Старт iз неприємним осадом

Старт біатлонної першості світу пройшов у тіні кількох скандалів

фото: biathlon.com.ua
В австрійському Гохфільцені стартував чемпіонат світу з біатлону. І вже перша ж гонка – змішана естафета, не розчарувала шанувальників біатлону. Гонка, як зазвичай на головних стартах, була наповнена гострою боротьбою і напруженням до межі. Однак нині біатлонний світ більше обговорює не результати перегонів, а скандали, які відбулися як перед початком першості, так і під час першої гонки і після її завершення.

Халатні казахи

Розпочалося все з повідомлення про те, що австрійська поліція провела обшуки в розташуванні збірної Казахстану в Гохфільцені.  У середу ввечері в готель, де розмістилися члени збірної Казахстану з біатлону, нагрянула поліція. Правоохоронці висунули ордер на обшук, виписаний прокуратурою Інсбрука. Остання відкрила справу після отримання повідомлення від жителя регіону Східний Тироль, який звернув увагу на те, що пасажири кількох мікроавтобусів викинули на бензоколонці велику картонну коробку. У ній, як з’ясували прибулі за викликом поліцейські, знаходилися шприци, ампули, рукописні замітки, а також акредитації на різноманітні заходи Міжнародного союзу біатлоністів, виписані на медика збірної Казахстану. Все це дозволило припустити, що мова йде про випадок вживання допінгу.
“Приміщення в готелі були обшукані ввечері 8 лютого спільно з відомством у кримінальних справах землі Тироль. Всього задіяли 30 поліцейських. Було вилучено велику кількість медичних препаратів, а також мобільні телефони. За погодження Міжнародного союзу біатлоністів (IBU) і Національного антидопінгового агентства Австрії (NADA Austria) у всіх спортсменів взяли аналізи сечі та крові”, – заявили в поліції і додали, що виявлені докази дозволяли припустити, що в справі замішана саме збірна Казахстану.
На даний момент вилучені медичні матеріали передані на дослідження в NADA Austria. Поки агентство не з’ясує, чи є у вилучених зразках сліди допінгових препаратів, казахстанські спортсмени не можуть вважатися винними в порушенні регламенту. Так що на даний момент збірна Казахстану, як повідомили в IBU, залишається в числі учасників чемпіонату світу.
Самі казахи виправдовуються банальною халатністю свого медика. На прес-конференції в уряді Казахстану в Астані голова комітету у справах спорту і фізичної культури Міністерства культури і спорту країни Елсіяр Канагатов заявив, що це сталося через недбале ставлення лікаря команди до утилізації медикаментів, дозволених до застосування. За словами спортивного чиновника, “після використання був порушений порядок утилізації відходів медикаментів”. Він запевнив, що казахстанські біатлоністи використовували дозволені препарати, і підкреслив, що атлети можуть використовувати препарати, які не заборонені Всесвітнім антидопінговим агентством (WADA), так як “теж хворіють і їм потрібно відновлюватися”.
“Це недбале ставлення нашого лікаря. Крім заборонених препаратів є препарати, які не заборонені. Нашим спортсменам потрібно відновлюватися, іноді наші спортсмени теж хворіють, і ці препарати, які не заборонені WADA, разом із лікарями вони використовують, – зазначив Канагатов. – А після їх використання був порушений порядок утилізації відходів”.

