Сочинська Олімпіада поступово набирає обертів. На жаль, українські спортсмени не можуть похвалитися високими результатами.
А єдиний шанс виграти другу нагороду для країни втратила біатлоністка Валентина Семеренко. Щодо інших змагань, то впадає в очі велика кількість падінь у тих видах, де вони зазвичай є рідкістю.
День четвертий. Фаворити беруть своє
У четвертий день змагань на сочинській олімпіаді було розіграно п’ять комплектів нагород. Першими в боротьбу вступили гірськолижниці, які сперечалися за “золото” в суперкомбінації. Переможницею стала німкеня Марія Гефль-Ріш, яка підтвердила свій статус лідера сезону не лише в цій дисципліні, а й загалом Кубку світу.
Цікаво, що на тренуваннях Марія у шивидкісному спуску демонструвала доволі посередні результати. У німецької спортсменки постійно виникали проблеми з верхньою частиною дистанції. І в змаганнях Гефль-Ріш припустилася помилки на самому початку траси, що відкинуло її на п’яте місце з відставанням на секунду від американки Джулії Манкузо.
На щастя, для німкені в суперкомбінації вирішальною дисципліною є слалом. І Гефль-Ріш не дарма вважали головною фавориткою старту: в гірськолижному світі є вкрай мало спортсменок, які на однаковому рівні проходять дві абсолютно протилежні дисципліни: швидкісний спуск і спеціальний слалом. На цьому тлі німкеня серйозно виділяється, бо вона дійсно здатна проявити себе і там, і там. Своє вміння Гефль-Ріш доводить регулярно.
Крім того, уродженка Гарміш-Партенкірхена захищала свій титул чотирирічної давності, коли Гефль-Ріш вперше стала олімпійською чемпіонкою в суперкомбінації. На минулорічному чемпіонаті світу в Шладмінґу німкеня теж домінувала в цій дисципліні, тому все було в її руках. Показавши третій час в слаломі німкеня спокійно відіграла секунду в американки. До речі, Манку програла не лише німкені, а й представниці Австрії Ніколь Госп.
Щодо Гефль-Ріш, то швидше за все, Олімпійські ігри в Сочі для неї останні. Однак вона сподівається перемогти і в інших дисциплінах, де також є претенденткою на нагороди. Згодом перший комплект нагород отримали і спортсмени, які змагаються на шорт-трековій доріжці. Тут чоловіки боролися за олімпійське золото на дистанції 1500 метрів, де головна увага була прикута до натуралізованого росіянина Віктора Ана.
Ще кілька років тому Віктор Ан носив ім’я Ан Хен Су і виступав за південнокорейську команду. Як відомо, в шорт-треку спортсмени завжди біжать проти годинникової стрілки. Так вже склалися правила. Але Віктор Ан зробив нелегкий вибір. Після розриву триразового олімпійського чемпіона Турина-2006 з південнокорейською федерацією він збирався взагалі кинути спорт. Важка травма, отримана у 2008 році, викреслила його з числа кандидатів у збірну Південної Кореї.
А він хотів бігати, завойовувати медалі, відчував у собі сили. В цей момент до нього і надійшла пропозиція від російської федерації. А життя корейця в Росії пішло строго за годинниковою стрілкою. З 26-го грудня 2011 року, коли триразовий чемпіон Олімпійських ігор-2006, багаторазовий чемпіон світу, отримав російське громадянство, він живе в апартаментах на тренувальному комплексі “Новогорск” і взяв ім’я Віктор. Цікаво, що росіяни пов’язують його нове ім’я з вікторією-перемогою, але насправді сам кореєць в одному з інтерв’ю зізнався, що просто шаленіє від Віктора Цоя, тому і вирішив так називатися.
Попередній забіг на 1500 метрів, в якому троє з шістьох виходять у півфінал, Ан виграв легко. А ось у півфіналі у російського спортсмена виникли чималі проблеми. Він довго тримався за межами першої п’ятірки. Але якось непомітно, короткими ривками перебрався ближче до лідерів. І, набравши швидкість 50 кілометрів на годину, фінішував другим, слідом за китайцем Хін Танью.
