Футбольні битви (а інакше більшість двобоїв важко назвати) були на будь-який смак, а найголовніше – несли неймовірну напругу до останньої хвилини. І саме цим славляться кубкові баталії. Звичайно, десь зіграв фактор економії сил, коли тренери деяких команд намагалися виставити не найоптимальніші склади, даючи шанс проявити себе гравцям, які не часто виходять в основному складі. Однак ця тактика зіграла злий жарт, адже з восьми матчів у п’яти довелося грати додатковий час. І сенсаційних результатів уникнути не вдалося. Але про все по порядку.
Відкривали кубкову середу столичний “Арсенал-Київ” і рівненський “Верес”. Київський клуб до останнього часу залишався єдиним професійним клубом в Україні, який не програвав у нинішньому сезоні, і в гордій самотності очолює Першу лігу. Щодо “Вереса”, то з кожним сезоном команда ставить все амбітніші плани і нині вже починає розмірковувати про єврокубки. А яким шляхом до них дістатися через чемпіонат чи Кубок, в клубі, здається, все ще не вирішили. Адже саме цим можна пояснити той факт, що тренер “Вереса” Юрій Вірт істотно перетасував склад у порівнянні з попереднім поєдинком УПЛ проти “Олександрії” (1:1). Але так вийшло, що героєм зустрічі судилося стати не комусь із свіжих виконавців, а Євгену Морозенко, який в Олександрії забив приголомшливий м’яч. В столиці України він знову продемонстрував, що здатний вражати ціль із будь-якої дистанції. Талановитий хавбек знову забив гол із-за меж штрафного майданчика, а сталося це на 19-ій хвилині. Після цього “Верес” більше захищався і беріг сили. Команди навіть обмінялися голами, однак обидва взяття воріт не були зафіксовані через офсайд. “Арсенал” так і йшов вперед до останніх секунд, але змінити положення не зумів. Далі йде “Верес”.
Єдиний матч 1/8 фіналу Кубка, в якому боротьби так і не вийшло, стала зустріч “Таврія” – “Маріуполь”. Це був п’ятий матч Олександра Бабича на посаді головного тренера “Маріуполя”. До цього дня азовці під керівництвом нового тренера не здобули жодної перемоги, двічі програвши і двічі зігравши внічию. Втім це не завадило Бабичу виставити на гру проти представника другої ліги напіврезервний склад. З іншого боку, вихід на поле з перших хвилин орендованих у “Шахтаря” Борячука, Танковського та Тотовицького говорив про те, що азовці не збираються відмовлятися від чвертьфіналу.
Звичайно, гравці “Таврії” розуміли, хто фаворит зустрічі. Але за спиною був досвід перемоги над ще одним представником еліти – “Зіркою” – на попередній стадії. Стратегію команда Сергія Шевченка вибрала відповідну – масований захист зі ставкою на швидкі контратаки. У дебюті зустрічі це ледь не спрацювало – в період з 10 по 20-ту хвилину кримчани тричі змусили попрацювати голкіпера гостей Гальчука.
Але потім клас зіграв своє і у ворота “Таврії” м’ячі полетіли один за одним. Дублі Боярчука та Короленка, а також гол Танковського встановили на табло легендарний, завдяки пісні групи “Чайф”, рахунок 0:5.
Вдруге в історії в чвертьфінал Кубка вийшла чернігівська “Десна”, яка впоралася з опором “Прикарпаття”. Фактично результат поєдинку був вирішений ще в першому таймі, коли на табло вже світився рахунок 0:2 на користь гостей.
Відкрив рахунок Денис Олійник, якому дали прийняти м’яч у штрафний франківців, і з розвороту пробити в ціль. Тут же подвоювати перевагу міг Волков, але його постріл із центру штрафного майданчика прийняла на себе стійка. Однак все ж форварду забити вдалося: Олександр, як і Олійник, прийняв м’яч і з розвороту вразив мету.
Другий тайм пройшов уже більше за рахунком. “Десна” тримала суперника подалі від власних воріт. Не завжди це вдавалося (пару ефектних стрибків під поперечину Махновському зробити все ж довелося), але в цілому, потрібний результат принесло.