Задоволення з осадом

Ну, а у четвер відбулася змішана естафета. Відразу відзначимо, що тренери усіх збірних виставили найсильніші склади, тому в цій ситуації розраховувати українцям на нагороди було важкувато, особливо після невдалого старту у виконанні Олени Підгрушної. Капітан жіночої збірної вийшла на незвичний для себе перший етап і двічі помилилася вже на першому вогневому рубежі, що відкинуло її на 22-ге місце. На стійці у Олени також були два промахи, але за рахунок хорошої швидкості на другій половині дистанції Підгрушна до передачі естафети була 16-ою з 40-секундним відставанням від лідерів. 
Виправляти ситуацію з перших метрів свого етапу кинулася Юлія Джима, відіграючи позицію за позицією. Допомогла в цьому і точність Юлі: чистий перший вогневий рубіж і всього один запасний патрон у стійці – і ось уже Україна сьома. Більше того, гандикап до першого місця зменшився до 35-ти секунд. А попереду вже визначалася група команд, які мали боротися за медалі. Склад досить традиційний: Німеччина, Франція, Італія і Росія. Трохи незвично було бачити в лідерах естафетної компанії Фінляндію, але чоловіча частина гонки у Суомі традиційно слабка, що і показали наступні події, коли фіни відкотилися на 10-те підсумкове місце. Неприємний сюрприз до середини гонки підготували своїм уболівальникам збірні Чехії та Норвегії – Єва Пускарчікова вже на першому етапі пішла на два кола штрафу, а Тіріл Екхофф відзначилася заходом на додаткові 150 метрів на другому етапі.
Найчастіше третій етап естафет вважають “прохідним”, найслабшим. Але в міксті чемпіонату світу прохідних відрізків не може бути за визначенням, і саме на третьому етапі був визначений переможець гонки. Арнд Пайффер провів відмінну роботу для збірної Німеччини, скинувши з плечей італійського та французького переслідувача вже на першому рубежі, де сам він відстрілявся чисто, а Лукаш Хофер і Кантен Фіойн Майї допустили по промаху. На стійці француз і зовсім вирушив на коло штрафу, позбавивши команду можливості боротися за перемогу. Італієць відпрацював чисто, але Пайффер утік далеко – на останній етап він відправив Симона Шемппа на 21 секунду раніше суперників. Чоловічі етапи міксту вже протягом двох сезонів витягають збірну України на більш високі позиції. Так вийшло і цього разу. Для Сергія Семенова його третій відрізок міг бути й зовсім ідеальним, якби не п’ятий постріл у стійці. Сергій промахнувся, і закрив неслухняну мішень тільки з другого запасного патрона. Але при цьому команда вже включилася в боротьбу за нагороди – від третіх французів на передачі естафети нас відділяло 10 секунд.
Щоправда, 10 секунд – це занадто багато, коли за справу береться Мартен Фуркад. Щоправда, вихід француза на трасу відразу створив черговий скандал. Головна зірка біатлонного світу відома своїм негативним ставленням до допінгу. Ще в січні, коли на першості Європи росіяни збирали нагороди, він у доволі різкій формі висловився стосовно одного з переможців континентального форуму,  росіянина Олександра Логінова, який якраз повернувся після відбуття дискваліфікації за вживання допінгу. І ось при передачі естафети француз так зачепив Логінова, який фінішував на третьому етапі, що той впав. Зумисно чи випадково він це зробив – невідомо, однак факт залишається фактом. 
Потім Фуркад не зовсім по-спортивному, але в рамках правил вів себе на трасі. Однак, перебуваючи в перманентній боротьбі з Антоном Шипуліним, вони разом ледь не наздогнали Симона Шемппа, від якого на початку свого відрізка відставали майже на 50 секунд. Німець допустив один промах у стійці, а останнє коло пройшов досить важко, впавши на сніг після фінішу. Але перевагу над срібними призерами все ж зберіг. А в боротьбі за другу сходинку подіуму Фуркад переграв Шипуліна на фінішній прямій. Знову ж таки не в чистій боротьбі, а насамперед тактично. Будучи менш різким фінішером, він до останнього чекав, який із фінішних коридорів вибере росіянин. І коли Шипулін визначився, банально перекрив йому цей коридор, не дозволивши росіянину вийти на траєкторію атаки. 
Щодо українців, то фінішний відрізок збірної України у виконанні Дмитра Підручного був ідеальний. І якби його суперниками були не головні зірки сучасного біатлону, то наша збірна цілком могла зачепитися за нагороди. Бездоганна стрільба і непоганий хід дозволили в підсумку посісти п’яте місце. 
Після фінішу представники нашої збірної одноголосно висловлювали задоволення п’ятим місцем, одночасно відзначаючи, що результат міг бути значно кращим. 
Урош Велепец (тренер жіночої збірної України): “Олена просто не стріляла в ритмі. Коли один раз не потрапляєш, ритм збивається. Але вона до кінця намагалася. Бігла нормально, по трасі відчувала себе добре. Юля трохи затягнула перший постріл на лежанні, а в стійці прикро, що не пройшов габарит. Але вона виправилася і потрапила в ціль, використавши всього один запасний патрон.
П’яте місце в світі – це непоганий результат, але всі хочуть медалі. Медалі немає, і це головне. Але ми будемо далі атакувати подіум”.
Юрай Санітра (старший тренер чоловічої збірної України): “П’яте місце – хороше при тій конкуренції, яка була в гонці. За нами залишилися норвежці і чехи, у яких традиційно сильні змішані естафети. Особливо відзначу Діму Підручного, який і на стрільбі, і на дистанції показав дуже гарні результати. Я впевнений, що так само добре він повинен виглядати і в наступних стартах.
Що стосується стрільби стоячи Сергія Семенова, то він дуже добре провів перші чотири постріли, а в останньому вийшов габарит на три години. Сергій намагався швидко спрацювати першим запасним, і в разі успіху міг піти третім. Але це – естафета, і зараз вже немає сенсу говорити про те, що могло б бути. Ми можемо сказати тільки, що підсумкове п’яте місце – хороший результат”.
Володимир Бринзак (президент Федерації біатлону України): “З одного боку, п’яте місце – високе, але якби ми не втратили багато на першому етапі, могли б поборотися за медаль. Я особисто вважав, що треба ставити Меркушину. Але у Олени досвід більший і колективним рішенням довірили Підгрушній перший етап. На жаль, вона досить довго стріляла, ще й використовувала чотири запасних патрони. 48 секунд на першому етапі в змішаній естафеті – це досить багато. Але в будь-якому випадку – після бою кулаками не махають. Хлопці виступили надійно, Юля теж провела хорошу гонку”.

