У неділю в фінському Контіолахті відбулася остання гонка чемпіонату світу з біатлону сезону 2014/2015 рр. Ця першість для української команди була неоднозначна. З одного боку, провали в естафетах та відносно далекі місця в більшості гонок аж ніяк не тішили.
З іншого, перший в історії України завойований Малий кришталевий глобус Кубку світу в одній з чоловічих дисциплін Сергієм Семеновим, а також дві медалі одна з яких золота, які повезла додому Валя Семеренко, більш ніж пристойний результат!
Кришталь Семенова
Напевно на початку сезону мало хто очікував, що Малий кришталевий глобус Кубку світу в індивідуальній гонці серед чоловіків поїде в Україну. Але у будь-якому виді спорту все колись трапляється вперше. І Сергій Семенов вписав своє ім’я в історію українського біатлону.
Нинішнього сезону в Кубку світу було заплановано лише три індивідуальні гонки, остання з яких відбулася під час чемпіонату світу в Контіолахті. На неї Сергій Семенов вийшов у червоній майці лідера. Цей факт уже сам по собі унікальний. Адже у загальному заліку Кубку світу він перебуває лише в третьому десятку і для багатьох було абсолютно незрозуміло, яким чином вельми скромний спортсмен з України може виявитися попереду багатьох сучасних зірок чоловічого біатлону. Але цього сезону склалося враження, що Семенов зробив ставку саме на цю дисципліну.
Перший в історії України завойований Малий кришталевий глобус Кубку світу в одній з чоловічих дисциплін Сергієм Семеновим, а також дві медалі одна з яких золота, які повезла додому Валя Семеренко, більш ніж пристойний результат!
Він двічі цього сезону піднімався на п’єдестал пошани і двічі це було саме в індивідуальній гонці. Тому перед фінським стартом Семенов мав 20-очкову перевагу над чехом Міхалом Шлезінгром, 22-очкову – над росіянином Євгеном Гаранічевим, 27-очкову – над німцем Еріком Лессером, і 30-очкову – над норвежцем Йоганнесом Тігнесом Бьо. Ну, а Фуркад-молодший і Фак поступалися нашому біатлоністові по 42 пунктах. Тому, зрозуміло, у вирішальній гонці, насамперед, усе залежало від виступу самого Семенова.
Коли він уже на першому вогневому рубежі припустився помилки, стало дещо не по собі. Однак після цього Семенов провів просто ідеальну гонку. Він був влучним на інших рубежах і демонстрував дуже високу як для себе швидкість. І напевно десь у душі, коли перетнув фінішну лінію і став у підсумку п’ятим, шкодував за той прикрий промах. Адже якби не він, то цілком міг розраховувати на золоту медаль. Однак і маленький глобус – гідна нагорода за цей непростий сезон.
Естафетний провал
Якщо успіх Семенова був доволі несподіваним, то від естафетних перегонів українські вболівальники точно очікували медалей. Однак вкотре в цьому сезоні наші команди виступили не найкращим чином. А самі естафети стали тріумфом німецької школи біатлону.
Перший етап у жінок особливої переваги жодній із команд не приніс. Представники відразу восьми країн йшли у півхвилинному відрізку, за якими, на жаль, не встигала ходом наша Ірина Варвинець. Можна казати, що тренери знову не вгадали з естафетною командою. Скажімо, Варвинець підійшла до чемпіонату світу не в оптимальній функціональній формі, виклавшись по максимуму на європейській першості. Відповідно, свій етап дистанції вона завершила на 13-й позиції в 41-й секунді від лідера – американки Сьюзан Данкль. Юлія Джима, яка через хворобу теж виступала в Контіолахті далеко не кращим чином, зуміла підняти нашу збірну на сьоме місце, хоча гандикап відставання зберігся.
А найслабшою ланкою нашої збірної виявилася Ольга Абрамова. Хоча хто б міг сказати, що, чисто відстрілявшись на першому рубежі і покинувши стрільбище четвертою, вона стріляючи стоячи при фактично мертвому штилі раптом отримає коло штрафу? Але сталося саме так, і та ж сьома локальна позиція, але вже з півторахвилинним відставанням від німкені Ванесси Гінц, майже похоронили надії українських уболівальників на завоювання медалі.
Найслабшою ланкою нашої збірної виявилася Ольга Абрамова. Хоча хто б міг сказати, що, чисто відстрілявшись на першому рубежі і покинувши стрільбище четвертою, вона стріляючи стоячи при фактично мертвому штилі раптом отримає коло штрафу?
