Доволі суперечлива інформація надходила з табору нашої команди. Спершу ЗМІ поширили інформацію про те, що наша команда припиняє свою участь в Олімпіаді. Однак згодом Національний олімпійський комітет України це спростував.
Так само дивно виглядала ситуація навколо жалобних пов’язок, з якими українські спортсмени хотіли виступати. Спершу в російських ЗМІ з’явилася інформація, що нібито голова НОК України Сергій Бубка заборонив спортсменам збірної України пов’язати жалобні стрічки під час змагань Олімпійських ігор в Сочі. На цю інформацію НОК України виступив з офіційною заявою:
“Президент Національного олімпійського комітету Сергій Бубка позитивно поставився до бажання українських спортсменів виступати з траурними пов’язками через трагічні події в Україні. Однак після додаткових консультацій та уточнень з МОК було роз’яснено, що такі символічні жести з боку спортсменів не будуть відповідати Олімпійській хартії. Обидві сторони дійшли згоди, що необхідно знайти інший спосіб для українських атлетів висловити своє ставлення до подій, що відбуваються в Україні. Українські олімпійці вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання в Олімпійському селищі, а також висловили свою позицію через спільну заяву та інтерв’ю для мас-медіа”.
Однак прес-секретар Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Марк Адамс заявив, що МОК жодним чином не перешкоджав українським спортсменам виступати з жалобними пов’язками. І це справа національних комітетів, в якому саме екіпіруванні виступати спортсменам.
Тим часом від подальшого виступу на Олімпіаді відмовилася українська гірськолижниця Богдана Мацьоцька. Вона та її тренер Олег Мацьоцький заявили про завершення виступів на Олімпіаді-2014 в Сочі. Своє рішення вони пояснили в інтерв’ю ТСН. Олімпійці висловили обурення діями “Беркуту” та інших правоохоронців у Києві.
“У нас був слалом-гігант, ми прийшли зі змагань, почали влаштовувати свої справи, душ, відпочивати. Включили комп’ютер і побачили, як “Беркут”, міліція почали зачищати у грубий спосіб, почалися бої, почався відлік перших жертв”, – розповів Олег Мацьоцький. “Це так нас обурило, ми не могли собі просто уявити, як це так: під час Олімпіади, під час того, коли всі роблять перемир’я з давніх часів, з античних часів – це принцип Олімпіади – почати таку жорстоку зачистку, почати вбивати людей. Це просто...”, – обурився тренер.
Олег Мацьоцький каже, що побачене стало для нього і для Богдани справжнім шоком: “Нас це так обурило, ми були в шоці! Наступного дня ми просто вирішили надягти чорні пов’язки на знак жалоби. Коли виявилося, що це Олімпійським комітетом заборонено під час Ігор, нас почали попереджати. Ми порадилися з нашим начальством, що це такий якийсь нормальний акт (надягти чорні пов’язки), жест, побили наших друзів, покалічили, смерть кількох людей “, – поділився він.
“Ну як чинити далі? Знімати цю пов’язку і ходити посміхатися, коли в Україні стільки крові, жертв? Ми обурені діями президента та уряду. Це просто неможливо! Ми вирішили далі не виступати, хоча ми дуже любимо Україну, цінуємо цей прапор, під ним виступаємо. Готувалися дуже ретельно, але не під цим керівництвом!”, – заявив Мацьоцкий.
Сама гірськолижниця Богдана Мацьоцька сказала, що ставлення серед спортсменів до перспективи відмови від участі у змаганнях неоднозначне. “Дійсно, спортсмени готуються до Олімпіади довгий і довгий час. Чотири роки або й все своє життя – це може бути і 20 років, і 40 років. Дуже важко пожертвувати важкою працею. Якщо подумати – спортсмен, якийсь гірськолижник, який взагалі не медальний вид спорту для нас, зі своїм тренером вирішили не виступати на Олімпіаді... Здається, нічого це не змінить, до президента нічим цим не достукаєшся”, – вважає вона.
“Спортсмени вважають правильним продовжувати виступати і цим доводити, що українці можуть перемагати і підтримувати Майдан за допомогою перемог і результатів. У кожного своя думка. Я вважаю правильним завершити участь у цих Олімпійських іграх. Хтось вважає правильним продовжити, і, як кажуть, гідно і чесно представляти свою країну”, – додала спортсменка.
А ось ситуація навколо нашої лижної жіночої збірної, яка мала виступати в командному спринті, доволі неоднозначна. У середу команда не вийшла на старт змагань. Спершу повідомлялося, що це політичний протест, однак офіційна версія НОК нашої країни звучить інакше: знятися з турніру нашій команді довелося через пошкодження спини на тренуванні перед стартом, яке отримала Катерина Сердюк.