Чоловічий фінал на 1500 став – піком швидкоплинного шорт-треку. Дві хвилини – слава, шана або розчарування. Серед учасників троє олімпійських чемпіонів. У підсумку перемагає фаворит змагань – канадець Чарльз Хамелін. Другим стає китаєць Хан Танью, “бронза” у Віктора Ана. Перша в історії медаль на рахунку збірної Росії в шорт-треку. Здобута вона фактично легіонером. І тішаться нею росіяни немов вона “золота”. Одночасно не варто забувати, що за перші дні Олімпійських ігор три колишні громадяни Росії принесли в скарбничку інших команд три золоті нагороди. Ось такий суто російський обмін.

|
фото: reuters
|
Паралельно з шорт-треком відбулися змагання і в біатлоні, де чоловіки змагалися в гонці переслідування. Тут сталася подія, на яку більшість очікувала ще до початку Олімпіади. Француз Мартен Фуркад, беззаперечний лідер останніх років у чоловічому біатлоні, виграв олімпійське золото.
Після невдалого спринту з перших хвилин змагань француз втрутився в боротьбу за нагороди. І після першого вогневого рубежу очолив перегони. Вже на другому рубежі гонка стала набагато цікавішою – пішли промахи у лідерів, а стовідсоткова точність і відмінна швидкострільність сенсаційно вивели в лідери представника Канади Жана-Філіпа Легелле. Але на третьому колі канадця підстерегла невдача: на найнебезпечнішому віражі сочинської траси він не втримав рівновагу і падаючи зламав лижу. Поки Легелле зміг її замінити, суперники пішли далеко вперед, і далі в розподілі нагород канадець не брав участі.
А після третього рубежу попереду виявилася п’ятірка лідерів у 10-секундному інтервалі на чолі з Мартеном Фуркадом. На дистанції за лідером Кубку світу втримався тільки австрієць Домінік Ландертінґер, іншим доводилося сподіватися лише на неточність Мартена.
Однак неточності Фуркад собі не дозволив. Швидко і безпомилково відстрілявши заключну стійку і побачивши, що Ландертінґер вже з першого пострілу почав помилятися, Мартен вже звичним “піжонським” жестом привітав трибуни, відправившись на останнє коло дистанції беззаперечним лідером.
На друге місце за рахунок ідеальної стрільби на всіх рубежах вийшов чех Ондрей Моравець, подарувавши своїй збірній другу поспіль медаль у чоловічому біатлоні, змінивши на п’єдесталі співвітчизника Ярослава Соукупа. А найбільш далекий ривок за медаллю здійснив інший француз – Жан-Гійом Беатрікс. На останньому колі він відбив атаки конкурентів за “бронзу” і склав тим самим французький дует на подіумі Олімпіади з переможцем персьюта.
Цікаво, що з тих, хто завоював медалі у спринті, ніхто в переслідуванні не зумів підтвердити успіх дводенної давності. Уле-Айнар Бйорндален, зробивши грандіозний спурт на останньому колі після трьох промахів на рубежах, все-таки не зміг наздогнати Беатрікса, фінішувавши четвертим. Домінік Ландертінґер з тими ж трьома промахами замкнув десятку кращих. А бронзовий спринтер Ярослав Соукуп фінішував лише 20-им.
Для українських біатлоністів гонка не задалася з самого початку. Вже на першому колі головна надія наших уболівальників, Андрій Дериземля, не втримався в тому ж повороті, що й Легелле, і втратив на цьому близько десяти секунд (пізніше в тому ж віражі падали ще білоруси Сергій Новіков та Володимир Чепелін). Згодом у Андрія виникли проблеми на вогневих рубежах і у підсумку він фінішував на 36-ій позиції. Єдиним з українців, хто зумів поліпшити своє місце в порівнянні зі спринтом, виявився Сергій Семенов, але і він з трьома промахами перемістився лише на 39-те місце з 41-го.
