Це були і товариські зустрічі національної команди, і відбіркові двобої молодіжних команд. Результати були різні і не обійшлося без дуже неприємного казусу в українській команді U-17.
Національна: плюсів мало – мінуси класичні
Національна команда зіграла два товариських матчі проти збірних Саудівської Аравії і Японії. З аравійцями була зафіксована нічия 1:1, а ось “самураїв” підопічні Андрія Шевченка переграли з рахунком 2:1.
Що можна сказати про ці дві зустрічі? Враховуючи товариський характер матчів, і те, що суперники готуються до мундіалю, а українська команда виступає лише в якості спаринг-партнерів, робити якісь глобальні висновки не варто. Хлопці зібралися, зіграли і роз’їхалися у свої клуби. Результат був не дуже важливий, і ніхто за нього особливо й не бився.
З плюсів можна виокремити кілька моментів. Насамперед це поява ще одного хорошого голкіпера в збірній. Андрія Луніна цієї зими “сватали” в іспанський "Реал Сосьєдад", а потім говорили, що сам Антоніо Конте бачить в ньому змінника Тібо Куртуа в "Челсі". 19-річний голкіпер "Зорі" вже викликався у національну команду, і ось нарешті дебютував.
У грі проти Саудівської Аравії він відіграв дуже впевнено. Його провини в пропущеному голі точно немає. При цьому він кілька разів врятував команду від неминучого гола. На практично порожньому муніципальному стадіоні в Марбельї було виразно чути, як Лунін командує більш досвідченими та іменитими партнерами. І хотілося би бачити цього хлопця у грі за збірну частіше.
Так само можна відзначити і той факт, що гравці, які не отримують повноцінну ігрову практику в своїх клубах, в матчах за збірну відпрацювали на всі 100%.
Андрія Шевченка активно критикувала футбольна громадськість, коли той покликав до збірної захисника, який, за словами головного тренера київського "Динамо", знаходиться у жахливій формі, більш того, він ще й дебошир, і відмовився виходити на заміну в матчі-відповіді 1/8 фіналу Ліги Європи проти "Лаціо". Але чи то у Шевченка знижені стандарти, чи то він знає щось більше, але Хачеріді все ж прибув у розташування збірної. Більш того, він вийшов у стартовому складі в матчі проти Саудівської Аравії. І це при тому, що в розташуванні Шевченка була зіграна пара "гірників" Ракицький – Ордець. І Хачеріді показав свій звичний високий рівень. Євген все ще добре читає гру і володіє першим пасом, і цілком впорався зі своєю роботою у цій грі.
Ще один Євген, але Коноплянка, теж зіграв відмінно. По суті, він був головною дієвою особою в обох матчах, не зважаючи на те, що відсидів півсезону на лавці запасних. Євген не втрачає в швидкості, добре відкривається під час передачі. В матчі проти аравійців гол Кравця наполовину його заслуга, так само як і переможний гол Караваєва у двобої проти японців.
До ще одного умовного плюса можна віднести і ювілей Руслана Ротаня, який провів сотий матч у складі національної команди. Ротань дебютував у збірній України в лютому 2003-го у виїзному матчі з Туреччиною. З того часу він взяв участь у відбіркових турнірах на чотири чемпіонати світу і два чемпіонати Європи. На його рахунку вісім голів у "жовто-синій" футболці. Ротань став лише третім гравцем, кому вдалося зіграти сто матчів у складі збірної України. Першим це зробив нинішній головний тренер команди Андрій Шевченко, а через кілька днів досягнення повторив Анатолій Тимощук. Він же є рекордсменом збірної – 144 поєдинки.
Щодо мінусів, то їх теж вистачало і вони, по суті, класичні. До команди Андрія Шевченка і раніше виникали питання стосовно гри при штрафних або кутових біля власних володінь, а після товариських матчів цю тему варто виносити на порядок денний.
„Синьо-жовті” діяли надійно в обороні, Саудівська Аравія і Японія не створювали з гри загалом нічого особливого. Вихід віч-на-віч і сейв Андрія Луніна в першому матчі? Тоді Україна привезла небезпеку сама собі через недбалі дії Ярослава Ракицького. А в основному: щільність на своїй половині поля і насичений тиск на чужій території матеріалізувався в енну кількість перехоплень або відборів. Втім, особливо пишатися команді не варто: в атаці їхні суперники самі по собі працювали повільно і нехитро. Але факт залишається фактом: Україна могла спокійно закінчувати обидва поєдинки без пропущених м'ячів, якби не стандартні положення.
Два голи – привід не просто задуматися, а бити на сполох. Штабу Шевченка потрібно гарненько попрацювати й над тим, як виправити гру при стандартних положеннях.
Ще один класичний мінус національної команди – жахлива реалізація. І в матчі проти Аравії рахунок міг бути значно кращим, якби українці реалізували бодай половину своїх моментів. Щодо зустрічі з Японією, то тут навпаки моментів було мінімум, але через те, що в потрібний момент в потрібній зоні не виявлялося потрібної людини. Тому нашій команді дуже необхідний забивний форвард, але його, на жаль, поки не видно.
