Поки весь футбольний світ слідкує за перипетіями чемпіонату світу, в Європі готуються до нового єврокубкового сезону. В середу відбулося жеребкування перших відбіркових раундів Ліги чемпіонів і Ліги Європи. Серед учасників цих стадій є і український представник – “Маріуполь”, який зустрінеться в другому раунді кваліфікації Ліги Європи з шведським “Юргорденом”. Перший матч “Маріуполь” проведе 26 липня на виїзді, другий 2 серпня вдома.
Нові правила
А поки турнір не стартував, варто нагадати ті нововведення, які з цього сезону будуть в єврокубках. У першу чергу зміни стосуються формування складу учасників групових турнірів і посилення відбору на стадії кваліфікації.
Так, в груповому турнірі Ліги чемпіонів з 32 місць тільки 6 буде розіграно у відбіркових раундах (у минулі сезони – 10). Відзначимо, що тепер представники першої четвірки в таблиці коефіцієнтів УЄФА (Іспанія, Німеччина, Англія та Італія) можуть делегувати в груповий турнір по 4 клуби, і таким чином уникнуть кваліфікації.
У сезоні-2018/19 пощастило французам і чехам. Так як переможці Ліги чемпіонів і Ліги Європи – “Реал” і “Атлетіко” – пройшли в основну частину змагань за національною квотою, в груповому турнірі звільнилося два місця, які дісталися “Ліону” і “Вікторії”.
У схемі проведення Ліги Європи зміни, на перший погляд, не такі радикальні – 17 клубів потрапляють до групового турніру напряму (раніше – 16). Але кваліфікація стала дуже складною.
В результаті більш ніж 140 учасників відбіркових раундів будуть боротися за 13 путівок в основну стадію змагань. Зате у невдах Ліги чемпіонів стало більше шансів продовжити єврокубковий сезон – практично всі команди, які вилетіли з відбору ЛЧ отримають можливість продовжити боротьбу в ЛЄ.
Як і в минулому сезоні, представництво України завдяки восьмому місцю України в таблиці коефіцієнтів УЄФА (2012/13 - 2016/17) становить п’ять клубів (два – в Лізі чемпіонів і три – в Лізі Європи). “Шахтар” і “Ворскла” – гарантовано виступлять в основних стадіях змагань, а ще трьом – “Динамо”, “Зорі” і “Маріуполю” – доведеться стартувати з відбіркових раундів. Фінішує сезон-2018/19 фіналами Ліги Європи в Баку і Ліги чемпіонів у Мадриді.
У “Динамо” шансів менше
У головному європейському клубному змаганні, як ми вже давно звикли, візьмуть участь чемпіон і віце-чемпіон України. Причому “Шахтар” не братиме участі у відбіркових раундах. А ось “Динамо” доведеться зіграти в “турнірі 10” з 3-го відбіркового раунду, тобто на шляху до групи потрібно залишити за бортом двох суперників. До речі, тепер “нечемпіонська” гілка кваліфікації помітно посилилася. Раніше за 5 путівок до групового турніру боролися 15 команд, тепер на 10 претендентів виділили тільки два місця. Тому 4 клуби почнуть змагання з 2-го відбіркового раунду, а решта 6 – з 3-го. Першим суперником “Динамо” буде хтось із трійки – турецький “Фенербахче”, бельгійський “Стандард”, чеська “Славія”. При цьому існує теоретична можливість, що місце турецького клубу в цій трійці займе “Штурм”.
Як завжди, в груповому турнірі Ліги чемпіонів візьмуть участь 32 команди, які будуть розділені на 8 груп (між собою не будуть грати клуби з однієї країни, а також команди України і Росії). У кожній групі 4 команди зіграють у два кола, і для виходу в плей-оф необхідно зайняти одне з перших двох місць. Крім того, колективи, що посіли треті місця в ЛЧ, виходять у плей-оф Ліги Європи. Плей-оф у Лізі чемпіонів стартує з 1/8 фіналу. На цій стадії перед жеребкуванням учасників розділять на два кошики – переможці груп і команди, що зайняли другі місця. Як завжди на першій стадії плей-оф будуть розведені представники однієї країни і команди, що грали в одній групі.
