У Будапешті завершився чемпіонат світу з фехтування. Збірна України до останнього дня мала в активі три нагороди. Чемпіонкою світу стала неперевершена шпажистка Ольга Харлан, бронзову нагороду здобув львів’янин Ростислав Герцик, а “срібло” виборола чоловіча команда шпажистів.
А вчора ввечері скарбничка збірної України мала поповнитися ще однією нагородою. В останньому фіналі змагань наша жіноча команда шпажисток зустрічалася з росіянками (цей бій закінчився після підписання номеру в друк)
Загалом перші три дні світового форуму фехтувальників у столиці Угорщини, були для українських уболівальників безрадісними. Наші спортсмени доволі спокійно долали кваліфікаційний раунд, однак в основній сітці зупинялися далеко від фіналу. Найкращим результатом був виступ Олега Соколова у змаганнях шпажистів, який зумів пробитися в 1/8 фіналу, де поступився росіянину Павлу Сухову.
Але в останній день індивідуальних змагань українська команда нарешті “вистрілила” двома нагородами. Та якщо успіх Ольги Харлан все ж таки був очікуваний, то бронзова нагорода рапіриста Герцика стала справжньою сенсацією.
Розчарований Герцик
Найкращим результатом львів’янина у поточному сезоні було потрапляння до вісімки на етапі Кубка світу в Сеулі. У Будапешті вже в 1/16 фіналу йому належало схрестити зброю з п’ятикратним чемпіоном світу та бронзовим призером Лондона-2012 німцем Петером Йоппіхом. До цього Ростислав лише раз перемагав титулованого німця – 17 червня 2011 в Гавані.
Саме тоді він уперше в кар’єрі піднявся на п’єдестал Кубка світу. Початок їхнього поєдинку залишився за німцем, який повів 1:4. Але раптом наш рапірист завдав шість уколів поспіль – 7:4. Оговтатися від шоку титулований німець уже не зміг (15:11 на користь Герцика).
У 1/8 фіналу Герцик зустрівся з 20-річним американцем Рейсом Імбоден з Флориди, який вважається майбутньою зіркою в рапірі. Американець вже встиг стати дворазовим чемпіоном світу серед юніорів, а нині перебуває на 10 місці в рейтингу (Герцик напередодні чемпіонату посідав 42-гу позицію рейтингу). Українець знову опинився в ролі наздоганяла: спочатку 2:4, 5:8, але зумів переламати хід поєдинку і перемогти 15:10.
Перші три дні світового форуму фехтувальників у столиці Угорщини, були для українських уболівальників безрадісними. А в останній день індивідуальних змагань змагань українська команда нарешті “вистрілила” двома нагородами
А в 1/4 фіналу львів’янин схрестив рапіру з дворазовим олімпійським чемпіоном італійцем Андреа Кассару. В цій сутичці спортсмени до останнього билися на рівних і в підсумку все вирішив один-єдиний укол, який, на щастя українських уболівальників, завдав Герцик (15:14)!
На жаль, зупинити переможну ходу українця у півфіналі зумів росіянин Артур Ахматхузін. У цьому протистоянні українець вже вважався фаворитом (для росіянина це був перший світовий чемпіонат у кар’єрі). Ростислав доволі швидко захопив ініціативу і повів 8:3, однак Ахматхузін завдав п’ять уколів поспіль і спершу зрівняв рахунок, а згодом просто знищив українця – 10:15.
Таким чином Герцик отримав бронзову нагороду. “Це був довгий день, відчуваю величезну втому і ... розчарування. – зізнався Ростислав в інтерв’ю офіційному сайту чемпіонату. – Я не зробив усього, що міг. У мене був прекрасний шанс, але я ним не зумів скористатися”.
А у фіналі перемогу здобув Майлз Чемлі-Вотсон зі Сполучених Штатів. Він став першим в історії американцем – чемпіоном світу з фехтування на рапірах.
Щаслива Харлан
У нинішньому сезоні Ольга Харлан по праву очолює рейтинг шаблісток. За відсутності росіянки Софії Великої, яка взяла паузу після Олімпіади в Лондоні, саме українка вважалася головною фавориткою змагань. Так само фавориткою вважалася американка Меріел Загуніс, яка, нагадаємо, в 2010 році зупинила Харлан у фіналі паризької першості світу. Однак Загуніс у чвертьфіналі поступилася росіянці Катерині Дьяченко. Ще однією претенденткою на “золото” без сумніву була олімпійська чемпіонка Лондона кореянка Кім Чжі Ен. З нею Харлан зіткнулася у півфіналі. Але про це пізніше.