U-21: англійська підніжка
Збірна України U-21 не втримала нічию в матчі з Англією (1:2) у відборі на Євро-2019. Перший тайм проходив за рівної боротьби, але незадовго до перерви господарі реалізували один зі своїх небагатьох моментів. Калверт-Льюїн, скориставшись пасом Меддісона, вийшов сам на сам із Луніним, і переграв нашого голкіпера.
У другому таймі підопічні Олександра Головка доклали чимало зусиль, аби зрівняти рахунок. Непогані шанси втратили Піхальонок, Довбик, Коваленко, Луньов, Кравець. Утім, і англійці мали декілька слушних нагод, аби збільшити свою перевагу.
Українцям все ж таки вдалося забити, причому спрацювали вдалі заміни від тренерського штабу „синьо-жовтих”. Третьяков подав із лівого флангу, а Шапаренко влучно пробив головою. Але останнє слово залишилося за господарями, причому в британців теж відзначився гравець, який вийшов на заміну. Забив Соланке з подачі Чілуелла, і сталося це на 88-ій хвилині.
Після цієї перемоги Англія U-21 з 16 очками зміцнилася на першому місці у відбірній групі. Українці з 8 очками йдуть на третьому місці, відстаючи від голландців на три очки.
U-19: вольова команда
Збірна України серед гравців 1999 року народження та молодших зуміла пройти кваліфікацію на чемпіонат Європи, який відбудеться влітку 2018 року у Фінляндії. І вихід на чемпіонат Європи для цієї команди є великою подією. Особливим його робить те, як Україна пройшла у фінальну частину.
Групу першого кваліфікаційного раунду українці виграли досить легко, здобувши три перемоги над Албанією (1:0), Норвегією (2:1) та Чорногорією (4:0). Проте перший етап є лише простою частиною кваліфікації, тоді як все вирішується в елітному раунді відбору.
Ось тут українська молодь показала себе якнайкраще, особливо варто відзначити характер команди. Після нічиєї зі Швецією в першому турі (0:0) Україна здобула дві перемоги над Сербією та Румунією з однаковим рахунком 2:1. Спільним також було те, що в обох матчах Україна програвала у ході зустрічі, а забивала усі чотири голи в заключні хвилини гри, вирвавши перемогу вже у доданий арбітром час.
Фінальна частина чемпіонату Європи пройде з 16 до 29 липня у Фінляндії. Окрім господарів та збірної України, на турнірі зіграють Норвегія, Англія, Італія, Португалія, Франція та Туреччина. Жеребкування фінальної частини відбудеться 30 травня.
Змагання будуть проходити за традиційною схемою з двома групами по 4 команди, півфіналами та фіналом.
Крім того, п’ять найкращих команд (усі півфіналісти та переможець спеціального матчу третіх місць) потраплять на чемпіонат світу U20, який відбудеться наступного року в Польщі.
U-17: путівка без путівки
А ось із наймолодшою командою стався дуже неприємний казус. Підопічні Олега Кузнєцова грали в еліт-раунді чемпіонату Європи. Зігравши внічию з Іспанією (1:1) і Чехією (0:0), а також здолавши Сербію (2:1), українці посіли друге місце в групі і гарантували собі вихід у фінальну частину континентального форуму. Але в підсумку туди не їдуть, оскільки українській команді зараховано технічну поразку (0:3) у грі із Сербією через те, що в її складі на поле вийшли Микола Ярош і Роман Бодня, які в попередніх двох зустрічах кваліфікації зі збірними Ірландії та Іспанії отримали жовті картки. Дискваліфікація футболістів (одна гра) залишилася у силі. ФФУ оштрафовано на 2000 євро.
Цю дуже прикру ситуацію прокоментував голова Комітету національних збірних команд Федерації футболу України Мирон Маркевич:
“Важко коментувати таку ситуацію… Футболісти збірної віддають усі сили на полі, здобувають такі необхідні очки й право на вихід до фінальної стадії Євро-2018, але втрачають його через халатність менеджменту команди.
Банальна неуважність чи відверто недобросовісне ставлення до своїх обов’язків перекреслили величезні зусилля, яких було докладено для досягнення такого бажаного результату. Особливо прикро перед вболівальниками, які щиро вірили в успіх та підтримували нашу збірну.
На жаль, ми вже не можемо нічого змінити, але винні мають бути покарані! На найближчому засіданні Комітету національних збірних ми ретельно вивчимо всі обставини й деталі цієї сумної історії та ухвалимо відповідні адміністративні та кадрові рішення.
На щастя, підсумки виступу в еліт-раунді Євро-2018 та вихід до фінальної стадії юнацької збірної України U-19 дозволяють нам з оптимізмом дивитися в майбутнє. Я щиро вітаю вболівальників, футболістів та тренерський штаб команди з перемогою над командою Румунії та виходом до фінального етапу Євро-2018!”.