На останньому етапі Лаура Дальмаєр майстерно збільшила відрив Німеччини до хвилини і гордо фінішувала з національним прапором у руці, а в боротьбі за друге місце француженка Марі Дорен-Абер не залишила шансів італійці Доротеї Вірер. Валя Семеренко не форсувала події і склалося враження, що її свідомо приберегли перед мас-стартом. І не даремно...
А у чоловіків німці перервали блискучу естафетну переможну серію на чемпіонатах світу норвежців. Завдяки більш точній стрільбі і нітрохи не програючи принциповим суперникам у роботі ногами, Ерік Лессер, Даніель Бем, Арнд Пайффер і Симон Шемпп сенсаційно привезли на фініші головним конкурентам більш 15 секунд переваги. Французи ж мають бути задоволені хоча б тим, що феноменальний Мартен Фуркад на заключному етапі сподобився вивести їх з шостої позиції на “бронзову” сходинку п’єдесталу.
Українська команда провела непогану естафету на вогневих рубежах, задіявши лише три додаткових патрони, а ось на лижні спостерігати за нашими хлопцями було дуже боляче. І дев’яте місце з відставанням y дві з половиною хвилини результатом відверто розчарували.
“Золото” наостанок
Ну а в останній день чемпіонату відбулися мас-старти. Ми вже звикли до того, що нинішній лідер нашої жіночої команди Валентина Семеренко полюбляє число три. Вона неодноразово вже ставала бронзовою призеркою, як етапів Кубку світу, так і чемпіонатів світу. Ось і в Контіолахті свою традиційну “бронзу” в спринті поклала до колекції. Але в останній гонці першості вирішила, що теж мусить бути третьою, але не на подіумі, а в історії українського біатлону. До нинішнього сезону лише Олена Зубрилова і Олена Підгрушна ставали чемпіонками світу в індивідуальних дисциплінах. І ось настала черга і Валі Семеренко.
Зі самого старту Валя трималася в лідируючій групі, постійно претендуючи на проміжний подіум. Щоправда, на першій половині дистанції мало хто міг боротися з Домрачевою – білоруска з середини першого кола почала суттєво відриватися від пелотону і на екваторі дистанції на сім секунд випереджала всіх суперниць.
Однак на першій стійці Домрачева допустила дві неточності, відкривши дорогу до лідерства іншим суперницям. І першою цю вакансію зайняла Валя Семеренко, яка вирвалася вперед після третього рубежу. Але зовсім поруч з нашою спортсменкою йшли Франциска Хільдебранд, Франциска Пройсс і Габріела Соукалова.
Історична перемога Семеренко принесла їй ще два бонуси. У загальному заліку Валя істотно відірвалася від Віткової і повернула собі третю позицію, виграючи у чешки 52 бали. Крім того, Валя вийшла на друге місце в заліку гонок із масовим стартом
На початку четвертого кола Хільдебранд зламала палицю, що стало для неї фатальним моментом гонки: втративши близько десяти секунд, вона втратила можливість скласти зі суперницями квартет лідерів і поборотися за перемогу. А трійка прийшла на останню стрільбу синхронно. Валя почала стріляти трохи пізніше суперниць і до кожного пострілу ставилася більш ретельно. І ця акуратність у підсумку принесла їй успіх. Соукалова і Пройсс допустили по одному промаху, а Семеренко і четвертий з рубежів пройшла ідеально.
На виході зі стадіону перевага українки складала майже 20 секунд, але позаду були сильні і стрімкі суперниці. Однак, незважаючи на те, що Франциска Пройсс досить активно почала скорочувати відставання, Валя дозволила їй відіграти рівно стільки, щоб вистачило не просто для впевненої перемоги, але й для переможного жесту при перетині фінішної межі.
Історична перемога Семеренко принесла їй ще два бонуси. У загальному заліку Валя істотно відірвалася від Віткової і повернула собі третю позицію, виграючи у чешки 52 бали. Крім того, Валя вийшла на друге місце в заліку гонок із масовим стартом. І тепер в останній гонці сезону вона побореться за можливість скласти компанію Сергію Семенову в списку власників сезонних трофеїв. На даний момент українка поступається лише бал Францисці Пройсс і на 14-16 балів випереджає грізний дует Домрачева –Макаряйнен.