В наступних матчах командам для виявлення переможця вже знадобилося 120 хвилин (а подеколи і більше). Одним із найцікавіших матчів до 1/8 фіналу Кубка України повинен був стати поєдинок між сусідами по турнірній таблиці Прем’єр-ліги “Ворскла” – “Олімпік”. Обидва колективи в поточному сезоні вже з’ясовували між собою стосунки, але сильнішого виявлено не було. В рамках 8-го туру УПЛ гра завершилася внічию – 1:1. Наставник “олімпійців” Роман Санжар вирішив зробити ротацію складу, давши відпочити лідерам своєї команди. У 14-му турі донеччан чекає серйозне протистояння із “Вересом”, тому тренер гостей випустив на поле кількох хлопців із найближчого резерву. Що стосується полтавчан, то Василь Сачко виставив на гру з “олімпійцями” найсильніших бійців, продемонструвавши, що його команда не буде жертвувати Кубком заради чемпіонату.
Основний час пройшов із помітною перевагою господарів, які мали достатньо можливостей для взяття воріт, якими не скористалися. Були шанси і в гостей, проте і тут підводила реалізація і командам довелося грати додатковий час.
У першому овертаймі полтавці таки зуміли реалізувати свою перевагу в забитий гол. На 104-ій хвилині Шарпар зіграв на підборі, обманним рухом прибрав відразу двох захисників “Олімпіка” і з лінії штрафного майданчика пробив під поперечину – 1:0. У другому овертаймі питання переможця було знято. Коломоєць навісив на дальню штангу, де Кулач, вигравши повітряну дуель у Емерсона, подвоїв перевагу своєї команди – 2:0. “Ворскла” була набагато ближчою до третього голу, ніж “Олімпік” до того, щоб відіграти хоча б один м’яч. Кичак героїчно рятував “олімпійців” від розгрому, а донеччани просто опустили руки... В результаті переміг той, хто більше цього хотів.
Ще у двох матчах, в яких представники Другої ліги приймали команди з Прем’єр-ліги, сталися сенсації.
Кілька років тому вивіска матчу “Дніпро” – “Чорноморець” привернула би чималу увагу. Але зараз одесити аутсайдери Прем’єр-ліги, а в “Дніпро” спершу зник із карти України, щоб з’явитися відразу двома командами, які грають у Другій лізі. Один із цих дніпровських клубів, СК “Дніпро-1”, і намагався вийти в чвертьфінал.
Одесити активніше почали зустріч. Здавалося, що гол у ворота “Дніпра-1” тільки справа часу. “Чорноморець” виглядав потужним поїздом на тлі свого суперника, який своє намагався брати швидкістю контратак. Але чим далі заходила гра, тим пасивніше починав діяти “Чорноморець”. І в ході другого тайму і “Дніпро-1” осмілів, і двічі на допомогу гостям приходив каркас воріт. Одного разу поперечина врятувала і дніпрян: було це на початку овертайму, коли “моряки” на кілька хвилин включилися в гру, щоб знову піти в летаргічний сон.
Іноді складалося враження, що суперники, немов відразу готувалися до серії пенальті і таки дочекалися її. А в ній фортуна посміхнулася “Дніпру-1” – 8:7 – “Чорноморець” може сконцентруватися на боротьбі за виживання, а проект Юрія Берези проходить далі.
Не менш несподівано завершилася зустріч ФК “Львів” – “Сталь”. Спочатку для “Сталі” все складалося ніби й не погано – вже на 12-ій хвилині Климчук після тонкого пасу Едгара Малакяна відкрив рахунок. Загалом весь перший тайм представник вищого дивізіону домінував, проте збільшити свою перевагу підопічним Костова не вдалося. А ось після перерви вже прийшов час львів’ян. На 68-ій хвилині після відмінного пасу від своєї штрафної на побачення з Пеньковим вискочив Сергій Кисленко, і форвард своїм шансом скористався сповна.
“Львів” міг виграти і в основний час, але арбітр не зарахував гол того ж Кисленка після подачі штрафного, побачивши у нападника офсайд.
В овертаймі жодній зі сторін схилити чашу терезів на свою користь не вдалося і довелося пробивати пенальті. Цікаво, що в третьому етапі Кубка України “Сталь” у серії пенальті здолав одеську “Перлину”, а ось цього разу кам’янчани витягли нещасливий квиток. Вирішальний промах допустив Богдан Михайличенко, тоді як всі гравці “Львова” свої спроби реалізували і сенсаційно вивели його в чвертьфінал національного Кубка.
