Сезон 1998/99
“Манчестер Юнайтед” (Англія) –
“Баварія” (Німеччина) – 2:1
“Баварія” і “Манчестер Юнайтед” чудово провели сезон-1998/99, вигравши національні чемпіонати. Мюнхенці зробили це дуже впевнено, обігнавши найближчого переслідувача на 15 балів, і повернули собі титул. “МЮ” зробив те саме, обійшовши “Арсенал” на пункт, а “Челсі” – на чотири.Але це чемпіонати, а в Лізі чемпіонів тоді було шість груп, і в плей-оф гарантовано потрапляли тільки переможці груп. Крім того, у чвертьфінал виходили дві кращі команди із шести, що посіли другі місця.
“МЮ” і “Баварія” опинилися при жеребкуванні в одній групі. А ще разом із ними там були “Брондбю” та... “Барселона”.
І німецька “машина” не придумала нічого кращого, як програти данцям у першому турі. Причому тоді, щоправда, ніхто про це не здогадувався – вона немовби репетирувала майбутній фінал, маючи перевагу до 87-ої хвилини один м’яч, але пропустивши у кінці двічі.
Утім далі мюнхенці зібралися, і з “Барсою” вони з англійцями розібралися спокійно, а друга очна нічия (2: 2, 1:1) в шостому турі дозволила кваліфікуватися до чвертьфіналу обом командам.
Там у “МЮ” був легкий матч з італійським “Інтером”, а “Баварія” ще впевненіше розплатилася за минулий сезон із “Кайзерслаутерном”, який ще був чинним чемпіоном Німеччини.
У півфіналах обидві команди видали справжні трилери. Манкуніанці грали з “Ювентусом”. У першому матчі лише гол Раяна Ґіґґза на другій доданій хвилині врятував “МЮ” від поразки. В матчі-відповіді Піппо Індзагі на початку гри оформив дубль, і здалося, що “Юве” вийде у фінал, однак підопічні сера Алекса Фергюсона зібралися і відповіли трьома влучними голами.
Натомість “Баварія” дивом “відскочила” від фантастичного тоді київського “Динамо”. В Києві дубль Шевченко і гол Косовського ледь не поставили німців на коліна, однак вони неймовірним чином зуміли урятувати матч і вирвати нічию (3:3). В Мюнхені все вирішив єдиний гол Баслера.
Після таких півфіналів мало хто вірив, що в головному матчі відбудеться ще одна фантастична казка, хоча всі 90 хвилин видовище загалом було не дуже вражаючим. Було враження, що на полі перебувала одна команда. Перевага “Баварії” була незаперечною, а Маріо Баслер відкрив рахунок зі штрафного вже на 6-ій хвилині. Сер Алекс Фергюсон напевно відчував у ході гри приблизно те ж саме, що відчує багато років пізніше у іншому фіналі, коли в 2009-ому “Барселона” не залишить його команді жодного шансу (2:0).
Але в тому-то й річ, що “Баварія” цей шанс залишила. За “МЮ” грали штанги, поперечки і Петер Шмейхель, у ворота якого м’ячів більше не влетіло.
А потім був найвідоміший компенсований час у історії футболу, як і найвідоміші заміни. На 91-ій хвилині “червоні дияволи” змогли забити в навалі після кутового, коли у штрафному мюнхенців був уже й Шмейхель.
Після кутового Раян Ґіґґз вдарив у бік воріт, а Тедді Шерінгем, який вийшов у другому таймі, відправив м’яч у кут, зрівнявши рахунок!
Але на цьому “Юнайтед” не зупинився, і через дві хвилини стався ще один корнер. Подача на Шерінгема, удар головою і підставлена нога норвезького джокера Оле-Гуннара Сульшера (який вийшов на поле наприкінці матчу).
2:1 – “Манчестер Юнайтед” просто неймовірно перевернув хід уже програного матчу, і тоді думалося, що нічого більш вражаючого у фіналах Ліги чемпіонів статися просто не може...