Щодо спортивної складової Ігор, то в середу та четвер українські спортсмени знову залишилися без нагород. Єдина надія на медалі була в біатлонній змішаній естафеті. Однак команда України у складі Наталії Бурдиги, Марії Панфілової, Андрія Дериземлі та Сергія Семенова фінішувала восьмою.фото: noc-ukr.org
А переможцем стала збірна Норвегії. Тура Берґер, Тіріл Екгофф, Уле-Айнар Бйорндален і Еміл Хегле Свендсен набагато випередили всі інші команди. Бйорндален таким чином завоював уже восьме (!) олімпійське “золото”. Срібну медаль у блискучому стилі завоювала чеська збірна. Хоча вболівальникам цієї команди довелося понервувати на “стійці” Габріели Соукалової. Їй довелося використовувати всі запасні патрони, але вона все-таки уникнула штрафного кола. А ось бронзова медаль Італії стала справжньою сенсацією. Всі члени команди пройшли впевнено свої етапи, і нагородою за це стали бронзові медалі. Лише четвертими стали німці, а росіяни і того гірше – п’ятими. Невдало виступили і французи, занявши сьоме місце.
У гірськолижному спорті та сноуборді були названі чемпіони та призери в гігантському слаломі. На трасі гірськолижного центру “Роза Хутір” за сумою двох спроб усіх випередив американець Тед Лігеті, для якого це друге олімпійське “золото” після перемоги в Турині в комбінації. Серед сноубордистів, а вони змагалися в паралельному гігантському слаломі, не було рівних швейцарці Патриції Куммер і росіянину Віку Вайлду. Останній у 2011 році завдяки одруженню з російською сноубордисткою Альоною Заварзіною (вона в Сочі здобула “бронзу”) отримав можливість поміняти американське громадянство на російське.
Командний спринт у лижників може стати ще одним з найскандальніших стартів нинішньої Олімпіади. Якщо перемога норвежок Інгвільд Остберґ і Маріт Бйорґен (для неї це вже п’яте олімпійське “золото” в кар’єрі) ні у кого не викликала сумнівів, то тріумф фінів Ліво Нісканена і Самі Яухоярві міг перетворитися на дискваліфікацію. До останнього за медаль боролася команда Німеччини, але вже перед фінішною прямою при перестроюванні фін вдарив по лижі фінішера німецької команди. Від зіткнення той упав і в підсумку фінішував лише сьомим, німецька сторона подала протест, але журі його відхилило. Наші лижники показали 11 результат у другому півфіналі та в десятку фіналістів не потрапили.
Перемогу ковзанярки Мартіни Саблікової на дистанції в 5 кілометрів російська публіка прийняла на ура, адже чешка обійшла двох спортсменок з Голландії, які багатьох “дістали” однотонним п’єдесталом. Для Саблікової це друга нагорода Сочі-2014 і третє олімпійське “золото” в кар’єрі. У жіночому бобслеї розгорілася боротьба між трьома екіпажами з Північної Америки. У підсумку канадки Кайлі Хамфріс і Хізер Мойс в останній спробі вирвали “золото” у американок Елани Майєрс і Беатрис Вільямс, обійшовши їх за сумою всіх спусків на 0,1 секунди.
У четвер родзинкою програми стало чотиригодинне змагання двох дюжин кращих фігуристок планети, в число яких після короткої програми, на жаль, не потрапила українка Наталія Попова
(28-ме місце при трьох десятках учасниць). Росіяни особливі надії пов’язували з 15-річним заслуженим майстром спорту Юлією Липницькою, яку після перемоги в командному турнірі називали феноменом або зіркою нової генерації. Проте дівчина не витримала тиску, впала в обох прокатах і виявилася тільки п’ятою. Однак без “золота” росіяни не залишилися. Аделіна Сотникова, яка шість років тому виграла національний чемпіонат серед дорослих уже в 12 років, свою складну довільну програму відкатала бездоганно. Публіка позловтішалася, коли слідом упала американка Грейсі Голд, і гідно оцінила ідеальний виступ чемпіонки Ванкувера Ю На Кім з Кореї. Сотникова чекала оцінку конкурентки у мікст-зоні, тримаючись за серце. Судді залишили москвичку на першому місці!
Слідом за голландцями і американцями свій п’єдестальний хет-трик організували французькі фристайлісти, які виявилися сильнішими за всіх інших спортсменів у скі-кросі. В головному фіналі вони дружно відтіснили єдиного канадця. На найвищу сходинку п’єдесталу пошани піднявся чемпіон світу в цій дисципліні Жан-Фредерік Шапюї, який до 2010 року без жодного успіху на міжнародному рівні виступав у гірськолижному спорті за... Швейцарію. У жіночому скі-хафпайпі не було рівних американці Медді Боуман.
У командному старті Гундерсена двоєборців норвезька збірна у складі Йоргена Граабака (два дні тому він виграв особистий старт), Гаварда Клементса, Магнуса Крога і Магнуса Моана на фініші лижної гонки вирвала перемогу у німців. У фінальному жіночому турнірі з керлінгу зустрілися Канада і Швеція. Боротьба вийшла напруженою, правда, не зовсім заповнені трибуни далеко не в кожному енді побачили набрані очки. Канадки вирвалися вперед перед двома заключними ендами, шведки ризикнули і... програли з рахунком 3:6. Чотири роки тому у Ванкувері все відбулося з точністю до навпаки. Тоді Швеція обіграла Канаду з рахунком 7:6.
У хокеї канадкам, які до фіналу проти американок виграли на Іграх 19 матчів поспіль, неймовірно пощастило. За три хвилини до кінця основного часу команда США вела 2:0, але Канада встигла відігратися, а в овертаймі Марі-Філіп Пулен реалізувала більшість.