Спершу шведи
У Лізі Європи Україну представлятимуть три клуби: бронзовий призер чемпіонату “Ворскла” стартує з групового турніру, “Зоря” (четверте місце за підсумками сезону) – з 3-го відбіркового раунду, “Маріуполь” (п’яте) – з 2-го відбіркового раунду. Прорив будь-якого з українських клубів з кваліфікації в груповий турнір можна буде розцінювати як приємну сенсацію.
Першим із українських клубів у боротьбу вступить “Маріуполь”, який зустрінеться зі шведським “Юргорденом”. У минулому сезоні ця команда змогла створити маленьку сенсацію, обігравши в фіналі Кубку Швеції “Мальме” з рахунком 3:0. Таким чином, бронзовий призер чемпіонату здобув даний трофей вперше за 13 років.
Очолює команду Озджан Мелькеміхель. Шведський тренер турецького походження не хапав зірок із неба, будучи гравцем. Всю свою кар’єру він провів у скромному ФК “Сюріанска”, який виступав у нижчих дивізіонах Швеції. Згодом він очолив рідний клуб і зумів за шість років вивести його з третього дивізіону в елітний.
Три сезони провів він із “Сюріанска” в еліті, після чого вилетів і очолив АФК “Ескілстуна” також із третього дивізіону. На цей раз йому знадобилося всього три роки, щоб підняти клуб у вищий дивізіон. Але з цією командою в еліті він не працював, очоливши в грудні 2016 року “Юргорден”, з яким уже виграв Кубок країни.
Зараз у складі його колективу виступає ряд іменитих футболістів, які добре знайомі і українській публіці. Йдеться про колишнього захисника збірної Швеції і “Вест Бромвіча”, в складі якого він відіграв дев’ять років, Йонаса Ольссона та екс-голкіпера шведської національної команди Андреаса Ісакссона, який також встиг пограти в Англії в складі “Манчестер Сіті”. Обидва досвідчених футболісти є важливими фігурами в своїй команді, яка, в основному, складається з молодих футболістів.
Головною зіркою шведського клубу в минулому розіграші чемпіонату був Магнуссен Ерікссон, який зміг записати на свій рахунок 14 голів, ставши кращим бомбардиром в колективі. Однак минулої зими він покинув клуб і вирушив підкоряти американську MLS. Також з командою цього літа попрощається ще один провідний футболіст, 20-річний Фелікс Беімо, що вважається великим талантом у Швеції. Він вирушить підкорювати Бундеслігу, уклавши контракт із “Вердером”. У тому числі колектив попрощається і з рядом орендованих футболістів. Відзначимо, що доля іменитого вірменського форварда Юри Мовсісян, який прийшов у клуб з американського “Реал Солт-Лейк”, залишається ще не відомою.
Нинішній сезон (у Швеції чемпіонат грають за схемою весна-осінь) команда Мелькеміхеля проводить також досить непогано, нині розташовуючись на 4-ому рядку в турнірній таблиці, відстаючи від першого місця лише на шість очок. Відзначимо, що тренер віддає перевагу тактиці 4-4-2, з якою колектив і грав останні поєдинки. Головним лідером атаки зараз є 22-річний Тіно Кадевере, який забив у 12 поєдинках вже вісім голів, причому в одному з матчів йому вдалося записати на свій рахунок чотири м’ячі.
В цілому ж, колектив у “Юргорден” підібрався цікавий: молодий і досвідчений. Тренеру “Маріуполя” Олександру Бабичу належить серйозно подумати, що ж протиставити непоступливому і завзятому клубу зі Швеції. І в цих зустрічах маріупольцям точно легко не буде, особливо з огляду на втрати провідних футболістів.
Сторінку підготував Дмитро Сирота