Коли амбіції деяких футбольних функціонерів ставляться вище від тих, заради кого і відбуваються матчі, а саме – футболістів і вболівальників. Саме це трапилося навколо так і не проведеного поєдинку 1/4 фіналу Кубка України між “Полтавою” і донецьким “Шахтарем”.
Спершу, матч між “Полтавою” і “Шахтарем” повинен був відбутися ще наприкінці листопада. Але тоді гра була перенесена через снігопад і неготовність поля. “Полтаві” не присудили технічну поразку, а перенесли гру на 5 квітня. Втім, і на початку квітня стан газону залишав бажати кращого.
За день до гри ФФУ заборонила проводити матч на стадіоні “Локомотив”, зобов’язавши Полтаву провести його на стадіоні “Ворскли” або будь-якому іншому стадіоні, який відповідає вимогам. Але господарі поля відмовилися це робити й у підсумку матч відмінили, а полтавчанам була присуджена технічна поразка.
Звичайно, національні кубки тим і цікаві, що в них часто знаходиться місце для дива. Саме тут часом трапляється, що маленька команда несподівано перемагає значно сильнішого суперника. Це потім входить у історію, і ще довгі роки згадується уболівальниками. А зустрічі проти топ-команд – це не тільки примарна можливість вписати своє ім’я в історію, але й куди більш відчутний шанс заробити.
Коли хтось вимовляє “український футбол” і “заробляти”, то надалі, швидше за все, підуть скарги на те, наскільки це важко. Говорити про те, що для заробітку потрібно працювати з уболівальниками – це окрема тема. У випадку “Полтави” не потрібно було сильно напружуватися, щоб заробити на матчі з “Шахтарем”. В Україні великий відсоток глядачів ходить не на свою команду, а на суперника, тому на гру з “гірниками” зібралося б багато народу за мірками Полтави.
Але керівники ФК “Полтава” вирішили, що цей поєдинок не привід для заробітку. Адже команда грає для своїх уболівальників, тому вхід буде вільним. Рішення похвальне та благородне, проте враховуючи розвиток подальших подій, воно більше схоже на провокацію, оскільки сам матч мав відбутися ще в листопаді.
Звичайно, тоді випав такий “несподіваний” сніг, і у скромного клубу десь не вистачило грошей, десь – людей на те, щоб ліквідувати наслідки. Але зараз – квітень. Снігу немає. Проте поле в такому стані, ніби воно готується до посівних робіт. І всі чудово розуміли, що на ньому цілком можуть заборонити грати, але палець об палець так ніхто і не вдарив.
Скажімо, інша команда – охтирський “Нафтовик”, яка також не змогла провести в листопаді матч через снігопад не декларувала зворушливої турботи про вболівальників. Але чомусь поле в Охтирці (близько 100 кілометрів від Полтави) було підготовлене (не ідеальне, але цілком прийнятне), а стадіон “Локомотив” – ні.
Незважаючи на всі організаційні проколи “Полтави”, ФФУ пішло на зустріч полтавчанам і запропонувало провести гру на стадіоні “Ворскли” або взагалі на будь-якій інший арені, яка б відповідала вимогам. Сама ж федерація подала запит до “Ворскли”, яка не заперечувала проти проведення матчу на її полі. Здавалося б, все чудово, проблем немає. Але “Полтава” відмовилася грати на стадіоні імені Бутовського, адже “наш стадіон – це “Локомотив”. Ми граємо для своїх уболівальників”. І абсолютно все одно, що при цьому можуть постраждати ті самі вболівальники, які так і не побачили гру. Клуб вирішив, що краще зовсім їм нічого не бачити, ніж поїхати на інший стадіон. Між іншим, відстань між “Локомотивом” і стадіоном “Ворскли” – 15 хвилин їзди громадським транспортом.
Дивна завзятість у питанні перенесення матчу – це неповага і до своїх уболівальників (хоча до них і декларувалася турбота), і до суперника.
А подальші заяви президента ФК “Полтави” Леоніда Соболєва виглядають просто як шантаж.
“Я вибачаюсь перед вболівальниками. Нам соромно, що так вийшло. Але люди в Києві не знають, що таке сором. Діти беруть приклад із діючих футболістів – Срни, Рокицького. Діти прийшли подивитися на гравців, які так і не вийшли на поле. “Шахтар” вчинив погано, я закликаю полтавчан забути про такий клуб.
Я дізнався про це рішення з публікацій у інтернеті, були знімки з таких ракурсів, де у нас все погано. Але жодної людини на перевірці поля не було. Всі рішення приймалися по знімках. Але ж поки не вийдеш на поле – не визначиш. Відштовхуватися потрібно не від кольору трави на полі, а від якості. Воно у нас рівне та якісне. Бразильці “Шахтаря” взагалі на пляжі грали!
Правда, тут директор матчу був, але які він робив доповіді, я не знаю. Впевнений, що вони були поганими. Вони не можуть бути незалежними, адже що їм зверху кажуть, те вони й роблять. Я розумію, що таке поле, скільки праці у нього вкладено. А сюди жодна людина не приїхала.
Я ліквідовую клуб. Вся інфраструктура перейде дитячій школі. “Полтава” однозначно знімається, я в цьому цирку брати участь не буду. Вболівальників треба поважати! У нас про популяризацію футболу забули. Так склалися обставини в українському футболі. Футбол з дітей починається, а не із запрошення бразильців”, – наводить слова Соболєва Sport Arena. Щоправда, згодом Соболєв передумав ліквідовувати команду і написав скарги в усі можливі інстанції від ПФЛ до ФІФА.
“Але ж Чорноморець грає на жахливому полі” – ось це, практично, головний аргумент на користь того, що зустріч все-таки повинна була відбутися на “Локомотиві”. Так, дійсно, домашні матчі “Чорноморця” з “Карпатами”, “Сталлю” та “Олімпіком” в Одесі проходили на аналогічному газоні. Дозволивши грати там, УПЛ створила прецидент. Поле стадіону “Чорноморець” не краще, ніж в Полтаві, і тут варто погодитися з тими, хто захищає Соболєва. Більш того, зустріч між “моряками” та “олімпійцями” в 23-ому турі була під загрозою зриву, арбітри серйозно подумували про скасування двобою, тому що на стадіоні “Чорноморець” немає більш ніж 30% трав’яного покриття. Але у нас звикли плювати на Регламент, входити в положення і йти на поступки.
Проте не “Чорноморець” повинен стати приводом для Полтави грати на поганому газоні, а “Полтава” повинна стати приводом для “Чорноморця” та інших команд не проводити зустрічі на подібних полях.
Матчі на таких полях у ХХІ столітті – неповага до своїх же футболістів, телевізійників і вболівальників. Одні хочуть показувати нормальний футбол, а інші – жадають його побачити. І треба зрозуміти керівникам клубів, що інфраструктура – один із найважливіших запорук успіху. А чиновникам з ФФУ, УПЛ та ПФЛ катастрофічно не вистачає жорсткості у своїх позиціях. Не завжди, звичайно, жорсткість йде на користь, але вона дозволяє навести порядок. Закон один для всіх, і матчі в Одесі не повинні були проходити точно так само, як і в Полтаві.