Ну і наостанок в середу були два кубкові трилери, які влаштували “Зоря” з “Шахтарем” і “Олександрія” у парі з “Динамо”.
В матчі “Зоря” – “Шахтар” першу половину першого тайму більш агресивно діяли луганчани. І на 11-ій хвилині Громов вивів на побачення з П’ятовим Луньова, який холоднокровно відправив м’яч у ворота. Здавалося б, такий розвиток подій має повернути “Шахтар” у гру, але підопічні Фонсеки досить довго продовжували “розгойдуватися” і серйозно ризикували пропустити другий м’яч під час деяких атак опонента. У підсумку, до кінця тайму градус емоцій помітно перевищив допустимі норми, що призвело до “потоку” жовтих карток і нескінченних суперечок з арбітром всіх учасників поєдинку. Що стосується футбольної складової: команди лише обмінялися втраченими моментами.
Другий тайм поєдинку почався несподівано – луганчани подвоїли перевагу: Гордієнко замкнув відмінну передачу від Караваєва – 2:0. Цей гол активізував “гірників”, які зуміли таки відновити рівновагу. Спершу Факундо Феррейра відправив м’яч у ворота після точної передачі від Ісмаїлі. Потім два попередження отримав Чечер і відправився дивитися поєдинок із трибун. А вінцем усіх зусиль “гірників” став м’яч Феррейри, забитий на 91-ій хвилині. 2:2 – нічия, яка перевела поєдинок в екстра-тайми.
І ось тут “Шахтар”, нібито, отримав друге дихання. Вісім хвилин знадобилося гостям, щоб повести в рахунку – Коваленко, за допомогою певної частки везіння, поцілив у дальній кут воріт Луніна красивим ударом. Але “Зоря” зуміла відігратися завдяки Харатіну – 3:3! Здавалося б, матч впевнено йде до серії пенальті, проте своє слово в цьому поєдинку сказав Бланко-Лещук, який зумів підставити ногу в штрафний суперника, завершивши тим самим серію рикошетів. Як підсумок – вольова перемога “Шахтаря” з рахунком 4:3.
В матчі “Олександрія” – “Динамо”, фаворит був очевидний, однак аби додати інтригу, тренер киян Олександр Хацкевич випустив в основі багатьох гравців найближчого резерву (Бущан, Миколенко, Смирний, Кравець, Бесєдін).
Авторитет столичного клубу тиснув на господарів, які діяли досить обережно. В той же час у діях киян спостерігався катастрофічний відсоток браку. Однак саме гості відкрили рахунок. На 36-ій хвилині Гармаш розкрутився в центрі поля і віддав вивірений пас на Гонсалеса, Дерліс увірвався в штрафний майданчик і видав ювелірну передачу на Кравця, якому залишалося не промахнутися по порожніх воротах – 0:1.
Лише після цього господарі прокинулися. Спершу спостерігалася рівна гра, а вже з 70-ої хвилини “Олександрія” почала масований штурм воріт і зуміла-таки відігратися. Після навісу від Поляруса, Старенький м’яко закинув м’яч у дальній кут воріт Бущана!
В овертаймі кияни знову активізувалися, що вилилося в два забитих голи. На початку другого екстра-тайму Бесєдін, після ідеального пасу від Кравця, вивів свою команду вперед. А на 116-ій хвилині після навісу Гонсалеса, той самий Кравець з метра відправив м’яч у ворота головою.
“Олександрія” навіть не думала здаватися: підопічні Шарана продовжили йти вперед і навіть відіграли один гол. Гармаш у своєму штрафному завалив Гітченка, а Василь Грицук ефектно реалізував пенальті. Але більше зробити вже не було шансів – як тільки м’яч був розіграний з центру поля, пролунав фінальний свисток.
Таким чином, в 1/4 фіналу зіграють 5 колективів Прем’єр-ліги (“Шахтар”, “Динамо”, “Ворскла”, “Верес”, “Маріуполь”), один представник Першої ліги (“Десна”) і два – Другої ліги (ФК “Львів”, СК “Дніпро-1”). Жеребкування цієї стадії відбудеться у вівторок, 31 жовтня, о 12.00. Базовий день проведення матчів – 29 листопада.