А в змаганнях з ковзанярського спорту серед чоловіків на спринтерській дистанції 500 м вдруге поспіль у Сочі трійку призерів склали представники однієї країни – Нідерландів. Перемогу святкував Міхел Мюлдер, який за підсумками двох заїздів показав результат 69,31 сек. Лише на 0,01 секунди від нього відстав Ян Смеекенс. Третім, з відставанням у 0,15 сек., у підсумковій таблиці виявився близнюк новоспеченого чемпіона Роналд Мюлдер.
Якщо в ковзанярському спорті немає рівних голландцям, то у фристайлі все “золото” збирають канадці. Після того, як в жіночому могулі перші два місця посіли сестри Дюфур-Лапуан, в чоловічому могулі також перше і друге місця посіли представники Канади.
Алекс Білодо став дворазовим олімпійським чемпіоном у могулі. Як і чотири роки тому у себе вдома у Ванкувері-2010, йому не було рівних і у Сочі-2014. Перші дві фінальні спроби у виконанні Алекса були тільки розгоном для нього. У вирішальному ж виступі Білодо показав чудовий результат – 26.31. Срібна медаль дісталася Мікаелю Кінгсбері. На четвертому місці був третій канадець Марк-Антуан Ганьон, а розбити цю трійку канадців вдалося представнику Росії Олександру Смишляєву.
День п’ятий. Українське розчарування

|
фото: noc-ukr.org
|
У вівторок головна надія вітчизняних уболівальників покладалася на біатлонну гонку переслідування у жінок, де у наших дівчат були чудові шанси здобути другу нагороду на Олімпійських іграх в Сочі. На жаль, не судилося. Це був день колишньої росіянки, а нині білоруски Дар’ї Домрачевої. Як і у випадку з Мартеном Фуркадом, можна говорити про торжество справедливості: олімпійською чемпіонкою стає нарешті та, хто заслужила цей титул своїми успіхами останніх років.
Стартуючи на дев’ятій позиції з півхвилинним відставанням, білоруска вже до першого вогневого рубежу підійшла другою. Незважаючи на ураганний темп на дистанції, вона відстрілялася бездоганно і відправилася разом з групою-переслідувачем за лідером, словачкою Анастасією Кузьміною (теж колишньою росіянкою), в десяти секундах позаду. У цій же групі була і Віта Семеренко. А ось Валя, допустивши промах, відсунулася до кінця другого десятка.
До другої стрільби лише Домрачева зуміла наздогнати Кузьміну, решта дівчат трималися позаду. І знову білоруска закрила усі мішені, а от переможниця спринту припустилася промаху. Наші сестрички в цей раз обмінялися промахами: Віта пішла на штрафне коло, а Валя спрацювала чисто. На дистанцію Семеренко повернулися разом сьомою і восьмою.
На третьому колі Домрачева знову задала суперницям непосильний темп: розрив більшав на очах, і єдиним порятунком могли стати лише промахи білоруски. Але вона і тут не дозволила собі розслабитися: п’ять точних пострілів – і вже півхвилини переваги на виході з рубежу. Другою тут все ще трималася Кузьміна, а на третє місце вискочила фахівець з персьюту норвежка Тура Берґер. Відразу за нею на дистанцію пішла Валя Семеренко, а ось Віта і тут не обійшлася без штрафу, і в боротьбі за медалі, на жаль, вже не брала участі.
Утім, список суперниць Валі не обмежувався Кузьміною і Берґер. Одразу за лідером нашої команди йшли прорвавшись чешка Габріела Соукалова, сенсаційна американка Сьюзан Данкль і неперевершений снайпер білоруска Надія Скардіна.
На останньому рубежі питання з переможницею вирішилося швидко: Домрачева обмежилася єдиним штрафним “колом пошани” стадіоном і побігла за “золотом”. А от серед претенденток на “срібло” і “бронзу” почало творитися щось неймовірне. Всі суперниці стали синхронно припускатися промахів, немов поступаючись дорогою до п’єдесталу. Найбільш міцними в цій ситуації виявилися нерви у Валі Семеренко. Вона першою закрила всі п’ять мішеней і вирушила на дистанцію другою. Слідом у 14 секундах йшли Тура Берґер та Габріела Соукалова, трохи далі – росіянка Ольга Вілухіна і словенка Тея Грегорін.
