У вівторок футбольний клуб “Арсенал” офіційно повідомив, що він знімається з чемпіонату України і починає процедуру банкрутства. Попередні результати киян у нинішній першості будуть анульовані, а всі футболісти, що грали за команду, отримають статус вільних агентів.
“Арсенал” став першим в історії національної першості клубом, який залишив вищий дивізіон у ході змагань. У цілому ж зникнення київської команди тільки підтвердило, що український футбол переживає серйозну фінансову кризу.
Про те, що “Арсенал” знімається з чемпіонату і Кубка України і починає процедуру банкрутства, повідомив генеральний директор київського футбольного клубу Віктор Головко. “Хочу повідомити, що, на превеликий жаль, сьогодні так і не знайшлися спонсори та меценати, яким би був важливий футбол. Незважаючи на всі заклики футбольний клуб “Арсенал” так і не дочекався ні від кого допомоги і підтримки у важкий період”, – говориться у заяві Головка на офіційному сайті “Арсеналу”. – “Тому з болем у серці я змушений оголосити: футбольний клуб “Арсенал” починає процедуру банкрутства, команда знімається з змагань.
Робити це дуже важко. Буквально до останніх годин і хвилин я, як і всі футболісти “Арсеналу”, очікували простягнутої руки допомоги. Але, на жаль, повторюся, команда нікому не виявилася потрібною...” Ситуація з “Арсеналом” не стала несподіванкою. Клуб мав фінансові труднощі з початку 2013 року, а восени проблеми стали критичними. 25 жовтня у київської команди не знайшлося грошей, щоб поїхати в Сімферополь на матч 14-го туру чемпіонату України проти “Таврії”. У вівторок столичні футболісти не прибули до Тернополя, де повинні були зіграти в 1/8 фіналу Кубка України з “Нивою”. І відразу ж з’явилася заява Головка.
Буквально до останніх годин і хвилин я, як і всі футболісти “Арсеналу”, очікували простягнутої руки допомоги. Але, на жаль, повторюся, команда нікому не виявилася потрібною...
Тепер, згідно з регламентом, результати матчів “Арсеналу” в чемпіонаті країни будуть анульовані. Це пов’язано з тим, що команда провела менше половини передбачених календарем матчів, і саме тому її результати анульовують. Звичайно, це дещо вплине на турнірну ситуацію в чемпіонаті України, але не дуже суттєво. “Арсенал” у 13-ти матчах здобув лише три перемоги, один раз зіграв унічию і зазнав дев’ять поразок.
У найбільшому виграші від зняття “Арсеналу” опиняться ті команди, які встигли програти “канонірам” (“Карпати”, “Волинь”, “Севастополь”), але у цілому ж зняття киян зі змагань, безумовно, негативно позначиться на ході турніру. Наприклад, командам, які повинні були зіграти з “Арсеналом” у другому колі, доведеться вирішувати питання заповнення двотижневої паузи, яка виникатиме у них між турами. Раніше за інші команди у літню відпустку піде запорізький “Металург”. Проте навряд чи це потішить запорожців, оскільки вони борються за збереження прописки в еліті, і не зможуть в останньому турі суттєво вплинути на цю боротьбу.
У неприємній ситуації опинилися і гравці київського клубу. Серед них чимало відомих футболістів, таких як Віталій Рева, Максим Шацьких, Олександр Романчук, Кирило Петров, Олег Герасим’юк. І грошей за останні чотири місяці футболістам вже не бачити. А це – великі суми, враховуючи, що отримували вони від 10 до 30 тис. доларів на місяць. Особливо шкода воротаря Боровика, якому до “Арсеналу” не пощастило виступати в “Кривбасі”, де теж зарплату не платили. Орендовані гравці “Арсеналу” повернуться в клуби, до яких належать. Наприклад, Кравець і Богданов – у “Динамо”. Решті нададуть статус вільних агентів і вони зможуть без компенсації перейти в інші команди. Ймовірно, їм дозволять працевлаштуватися ще до відкриття зимового трансферного вікна.
