Для створення звіту в організації вивчили діяльність футбольних федерацій 209 країн. У Transparency International користувалися загальнодоступною інформацією, розміщеною на веб-сайтах спілок. Бралися до уваги відсутність або наявність фінансової звітності, статуту або кодексу поведінки і так далі. При цьому в самій організації зізналися, що поставили планку на дуже низькому рівні, але й цих мінімальних вимог багато футбольних федерацій не дотримуються.
Загалом доповідь складає лише 17 сторінок, більшість із яких це перелік самих футбольних організацій і їхні оцінки. Текст насичений наочними ілюстраціями, таблицями і схемами. Кожна федерація отримала плюс чи мінус за такими пунктами – “Фінансова звітність”, “Організаційний статут”, “Наявність річного звіту про діяльність”, “Наявність статуту про етику або кодексу поведінки”. У звіті підсумували, що 81% членів ФІФА приховують дані про свою фінансову діяльність. Асоціації вкрай рідко надають цифри про контракти зі спонсорами.
“Для виявлення потенційних корупційних ризиків у світовому футболі Transparency International вивчила інформацію, яка розміщена на офіційних веб-сайтах 209 регіональних футбольних конфедерацій. Публікують вони фінансову звітність про свою діяльність? Чи є у них статути і кодекси поведінки? Більшість цього не роблять. Ми задали критерії прозорості на дуже низькому рівні”, – зазначили у звіті Transparency International.
Федерація футболу України отримала три бали. На офіційному сайті ФФУ присутня фінансова звітність, організаційний статут, статут про етику або кодекс поведінки, однак немає річного звіту про діяльність. Українська федерація увійшла до числа 22 асоціацій (10,52% від загальної кількості федерацій), які отримали по три бали. Повністю прозорими, на думку Transparency International, є футбольні асоціації 13 країн: Данії, Англії, Угорщини, Ісландії, Італії, Японії, Латвії, Нової Зеландії, Північної Ірландії, Норвегії, Португалії, Ірландії і Швеції.
Як видно, 11 із них представляють Європу, одна – Азію (Японія) і одна – Океанію (Нова Зеландія).
У звіті достатньо федерацій, які не отримали жодного плюса, – 87. Це велика частина африканських країн, деякі азійські держави. Причому у 42 не виявилося навіть власних сайтів, не кажучи вже про фінансові звіти або кодекси поведінки.
По два бали набрали 28 асоціацій (27,27%), серед яких і Росія. У росіян два плюси за організаційний статут і наявність кодексу поведінки. Фінансова діяльність федерації ретельно прихована від очей громадськості.
“Російський футбольний союз (РФС) у цьому сенсі є напівпрозорою організацією. Він публікує свій статут і етичний кодекс, однак звіти про фінансову діяльність та щорічну активність відсутні. У РФС два бали, як і у Федерації футболу США”, – написано в звіті.
В РФС назвали таку публікацію звіту “нісенітницею”.
“Подібні звіти вважаю нісенітницею. В РФС регулярно проводиться фінансовий аудит. У статуті федерації чітко прописано проведення зовнішнього щорічного аудиту. При тому аудитора визначає навіть не виконком, а конференція РФС.
Так що це просто неможливо. Відсутність фінансового звіту можна назвати халатністю, але не корупцією”, – заявив почесний президент РФС В’ячеслав Колосков Газеті.Ru.
Також була вивчена діяльність усіх футбольних конфедерацій: Союзу європейських футбольних асоціацій (УЄФА), Азіатської конфедерації футболу (АФК), Африканської конфедерації футболу (КАФ), Південноамериканської футбольної конфедерації (КОНМЕБОЛ), Конфедерації футболу Північної, Центральної Америки та країн Карибського басейну (КОНКАКАФ) , Конфедерації футболу Океанії (ОФК).
Всі чотири плюси з них не отримав ніхто. УЄФА дісталося три бали. На думку експертів Transparency International, європейська конфедерація, як і ФФУ, не публікує річний звіт про діяльність. Так само по три бали набрали АФК і ОФК, які, на відміну від європейців, не публікують фінансові звіти. Решта футбольних конфедерацій набрали по два пункти.
Цікаво, що одночасно зі звітом Transparency International своє слово сказали і у ФІФА. У Всесвітній футбольній асоціації вважають, що федерації футболу всіх країн повинні складати річні звіти. ФІФА щосили намагається перемогти корупцію і повернути довіру до організації.
Світові футбольні чиновники збираються зобов’язати федерації та асоціації країн світу складати річні звіти про свою діяльність. При цьому чиновники хочуть, щоб такі звіти були максимально прозорими і доступними.
Справа в тому, що ФІФА збирається й надалі розподіляти грошові кошти між усіма федераціями та асоціаціями, і саме для цього потрібні передбачувані звіти.
Така міра пропонується організацією для боротьби з корупцією, оскільки в нинішньому році ФІФА розподілила близько двох мільярдів доларів для всіх федерації, але більшість із них не побажали відзвітувати про використання цих коштів.
Питання про доцільність складання та оприлюднення фінансових звітів буде розглянуто на виконкомі ФІФА, який відбудеться в грудні.