Кулаки після бою

А ось після фінішу війна між росіянами і Фуркалом продовжилася, що спричинило ще один скандал. На церемонії нагородження чоловіча частина збірної Росії демонстративно не потиснула руку французу. Той в свою чергу спершу по-акторськи поплескав, а потім відразу покинув подіум. Щоправда, президент IBU Андерс Бессеберг змусив його повернутися на п’єдестал пошани. 
На прес-конференції після змішаної естафети Мартен Фуркад прокоментував ряд епізодів зі скандальним відтінком.
“Я розсерджений саме через Логінова. Це не мало нічого спільного з тим, що трапилося на трасі. Це був спринт, він був агресивним, але нічого особливого. Не так давно я отримав листа від російської сторони, яка вимагала, щоб IBU покарала мене за твіт про Логінова. Тепер вони не потиснули мені руку. Я не “поганий хлопець” і мені дуже шкода, що зараз ми говоримо не про спорт, а про те, що вони вирішили не тиснути мені руку”. 
Антон Шипулін стверджує, що заздалегідь бойкот проти Фуркада не планувався, але кілька епізодів з боку француза привели до скандалу на церемонії нагородження: “Ми не збиралися заздалегідь бойкотувати Фуркада, але моменти під час гонки змусили нас реагувати. Фуркад підрізав Логінова? Це було останньою краплею, що переповнила чашу терпіння. Момент із фінішним спуртом? Тренери подивилися повтор і вирішили не подавати протест”.
Олександр Логінов, який мимоволі став головним ініціатором гучного конфлікту між Фуркадом і російським біатлоном, вважав за краще залишатися збоку.
“Я їхав, передавав естафету, нікого не чіпав. Мабуть, чиясь лижа потрапила між ніг, а спеціально чи ні – треба дивитися на повторі. Там буде видно. Це справа кожного, як себе вести. На провокації я не звертаю уваги. Моя робота – бігати, показувати результат”.
Тим часом президент Федерації лижних видів спорту Франції Мішель Віон попросив Фуркада зосередитися на завоюванні золотих медалей і перестати витрачати свою енергію на спроби “вкусити” російських біатлоністів.
“Ми будемо просити Мартена зустрітися з Шипуліним на тренуванні, щоб вони потиснули один одному руки як чоловіки. Немає причин не робити цього. Я говорив із тренером російської команди Рікко Гроссом, якого вже давно знаю. Ми визнали, що потрібно остудити ситуацію”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1148 / 1.66MB / SQL:{query_count}