У суботу в Іспанії стартував чемпіонат світу з баскетболу серед чоловічих команд, у якому вперше бере участь збірна України. Перед командою Майка Фрателло стоїть завдання – подолати груповий турнір і потрапити в 1/8 фіналу.
Для цього українцям необхідно посісти в своїй групі, де грають також збірні США, Нової Зеландії, Фінляндії, Туреччини та Домініканської Республіки, місце не нижче четвертого. З одного боку, завдання легко можна виконати, з іншого – усе залежить лише від самих українців, головною проблемою яких є не низький рівень майстерності, а величезна кількість помилок.
На жаль, у двох стартових поєдинках української збірної наші баскетболісти не змогли позбутися цілком зрозумілого хвилювання. Тривога вітчизняних гравців простежувалась упродовж усіх 80 хвилин, які вони вже провели в рамках турніру.
І якщо в першому протистоянні з Домініканською Республікою величезна самовіддача все ж нівелювала велику кількість помилок, то у другій зустрічі з Фінляндією схоже марнотратство завершилося прикрою поразкою, якої могло не бути...
Перша перемога
Напевно, це дуже добре, що в дебютному матчі збірної України на чемпіонаті світу жереб обрав їй у суперники домініканців, які були учасниками планетарного форуму в далекому 1978 році. Заокеанські баскетболісти хвилювалися не менше наших, завдяки чому, мабуть, продемонстрували далеко не найкращу гру. В іншому випадку результат найважливішого для обох збірних поєдинку міг би вийти іншим.
Безумовно, саме хвилювання стало визначальним чинником у діях команд (до великої перерви точно!) Обидва колективи насамперед дбали про хороший захист під власними щитами, а тому в нападі використовували переважно середні і дальні кидки. Отож не дивно, що історичні бали в літопис української збірної на світовій першості Олександр Липовий приніс саме триочковим влучанням. Таким же його швидко підтримав Юджин Джетер. Однак Джеймс Фелдайн показав, що домініканці теж здатні бути точними з-за периметра, і протистояння перейшло в прогнозовані “гойдалки”, де в атакуючих діях на перший план вийшла індивідуальна майстерність окремих виконавців.
Зайве хвилювання заважало суперникам у конструктивних потугах, і був момент, коли підопічні Майка Фрателло втрачали м’яч тричі поспіль. На щастя, “бійці” Орландо Антігуа теж зазнавали помилок, щоправда, Орландо Санчес разом із сиреною на першу перерву вивів їх уперед – 13:12.
У другій чверті кожне очко суперникам знов давалося з неймовірними труднощами. Українці й далі роздавали опонентам “подарунки”, і якби не самовіддані дії в обороні, така благодушність могла закінчитися катастрофою. Але на велику перерву команди пішли з рівним рахунком – 27:27.
Щоб подолати груповий турнір і потрапити в 1/8 фіналу, українцям необхідно посісти в своїй групі, де грають також збірні США, Нової Зеландії, Фінляндії, Туреччини та Домініканської Республіки, місце не нижче четвертого
Третя чверть розпочалася для українців просто фантастично! Фрателло в перерві пояснив своїм підопічним, як треба задіяти в нападі Сергія Гладиря, що за перші 20 хвилин узагалі нічим не запам’ятався. І ось він видав три триочкові поспіль, і вони, разом із влучаннями дуету Максимова – Корнієнка та Пустозвонова, забезпечили Україні значний ривок – 14:0. Домініканці довго не могли набрати очок, однак не здавалися – згодом Юліс Байєс набрав шість одразу, й боротьба продовжилася з рахунком 41:33.