Болото, в яке перетворився вітчизняний чемпіонат, найближчим часом може вибухнути численними скандалами, в епіцентрі яких знову буде протистояння ФФУ та Прем’єр-ліги
Та якщо футболісти таки дадуть собі раду, то що робити з дитячою академією “Арсеналу”, де займаються сотні дітлахів. “Будемо намагатися вижити, – повідомив газеті “Сєгодня” завідувач дитячої школи Роман Романюк. – Поки що фінансування на себе взяли батьки. На гостьові ігри їздимо, всі без зриву. Природно, тренери працюють безкоштовно. Будемо намагатися, щоб школа перейшла на міський баланс. Поки трудові книжки на руки не видали. Ось видадуть, тоді можна буде щось робити. Зараз у школі займається близько 500 дітей”.
Загалом те, що сталося, свідчить і про те, що в непростому становищі перебуває український футбол в цілому. “Арсенал” став уже другим клубом Прем’єр-ліги, який зник у нинішньому році. Влітку 2013 року через проблеми з фінансуванням припинив існування “Кривбас” з Кривого Рогу. А скільки ще команд у першій та другій лігах перебувають на межі зникнення? Не минає й тижня, щоб не з’явилося повідомлення про те, що той чи інший колектив готовий припинити своє існування. На щастя, наразі усі ці колективи ще грають. Проте завершиться цей рік, команди підуть на зимовий відпочинок, після якого традиційно проблеми стають ще гострішими.
Цілком можливо, що все це змусить Федерацію футболу України (ФФУ) знову змінити формат проведення змагань у вітчизняному футболі. Цілком можливо, буде скорочено кількість команд Прем’єр-ліги. Таку можливість обговорювали вже цього літа, коли довгий час не було відомо, які саме 16 клубів виступатимуть у вищому дивізіоні і у підсумку еліту поповнив лише “Севастополь”, який змінив вже неіснуючий “Кривбас”.
У найближчі місяці нас очікують дві важливі події. У грудні пройде конгрес ФФУ, де цілком можливо постане питання про довіру до Сергія Стороженка. А згодом пройдуть вибори нового президента Прем’єр-ліги
Схоже, що болото, в яке перетворився вітчизняний чемпіонат, найближчим часом може вибухнути численними скандалами, в епіцентрі яких знову буде протистояння ФФУ та Прем’єр-ліги. З часів закінчення головування у федерації Григорія Суркіса пройшло не так вже багато часу, але і новий президент ФФУ Анатолій Коньков уже почав висловлювати своє невдоволення роботою функціонерів з Прем’єр-ліги. Так у вівторок він однією з причин того, що сталося з “Арсеналом”, назвав пасивну позицію ліги, яка, як і у випадку з “Кривбасом”, “не займалася пошуком шляхів виходу з ситуації, що склалася”.
Щоправда, Анатолій Коньков дещо забув про те, що атестацією футбольних клубів займається безпосередньо ФФУ, яка і допустила до старту в новому сезоні в Прем’єр-лізі “Арсенал”. Хоча всім було відомо, що у клубу серйозні фінансові проблеми. Ще на початку 2013 року кияни заявили про зниження зарплат гравців у три рази, виставили на трансфер 14 провідних футболістів і відпустили головного тренера команди Леоніда Кучука, який перед цим вивів клуб у єврокубки.
Саме на цьому намагався акцентувати керманич Прем’єр-ліги Віталій Данилов. Він зазначив, що, навпаки, намагався не допустити зникнення клубу в розпал сезону, коли влітку пропонував встановити для команд обов’язковий внесок до 10 млн доларів. Але це правило не було прийняте через “спротив першого віце-президента ФФУ Сергія Стороженка”. “Він очолює комітет з атестації, тому питання, як” Арсенал “допустили до змагань, потрібно адресувати йому”, – заявив Данилов.
У найближчі місяці нас очікують дві важливі події. Спершу у грудні пройде конгрес ФФУ, де цілком можливо постане питання про довіру до Сергія Стороженка і на світ з’явиться чимало “брудної білизни”. А згодом пройдуть вибори нового президента Прем’єр-ліги.