоб розірвати з ним контракт. Зараз же такий час... Тим більше, “Карпати” вилетіли, їм вже втрачати нічого.
Взагалі я не чув, щоб футболістів виганяли з клубів за те, що вони вболівають за збірну Росії. Просто команди розвантажують зарплатну відомість, можливо, у клубу були заборгованості перед цим воротарем. Тобто уболівання за збірну Росії, думаю, не стало першопричиною для розставання. Просто знайшли привід, щоб від нього позбутися, – цитує Саленка “Спорт-Експрес”.
Росія обурена, а Андронов – ні
Звичайно, проти такої цікавої теми не змогли пройти повз у Росії, де більшість точно знає, що в Україні відбувається, і що те, що відбувається, точно є неправильним.
Так, російський футбольний коментатор Василь Уткін попросив підтримати спортсмена, при цьому помилившись в імені міністра спорту України.
“Воротаря зі Львова Михайла Готру вигнали з команди за фотографії в Інстаграмі. Хлопець підтримував збірну Росії, опублікувавши хештег “вуса надії”. Міністр спорту України Іван Жданов, <...>, написав у себе у Фейсбуці, що це “правильне рішення”.
До біса все на світі. Якщо людина не може відкрито вболівати на чемпіонаті світу за кого завгодно, якщо він стає об’єктом цькування, на рівні уряду, хай йому грець!
Якщо його позбавляють роботи, а в цьому випадку – йому 18 років, 18!
Що я можу. Я можу тільки підписатися на його Інстаграм. І запропонувати вам зробити те ж саме. Чемпіонат світу – для уболівальників. Людина має право розпоряджатися своєю симпатією. Підтримаймо Мішу!” – написав журналіст у себе на сторінках у соцмережах.
Віце-спікер Держдуми, член виконкому Російського футбольного союзу (РФС) Ігор Лебедєв також “підтримав” спортсмена і побажав йому знайти нову команду.
“Коли здається, що Україна вже нічим не може здивувати, відбувається щось неймовірне.
Молодого хлопця, воротаря юнацької команди львівського футбольного клубу “Карпати” Михайла Готру звільнили за підтримку російської збірної на чемпіонаті світу з футболу. Причому за віртуальну підтримку.
Мільйони, а точніше, сотні мільйонів людей по всьому світу вболівали в той день за Росію. У тому числі – в Україні, цьому є безліч свідчень. Трансляція цього матчу стала найпопулярнішою на українському телебаченні”, – почав Лебедєв.
Також чиновник зазначив, що можливо, Готра ставить собі в приклад голкіпера і капітана збірної Росії Ігоря Акінфєєва.
“Наш воротар Ігор Акінфєєв проявив себе героєм – тому не дивно, що український спортсмен щиро радіє перемозі російської збірної.
Бажаю Михайлу Готрі знайти собі команду, де будуть цінувати його спортивні таланти, а громадянам України – швидше прокинутися від мороку, в якому багато хто з них перебуває вже п’ятий рік”, – написав член виконкому РФС у себе в соціальних мережах.
Варто вкотре зазначити, що українцям таки варто бойкотувати, принаймні матчі за участю збірної Росії на мундіалі, аби потім в країні-агресорі не використовували цифри телетрансляцій у своїх коментарях.
А ось інший російський коментатор Олексій Андронов вважає, що “Карпати” вчинили правильно, вигнавши з клубу Михайла Готру. Свою думку з цього приводу Андронов висловив на своїй сторінці у Facebook. “Ні, я сам за хлопця з думкою. І мені приємно, що він вболівав за нас. Але!!! З 2014 року в Михайла було багато нагод дізнатися, як реагує на подібне український соціум (назвемо це так). За останній тільки тиждень – Левченко, Коньков і Алієв. Кожного облили брудом.
Ще більше дивує те, що колеги не можуть зрозуміти одну просту річ – зараз ставлення українського соціуму до Росії і всього (!), що з нею пов’язано – не таке ж, як у них до України. Вони можуть її любити, як я, і навіть сильніше. Але вони не можуть вимагати такого ж ставлення до себе. Це не в Росії Україну визнали країною-агресором, а зовсім навпаки. І нікого там не цікавить, що з цього приводу думають Уткін, Андронов або Колимаго-Петровський. Ні-ко-го”, – зазначив він.
“Михайло Готра публічно і відкрито підтримав збірну країни, яку його країна визнала агресором. Він не перший і не останній. Євгена Селезньова не викликали в збірну до тих пір, поки він не покинув “Кубань”. Анатолія Тимощука майже прокляли. Навіть Тарасу Михалику, який перейшов у “Локомотив” до 2014-го, дістається. Це так. Це факт. Інакше не буде. І міністр їхнього українського спорту все робить правильно у своєму кріслі, і “Карпати” все зробили правильно зі своєї сторони. Інакше – могло бути тільки гірше”, – заявив Андронов.
За його словами, кожен має право на власну думку, але за це можна поплатитися. “Кожен з нас має право на власну думку. Але кожен знає (вже), що за це можна і “заплатити”. Але одну річ розуміти треба чітко: ставлення всередині України до Росії нескоро буде таким же, як відношення всередині Росії до України. Можливо, не за нашого життя. І краще не лізти в чужі справи, не провокувати зайвий раз на тонкому льоду. Своїх вдосталь”, – підкреслив російський коментатор.