Але, на жаль, сил на останній відрізок дистанції у Валі не вистачило. Вже до середини кола королева фінішу Берґер наздогнала Семеренко, а потім досить швидко втекла у відрив. Залишалася боротьба за “бронзу”, де головною опоненткою вважалася Соукалова. Але тут несподівано прискорилася Грегорін, і ні Валя, ні Габріела нічого не змогли вдіяти зі словенкою. На фініші Валя поступилася Соукаловій і четвертою сходинкою, задовольнившись п’ятим місцем. Для окремо взятої гонки переслідування – відмінний прорив з 12-ої позиції. Для олімпійського персьюту – розчарування від втраченої медалі... Тим не менше, і Валя, і Віта, яка фінішувала десятою, довели, що перебувають у дуже непоганих кондиціях для боротьби за медалі в наступних гонках. Також непоганий персьют вдався і Олені Підгрушній, яка зуміла піднятися з 26-го на 22-ге місце. Особливо радує стрільба капітана жіночої збірної – Олена обмежилася одним промахом, що вселяє оптимізм перед індивідуальною гонкою.
Деяке розчарування було і у змаганнях саночниць, серед яких і дві львів’янки, студентки третього курсу Львівського державного університету фізичної культури Олена Стецьків та Олена Шхумова. Остання дуже добре проїхала три перших заїзди і займала перед останнім спуском цілком пристойне 17-те місце серед 31-ої учасниці. Однак під час заключного спуску Оленка припустилася грубої помилки – не впоралася з управлінням і на якусь мить навіть опинилася за межами саней, але, зрештою, виправила ситуацію. До фінішу вона таки дісталася, але помилка вартувала десь близько десяти секунд. Зрозуміло, що з таким часом Шхумова опустилася на останнє місце.

|
фото: AP |
Олена Стецьків, займаючи після першого дня 28-ме місце, рівно пройшла обидва заїзди, показавши в них 28-ий і 26-ий час відповідно і в підсумку зайняла 26-те, тобто піднялася на дві сходинки. Золоту медаль у цьому виді дуже впевнено здобула німкеня Наталі Ґайзенберґер, яка в сумі чотирьох заїздів випередила найближчу переслідувачку більше, ніж на секунду – і це у виді спорту, де рахунок йде навіть не на соті, а на тисячні долі секунди.
Другою стала її співвітчизниця Тетяна Гюфнер, яка тепер має у своїй колекції повний комплект олімпійських нагород: “бронзу” Турину-2006, “золото” Ванкувера-2010 і ось тепер “срібло” Сочі-2014. Разом з саночницями з Німеччини на п’єдестал пошани, на його третю сходинку зійшла американка Ерін Хемлін, яка виборола бронзову нагороду.
Відносно велика кількість українців вийшла на старт спринтерських перегонів у жінок і чоловіків у лижному спорті. Однак жоден з них не зміг подолати навіть кваліфікацію. У жінок на старт вийшло троє українок: Марина Анцибор, Катерина Сердюк і Марина Лисогор, які посіли 34-те, 45-те і 68-ме місця відповідно, а у чвертьфінал проходило лише 30 кращих. У чоловіків Руслан Перехода та Олексій Красовський показали 50-ий і 81-ий час.
Загалом спринтерські перегони пройшли під скандинавським домінуванням і з численними падіннями особливо у чоловіків. Жіночий спринт доволі очікувано виграла норвежка Майкен Касперсен Фалла, “срібло” дісталося її партнерці по команді Інґвільд Остберґ, яка, як засвідчив фотофініш, випередила у боротьбі за друге місце Весну Фаб’ян зі Словенії на 0,02 секунди. Четвертою фінішувала ще одна норвежка Астрід Якобсен, а за нею розташувалися шведка Іда Інґемарсдоттер і американка Софі Колдуелл.
