У фінському містечку Вантаа завершився об’єднаний чемпіонат Європи зі спортивної боротьби (чоловіча та жіноча вільна боротьба, а також греко-римська боротьба).
Українська національна збірна на цьому турнірі вже традиційно зібрала чималенький врожай нагород, завоювавши в цілому вісім, серед яких є і одна золота.
Жіноча половина
З восьми нагород відразу шість виграли українці в турнірі з вільної боротьби. А в активі нашої жіночої збірної рівно половина медалей – чотири, що дозволило підопічним Володимира Євонова зайняти третє місце в загальнокомандному заліку континентальної першості.
У категорії до 48 кг нашу країну представляла Наталія Пульковська. Українка у ваговій категорії до 48 кг по черзі здолала Емілію Будяну з Молдови й Анну Лукасяк з Польщі, після чого у півфіналі була сильнішою за Фредріку Петерссон зі Швеції. Лише у фіналі Наталія Пульковська поступилася екс-українці Марії Стадник, вихованці львівської школи боротьби, яка вже не перший рік захищає кольори Азербайджану.
Водночас, у категорії до 58 кг одеситка Ганна Василенко стартувала відразу з 1/4 фіналу. Та це не дозволило їй зачепитися навіть за боротьбу за “бронзу”. Поразка від Анастасії Гучок з Білорусі не залишила українці шансів на продовження турнірного шляху. Чинна чемпіонка світу Аліна Махиня-Стадник на континентальному форумі стала володаркою лише “бронзи” у категорії до 69 кг. На шляху до нагороди українка перемогла Дануту Домікайтіте з Литви та Дар’ю Осоцьку з Польщі.
Українська національна збірна на цьому турнірі вже традиційно зібрала чималенький врожай нагород, завоювавши в цілому вісім, серед яких є і одна золота
У півфіналі наша спортсменка поступилася майбутній чемпіонці континенту росіянці Наталії Воробйовій, але у зустрічі за бронзову медаль з рахунком 5:1 упевнено обіграла німкеню Алін Фокін.
У ваговій категорії до 63 кг бронзову нагороду виборола випускниця Львівського державного університету фізичної культури Юлія Ткач-Остапчук, яка повернулася на килим після декретної відпустки. Вона спочатку здобула перемогу над іспанкою Авророю Хафардо, потім виграла у Інни Тражукової з Росії, а в півфіналі поступилася Анастасії Григор’євій з Латвії (3:6). У поєдинку за “бронзу” вихованка заслуженого тренера України, викладача кафедри атлетичних видів спорту Андрія Пістуна взяла верх над чешкою Адель Ханзліковою.
Теж “бронзу” здобула Катерина Бурмістрова у ваговій категорії до 75 кг. Вона у чвертьфіналі перемогла австрійку Марину Гастл, але у півфіналі програла болгарці Верстаті Златевій. У сутичці за “бронзу” українка впевнено перемогла румунку Іліану Маковей.
Дві “бронзи” чоловіків
Дещо скромнішими були здобутки наших чоловіків, які змогли вибороти лише дві “бронзи”. По-справжньому вимученою нагородою, стала медаль Василя Шуптара. Вихованець Львівського училища фізичної культури у категорії до 61 кг спокійно подолав перші два кола змагань перемігши фінського і турецького борців.
У півфіналі він зустрівся з представником Азербайджану Хаджі Алієвим. Василь виграв перший період 2:0. У другому суперник почав діяти активніше, бажаючи відігратися. Практично за рівної боротьби Шуптар отримав сумнівне попередження від арбітра (Алієв театрально тримався за пальці руки, йому навіть медичну допомогу надали) і партер – невигідне становище, яким Алієв скористався. Василь скоротив відставання, проте часу йому не вистачило, щоб довести поєдинок до своєї перемоги. Протести головного тренера українців Руслана Савлохова суддівська бригада не задовольнила.
У сутичці за третє місце українець зустрівся з німцем Александером Семісоровим. Програвши перший період 2:4, німець у другому зумів навіть нав’язати свою боротьбу. Проте ненадовго. Помилки у захисті та під час виконання власних атак призвели до впевненої перемоги і Шуптара. Зазначимо, для 23-річного Василя це перша нагорода чемпіонату Європи, як, власне, й участь у змаганнях такого рівня.