Загалом Харлан на попередніх стадіях просто не помічала суперниць. Вона декласувала Ахмад Харім з Пакистану (15:2), спокійно розправилася з полькою Мартою Пуда (15:7), так само феєрично розгромила венесуелку Алехандру Бенітез (15:3), а в 1/4 фіналу нарешті відчула бодай якійсь опір з боку угорки Анни Вархелі (15:11 ).
Тим часом, паралельно, інші українки одна за одною покидали фехтувальну доріжку. Дебютантки чемпіонату світу Аліна Комащук та Олена Вороніна не зуміли подолати 1/32 фіналу, а Галина Пундик дійшла до 1/8, де поступилася ще більш досвідченій Олександрі Соха з Польщі (12:15). Остання в чвертьфіналі, до слова, добре попсувала нерви Кім Чжі Ен – суперниці Харлан по півфіналу.
Не скажу, що я відчувала якесь додаткове напруження, я була в собі впевнена. Тепер моя мрія здійснилася!
Цікаво, що зовсім нещодавно Ольга вже зустрічалася з кореянкою. В фіналі Універсіади в Казані Харлан без проблем розібралася з Кім Чжі Ен (15:9). Але олімпійська чемпіонка зробила висновки з останньої зустрічі і ледь не вирвала перемогу. Кореянка кілька разів тікала в рахунку від українки (1:3, 3:5, 10:12) і коли вона повела 12:14, здалося, що і цього разу Харлан залишиться без індивідуального “золота” чемпіонату світу. Однак Ольга знайшла в собі сили і нанесла три удари, які вивели її у фінал.
Там її очікувала росіянка Катерина Дьяченко, яку Харлан у цьому сезоні вже двічі перемагала на чемпіонаті Європи (15:10) і на Універсіаді (15:14). Щоправда, саме Дьяченко українка програла в боротьбі за командне європейське “золото” (4:6 і 44:45). Втім з того, як розвивалися події на угорських доріжках, здавалося, що фінал стане для Харлан легкою прогулянкою. Адже вона повела 8:1. Але поспілкувавшись у перерві зі своїм тренером Крістіаном Бауером, Дьяченко почала стрімко наздоганяти Харлан – 12:12. Після цього українка зібралася, завдала три удари поспіль і вперше в кар’єрі стала чемпіонкою світу!
“Не скажу, що я відчувала якесь додаткове напруження, я була в собі впевнена, – заявила після фіналу в інтерв’ю офіційному сайту чемпіонату Харлан. – Тепер моя мрія здійснилася! Що далі? Тренуватися, щоб ще перемагати, тому що фехтування – це моє життя!”
Командна несподіванка
А у неділю в Будапешті вперше в історії незалежної України збірна команди чоловічої шпаги у складі Богдана Нікішина, Анатолія Герея, Дмитра Карюченка та Віталія Медведєва вийшла у фінал чемпіонату світу і завоювала срібну нагороду.
Весь день українці тримали своїх уболівальників у тонусі. Легко пройшовши збірну Ірану в 1/16 фіналу (45:29), наша збірна зустрілася з росіянами. Протягом поєдинку наші суперники йшли попереду на 1-2 уколи, але в останньому бою Богдан Нікішин буквально в останню секунду зміг зрівняти рахунок і на додатковій хвилині вирвати перемогу у Павла Сухова – 41:40.
Підсумок золотого матчу зі збірною Угорщини так само не міг передбачити ніхто, але угорці вже кілька років є незручними суперниками для наших хлопців
Далі українці перемогли чехів (33:27), які раніше несподівано виграли у лідерів світового рейтингу швейцарців, і в півфіналі зустрілися зі збірною Франції. Тут події розвивалися за “російським” сценарієм – як і в 1/8 фіналу все вирішували останні секунди зустрічі. І знову не підвів Нікішин, якому вдалося завдати переможного уколу на додатковій хвилині часу і, таким чином вивести свою команду у фінал.
Підсумок золотого матчу зі збірною Угорщини так само не міг передбачити ніхто, але угорці вже кілька років є незручними суперниками для наших хлопців. Не змінилася ситуація і цього разу, і в підсумку українці поступилися господарям турніру з рахунком 38:42.