Цими днями в Цюриху проходить чемпіонат Європи з легкої атлетики. Перші три дні змагань принесли нашій збірній чимало розчарувань і одну нагороду. Людмила Оляновська здобула “срібло” у змаганнях зi спортивної ходьби на 20 кілометрів.
Перші дні континентального форуму в Цюриху стали справжнім жахіттям для вітчизняних спортсменів, особливо для дівчат з іменем Ганна. Немов злий фатум переслідував українок. Так у перший змагальний день абсолютно безглузда історія трапилася з Ганною Плотіциною. У нинішньому сезоні на командному чемпіонаті Європи вона встановила особистий рекорд у забігу на 100 метрів з бар’єрами (12,93) і в Цюриху була готова кинути гідний виклик визнаним фаворитам.
Однак на місцевому стадіоні підтвердження її заявки на допуск до участі в турнірі через систему Arena чомусь не надійшло. І після технічної наради організатори європейської першості ухвалили рішення усунути її від виступів. Федерація легкої атлетики України подала протест, але і його відхилили. Ось так Плотіцина стала жертвою технічної недосконалості електроніки, втративши можливість поборотися за місце на п’єдесталі. І хіба які-небудь співчуття можуть заспокоїти спортсменку, яка виконала колосальну роботу при підготовці до чемпіонату?
Не менш образливим виглядає і вимушений “тайм-аут” нашої представниці в стрибках з жердиною Ганни Шелех. Вона цілком здатна була піднести великий сюрприз, однак по ходу розминки відчула в нозі настільки сильний біль, що знялася зі змагань.
Низку кошмарів у перший день європейської першості продовжила Ганна Гацько-Федусова – рекордсменка країни в метанні списа. Щоправда її невдача пов’язана вже безпосередньо зі змаганнями. Двома тижнями раніше на чемпіонаті України в Кіровограді спортсменка послала снаряд на 67 м 29 см, показавши другий результат сезону в Європі. Однак у Цюриху з нею трапилася дивна метаморфоза.
У першій спробі Гацько-Федусова показала всього 53.81, другу спробу вона “запорола”, а у вирішальній третій спис з її руки візуально хоча і полетів за 60-метрову позначку (при відбірковому нормативі 57.50), але приземлився трохи осторонь відведеного сектора. У підсумку українка показала лише 18-й результат серед 22 учасниць, і у фінал, природно, не пробилася. І це при тому, що після кіровоградського тріумфу Гацько-Федусова вважалася однією з фавориток європейської першості.
Кількість Ганн-невдах у Цюриху поповнила і бронзовий призер чемпіонату Європи 2012 в бігу на 1500 м – Ганна Міщенко. У своєму забігу вона показала лише п’ятий результат з досить посереднім часом – 4.14,24. Відповідно, і вона залишилася за бортом фіналу. Втім слід зауважити, що ця спортсменка лише зовсім нещодавно вийшла з декретної відпустки, а тому, природно, нині далека від своїх оптимальних кондицій. Тому будемо сподіватися, що Міщенко набере їх через рік до відповідального чемпіонату світу.
Першим зі збірної України, хто був гранично близький до успіху, виявився Руслан Дмитренко, який у середу бився в спортивній ходьбі на 20 км. Першу половину дистанції він подолав у статусі лідера і до останнього претендував на перемогу
Невдача спіткала наступного дня і ще одну Ганну – Рижикову. Переможниця нещодавнього командного чемпіонату Європи в забігу на 400 м з бар’єрами теж небезпідставно вважалася однією з фавориток турніру, однак у кваліфікаційному забігу з нею трапилася жахлива історія. Рижикова у своєму забігу впевнено йшла другою, але, долаючи заключний бар’єр, зачепилася за нього і впала.
До честі Ганни, спортсменка зуміла швидко піднятися і фінішувала з результатом 59,55, який теоретично зберігав їй шанси на потрапляння в півфінал. Однак відеоповтор показав, що при падінні українка опинилася на сусідній доріжці. Відповідно, згідно з правилами, заробила дискваліфікацію.
На щастя, згодом її уневажнили. Подруга Рижикової з дисципліни 400 м з бар’єрами – Ганна Тітімець – свій забіг виграла дуже впевнено, показавши загальний другий час – 55,77. Сподіваємося, вже їй-то ніхто і ніщо не завадить у фіналі поборотися за місце на п’єдесталі.