Втім наблизитися до себе на небезпечну відстань українці вже не дозволили. Навіть незважаючи на те, що вони з незавидною постійністю взялися програвати на підборах під власним щитом (неквапливо поводилися Кирило Натяжко й Ігор Зайцев), домініканцям це допомагало мало. Ба більше, це тривало лише до того моменту, коли в заключному періоді Майк Фрателло знову випустив на поле В’ячеслава Кравцова. Саме тут центровий збірної України постав у всій красі: він і на підборах не схибив, і з лінії штрафного кидав точно. У потрібні моменти важливими влучаннями його підтримав Джетер, і наша команда зуміла уникнути валідольного закінчення, записавши у свій літопис першу перемогу на чемпіонаті світу з рахунком 72:62.
В інших матчах нашої групи Туреччина у важкому протистоянні з Новою Зеландією вирвала перемогу з рахунком 76:73, а збірна Фінляндії абсолютно без боротьби віддала перевагу у матчі американцям – 55:114. Цікаво, що у другій чверті фіни настільки слабо грали, що набрали лише два очки за десять відведених хвилин.
Дежавю навпаки
А ось матч із тими ж фінами, як і передбачалося ще до старту чемпіонату, для підопічних Майка Фрателло став неймовірно важким саме з тієї точки зору, що команда Хенріка Деттманна сповідує високошвидкісний і атлетичний стиль гри з частим використанням дальніх атак.
Загалом цей поєдинок нагадував попередній поєдинок українців із домініканцями. Різниця лише в тому, що саме наша команда в окремих відрізках ігрового часу на подив легко відпускала суперників у відрив, а потім серією феєричних сплесків наздоганяла їх. Природно, що такий сценарій чудово потішив уболівальників, восьмитисячну армаду яких склали гості з Фінляндії.
Звичайно, в українських гравців були моменти, коли вони змушували замовкати уболівальників команди-суперника. Перший стався наприкінці стартової чверті, коли два поспіль триочкові попадання Сергія Гладиря зруйнували відрив “біло-синіх”. На жаль, приземляючись після другого з них, капітан збірної України підвернув гомілкостоп і продовжити поєдинок не зміг.
Нову “мовчанку” у лавах фінських уболівальників в середині наступного періоду спричинив Максим Пустозвонов, який видав за кілька хвилин три дальні та середнє влучання. Це стало гідною відповіддю на атаки Хаффа, якого почали підтримувати влучаннями з-за периметра Петтері Копон і Мікко Койвисто. У підсумку черговий відрив фінів теж вдалося нівелювати, і на велику перерву українці пішли, маючи в активі перевагу в два очки (35:37).
В інших матчах Домініканська Республіка несподівано переграла Нову Зеландію (76:63), а США легко впоралися з турками (98:77)
Але початок третьої чверті став жахіттям для Фрателло. Суперники набрали швидкості і за допомогою найпростіших заслонів безперешкодно виводили Хаффа та компанію на вільні кидки. Все це ознаменувалось грандіозним ривком Фінляндії (19:0), після чого вона повела з рахунком 57:39.
Здавалося, на цьому можна було й завершити, однак Фрателло випустив на поле 17-річного Святослава Михайлика, який міг докорінно змінити хід боротьби. Його результативна передача, підбір, перехоплення і слем-данк стали основою чергового контрудару України, після чого її відставання скоротилося до цілком прийнятного рахунку 57:52.
Здавалося, тепер уже потрібно зціпити зуби і будь-якою ціною налагодити надійність оборони. Але нові помилки, втрати і промахи з боку “синьо-жовтих” змусили схопитися за голову навіть незворушного Фрателло. За чотири хвилини до кінця Фінляндія знову пішла вперед на 15 пунктів, але наші хлопці все ж спробували видати ще один “камбек”. Дальні попадання Юджина Джетера, Максима Пустозвонова й Олександра Мішули за хвилину до сирени відродили надію – стало всього “-4”, і в кульмінаційний момент триочковий кидок виконував Пустозвонов. На жаль, м’яч потрапив у дужку. Наша команда програла з рахунком 81:76.
В інших матчах Домініканська Республіка несподівано переграла Нову Зеландію (76:63), а США легко впоралися з турками (98:77). Сьогодні українці проведуть третій матч на турнірі проти збірної Туреччини.