У чоловіків падіння розпочалися ще під час кваліфікації і тривали до фіналу. Особливо нещастило швейцарцям і росіянам. Так Роман Шаад зі зібрної Швейцарії не втримався на дистанції під час кваліфікації, а переможець скіатрону Даріо Колонья двічі (!) впав у чвертьфіналі.
У збірній Росії парад падінь розпочав Нікіта Крюков ще у чвертьфіналі. Щоправда, росіянин лише спіткнувся і зумів втриматися на лижах, але це не дозволило йому потрапити у число півфіналістів. У півфіналі на лижні не встояв Антон Гафаров. А квінтесенцією злощасних падінь став фінал.
По ходу швидкоплинної гонки відразу три гонщики виявилися на снігу. Спочатку впав норвежець Андерс Гльоерсен, потім на нього налетів швед Маркус Гельнер, і, нарешті, росіянин Сергій Устюгов не зумів об’їхати суперників, які лежали перед ним. Справа в тому, що сталося це в кінці спуску, на повороті, і загальмувати було нереально.
У тій ситуації “золото” і “срібло” розіграли між собою норвежець Ола Віґен Гаттестад (на фото) і швед Теодор Петерсон. Норвежець, який до цього показав найкращий час у кваліфікації, а також упевнено вигравав у чвертьфіналі та півфіналі, прогнозовано випередив свого конкурента.
А ось бронзова медаль дісталася шведу Йонссону, який, мабуть, відчув себе погано на початку фіналу. Він відразу ж відстав від першої п’ятірки. Але після трьох падінь він зібрав всю волю в кулак і скористався таким подарунком. Доїхавши до фінішу, Йонссон упав, як підкошений, і ще довго лежав на снігу.
Щодо інших змагань, то у ковзанярстві вперше в Сочі “золото” не здобули голландці. У спринтерських перегонах на 500 метрів серед жінок з олімпійським рекордом перемогу святкувала Лі Сан Хва з Південної Кореї. Срібну нагороду здобула Ольга Фаткулінa з Росії. А збірна Нідерландів задовольнилася бронзовою нагородою Марґот Бур. У сноубордистів у змаганнях у хафпайпі чемпіоном став колишній росіянин, а нині швейцарський сноубордист Юрій Подладчіков. “Срібло” здобув 15-річний японець Аюмі Хірано, а “бронзу” ще один представник Японії Таку Хіраока.
У фристайлі знову не було рівних канадцям. Канадська спортсменка Дара Хауелл стала олімпійською чемпіонкою у дисципліні слоупстайл. За підсумками першого заїзду Хауелл отримала фантастичні 94.20 бала, так і залишившись недосяжною після другої спроби. Срібним призером стала американка Девін Логан (85.40), ще одна канадка Кім Ламарр (85.00) завоювала “бронзу”.
Ці змагання ледь не завершилися трагедією. Ще одна канадка Юкі Тсубота впала під час другої спроби. 20-річна спортсменка в момент падіння вдарилася головою об коліно, розкидавши лижі по схилу. Вона пролежала нерухомо протягом декількох хвилин, поки лікарі не оглянули її і не забрали в медпункт. За попередньою інформацією, отриманою від представників олімпійської збірної Канади, у Тсуботи, можливо, зламана щелепа.
Ну і нарешті пізно ввечері було розіграно перший в історії Олімпіад комплект нагород у змаганнях зi стрибків на лижах з трампліна серед жінок. Історичне “золото” на “Арені Російські гірки” дещо несподівано виграла 22-річна Каріна Фоґт (Німеччина). Володаркою срібної нагороди стала ветеран стрибків з трампліна, чемпіонка світу-2011 30-річна Даніела Ірашко з Австрії. Трійку призерів доповнила француженка Колін Маттель, що також стало сюрпризом, адже вона залишилa без олімпійської медалі головного фаворита змагань Сару Таканасі з Японії.