А першим зі збірної України, хто був гранично близький до цього успіху, виявився Руслан Дмитренко, який у середу бився в спортивній ходьбі на 20 км. Першу половину дистанції він подолав у статусі лідера і до останнього претендував на перемогу. Все вирішилося на заключних метрах. Там щастя посміхнулося іспанцеві Мігелю Лопесу, секундою поступився йому росіянин Олександр Іванов.
Третім цілком міг стати Дмитренко, проте його на лічені сантиметри випередив ще один представник Росії Денис Стрільцов. Якщо ж врахувати, що Лопес виграв в українця лише дві секунди, то підсумкова четверта позиція Руслана виглядає особливо прикро...

|
фото: АР
|
Що не вдалося Дмитренку, вдалося наступного дня Людмилі Оляновській на цій самій дистанції. У нинішньому сезоні 21-річна уродженка села Солобківці Хмельницької області вже мала у своєму активі кілька вдалих виступів на великих міжнародних турнірах. І хоча про свої перспективи в Цюриху перед стартом вона воліла не розголошувати, з усього було видно, що спортсменка приїхала боротися за медаль.
З перших метрів дистанції Оляновська стала однією з тих, хто запропонував досить швидкий темп, і поступово від лідируючої групи суперниці почали “відпадати” одна за одною. До десятого кілометру стало зрозуміло, що реально за комплект нагород зможуть боротися не більше шести учасниць, і серед них – Людмила. Десь за 2,5 км до кінця вона позбулась наступних трьох конкуренток у компанії з росіянкою Ельмірою Алембековою і чешкою Анежкою Драготовою. Серед них найбільш небезпечною вважалася ще одна представниця Росії – Віра Соколова, але після двох попереджень та зменшила оберти. Ну, а італійка Елеонора Джорджі, як здалося, була б рада просто завершити дистанцію.
На фінішну пряму першою вийшла Алембекова, другою – Драготова, третьою – Оляновська. І ось тут українка незбагненним чином змогла прискоритися і буквально перед межею випередила чешку – 1:28.07, вигравши лише секунду. Алембекова, на жаль, фінішувала трохи раніше – 1:27.56.
Набравши в підсумку 8231 очко, Касьянов домігся свого кращого показника в сезоні, але цього вистачило лише для восьмого місця. Перемогу ж святкував білорус Андрій Кравченко – 8616 очок
“Звичайно, налаштовувалася на кращий результат і перемогу, – зізналася на прес-конференції після фінішу Людмила Оляновська. – Дуже хотілося встановити новий рекорд України. Однак у кожному разі ця срібна медаль для мене на сьогодні найдорожча! Найскладнішим був момент, коли ми залишилися втрьох. Трохи зводило м’язи, але я не могла дозволити Драготовій піти далеко вперед. Трималася на емоціях і на підтримці, яку надавали наші хлопці-ходоки і особливо мій тренер Анатолій Соломін. Взагалі, я не дуже хороший фінішер, проте якось зуміла зібратися і виграти медаль”.
До останнього ми вірили в успіх і нашого найсильнішого десятиборця Олексія Касьянова. Його виступи в кожній дисципліні нагадували таку собі синусоїду, але в будь-якому випадку перед двома заключними видами програми він зберігав шанси поборотися хоча б за бронзову нагороду. Однак посередній результат у метанні списа перекреслив усі надії, і завершальний біг на 1500 м став простою формальністю. Набравши в підсумку 8231 очко, Касьянов домігся свого кращого показника в сезоні, але цього вистачило лише для восьмого місця. Перемогу ж святкував білорус Андрій Кравченко – 8616 очок.
Змагання тривають, і є надії, що однією медаллю збірна України не обмежиться. У всякому разі, вже забезпечили собі участь у фінальних раундах наші стрибуни у висоту Богдан Бондаренко та Андрій Проценко, майстер потрійного стрибка Ольга Саладуха (причому в кваліфікації вона з першої спроби відлетіла на 14.42 – другий результат Європи в сезоні). Реактивна бігунка на 400 м Ольга Земляк, яка показала в півфіналі найкращий час – 51,24, а також бар’єристка на 400 м Ганна Тітімець, впевнено виграли свій півфінальний забіг.