Сезон 2004/05
“Ліверпуль” (Англія) –
“Мілан” (Італія) – 3:3, за пенальті – 3:2
Проте ще неймовірніший фінал відбувся у Стамбулі через шість років. Хоча після першого тайму чимало вболівальників просто перестали дивитися цей матч, думаючи, що вже знають переможця.Мерсисайдська казка почалася ще в груповому турнірі, коли “Ліверпуль” тільки в останньому турі зміг виповзти у плей-оф з другого місця в групі. Англійці відставали на три очки від грецького “Олімпіакоса” і програвали на “Енфілді” з рахунком 0:1 після голу Рівалдо в середині першого тайму. Але в другому “червоні” забили три м’ячі. У плей-оф ліверпульці діяли дуже прагматично і прибрали на шляху до фіналу спочатку німецький “Баєр”, потім “Ювентус”, а у півфінальному протистоянні з “Челсі” Жозе Моурінью усе вирішив єдиний за 180 хвилин гол-фантом Луїса Гарсії (Гарсія вдарив м’яч у напрямку воріт, а захисник лондонців Вільям Галлас, який стояв у воротах, вибив м’яча). Однак словацький арбітр Любош Міхел зарахував взяття воріт.
“Мілан” же вийшов із першого місця з підгрупи із “Барселоною” та непогано зіграв у національному чемпіонаті, де в підсумку все ж фінішував другим трохи позаду “Ювентуса”. У плей-оф “Мілан” не пропускав упродовж п’яти матчів, впевнено пройшовши “МЮ” та “Інтер” і влаштувавши собі пригоди у повторній півфінальній зустрічі з голландським “ПСВ”, коли після домашніх 2:0 “россонері” пропустили стільки ж на виїзді, а у фінал потрапили завдяки розміну точними ударами Массімо Амброзіні та Філіпа Коку в доданий час.
Не дивно, що “Мілан” був очевидним фаворитом фіналу, і Паоло Мальдіні підтвердив це, вже на першій хвилині перетворивши на гол подачу Андреа Пірло зі штрафного.
Коли на 39-ій і 44-ій хвилинах Ернан Креспо по черзі замкнув передачі Андрія Шевченка і Кака, англійцям стало дуже сумно, а решта подумала, що доля фіналу вирішена і що цей матч увійде в історію як один із найнудніших трофейних поєдинків Ліги чемпіонів.
На початку другої половини Шевченко ледь не забив зі штрафного, а потім... були шість хвилин англійської магії.
Спочатку Стівен Джеррард замкнув на 54-ій хвилині подачу Володимира Шміцера із лівого флангу, перекинувши м’яч у дальній кут, потім сам Шміцер через дві хвилини відправив м’яча в сітку з-за штрафної, а під кінець години гри пас п’ятою Мілана Бароша на Джеррарда у штрафному змусив порушити правила Дженнаро Гаттузо.
До м’яча підійшов ще юний, але вже пенальтист Хабі Алонсо... Діда вгадав напрямок і взяв удар, проте молодий баск першим встиг до м’яча на добивання і відправив “круглого” під поперечку!
Фантастичні 3:3 після безнадійних 0:3 у першому таймі, але й вони збереглися до фінального свистка лише дивом.
Так, Єжи Дудек був чудовий у воротах “Ліверпуля”, але без прихильності Фортуни всі ці чудеса були просто неможливі, та й самі футболісти “Мілана” нечасто влучали з гольових положень.
Завершилося все у серії пенальті. М’яч повз ворота відразу пустив Сержіньо, потім Дудек відбив нехитрий удар Пірло. Сейв Діди після удару Йона-Арне Ріїсе повернув інтригу, але більше в “червоних” ніхто не хибив, а польський голкіпер “Ліверпуля” взяв вирішальний удар Шевченка, і Стівен Джеррард підняв над головою “вухатий кубок”!
Через два роки “Ліверпуль” і “Мілан” зустрінуться у фіналі ще раз, і тоді “россонері” візьмуть реванш. Більше мерсисайдці до вирішальної гри Ліги чемпіонів не доберуться, аж поки на пост головного тренера не прийде Юрген Клопп...