Скромнішими були здобутки наших чоловіків, які змогли вибороти лише дві “бронзи”
Також призером чемпіонату став Олександр Хоцянівський у категорії до 125 кг. В 1/8 фіналу переміг суперника з Греції, потім – борця зі Словаччини. У півфіналі поступився турку Таху Акгюлу, але у боротьбі за третє місце залишив без шансів представника Вірменії Андраника Галстяна.
На жаль, інші чоловіки аж ніяк не потішили. Павло Олійник посів п’яте місце у ваговій категорії до 97 кг. В 1/8 фіналу він здолав Сімаса Норкуса з Литви, а в 1/4 фіналу – Едгара Єнокяна з Вірменії, але у півфіналі поступився Хетагу Газюмову з Азербайджану. У поєдинку за третє місце українець не зміг зломити опір представника Білорусі Івана Янковського.
У категорії до 65 кг львів’янин Андрій Квятковський переміг в 1/16 фіналу Артура Багбасаряна з Вірменії. Проте вже у наступному колі програв німцю Мартіну Дауму та завершив боротьбу на турнірі. Не зумів завоювати медалі і Любомир Сагалюк (до 86 кг), який програв двічі – в основній сітці, а також у втішному турнірі за “бронзу”. А Семен Радулов (до 70 кг) припинив боротьбу в 1/4 фіналу.
“Золото”, здобуте кров’ю
Чекали любителі спорту нашої країни і медалей від борців греко-римського стилю, чий турнір завершував континентальні баталії у Фінляндії. Але у перший день ніхто з четвірки українців не дістався до п’єдесталу.
Був до нього близький супертяж Олександр Чернецький, який, за балами мінімально поступившись у сутичці за “бронзу” росіянину Василю Паршину, і фінішував п’ятим. Денис Дем’янков (категорія до 66 кг) посів дев’яте місце, Володимир Васильєв (до 98 кг) – чотирнадцятий та Євген М’який (до 59 кг) – лише двадцяте.
Але ось заключний день чемпіонату Європи ознаменувався для наших “греко-римлян” двома нагородами. Причому одна з них виявилася золотою. Вона дісталася 23-річному Жану Беленюку (до 85 кг), який представляє в збірній Київ і Запорізьку область. Наш темношкірий борець у двох стартових поєдинках здобув дуже важкі перемоги над Амером Хрустановічем з Австрії та литовцем Лікмутісом Адомайтісом. Після цього в півфіналі Беленюк на початку другого періоду поклав на лопатки росіянина Олексія Мішина.
А ось фінал проти господаря килима фіна Рамі Хієтаніємі був неймовірно напруженим. У ньому Жан продемонстрував насправді чоловічий характер. На початку другого періоду, за рахунку 2:0 на користь українця, наш спортсмен отримав розсічення. Беленюку перев’язали голову пластирем, і він продовжив сутичку. Двічі його ставили в партер, але Жан так і не дав супернику зрівняти рахунок. Останні секунди сутички все обличчя українця було залите кров’ю. Таким чином до вже наявної в його колекції бронзової медалі чемпіонату Європи-2012 Беленюк додав “золото” зразка 2014 року.
Потішив і 25-річний донеччанин Олександр Шишман (до 80 кг). Цей дебютант континентального килима розпочав турнір з упевненої перемоги над Рафіком Гусейновим з Азербайджану
Потішив і 25-річний донеччанин Олександр Шишман (до 80 кг). Цей дебютант континентального килима розпочав турнір з упевненої перемоги над Рафіком Гусейновим з Азербайджану. І хоча потім зовсім трохи поступився майбутньому срібному призеру турку Сельчуку Чебі, проте ця невдача не вибила Олександра з колії. У втішному колі і поєдинку за “бронзу” Шишман у блискучому стилі поклав на лопатки спершу поляка Тадеуша Михалика, а згодом росіянина Бекхана Оздоєва і застрибнув на третю сходинку п’єдесталу.
Дуже великі надії пов’язували з виступом у Вантаа найтитулованішого у складі команди 31-річного Армена Варданяна (до 71 кг), в колекції нагород якого “бронза” Олімпіади-2008, два “золота” європейського карбування і стільки ж “срібла”, але вже зі світових форумів. Упевнено вигравши у борців Естонії та Греції, Варданян потім був явно не схожий на самого себе. Він програв на туше в півфіналі азербайджанцеві Расулу Чунаєву і в сутичці за “бронзу” – турку Юнусу Езелю, посівши у підсумку лише п’яте місце. А бронзовий призер Європи-2010 Дмитро Пишков (до 75 кг) – взагалі розчарував своїм виступом, опинившись лише шістнадцятим.