Цього тижня групові турніри Ліги чемпіонів та Ліги Європи перетнули екватор. Незважаючи на песимізм після жеребкування, всі українські клуби зберегли відмінні шанси пробитися у єврокубкову весну. “Шахтарю”, “Металісту” і “Дніпру” достатньо здобути по одній перемозі, щоб вийти з групи. Дещо складніша ситуація у столичного “Динамо”, але, попри провали в Лізі чемпіонів, киянам достатньо переграти одноклубників із Загреба, аби вийти в Лігу Європи.
Статичний захист “Динамо”
Представники київського “Динамо” чергову поразку в цьому сезоні у виїзній єврокубковій грі з “Порту” сприйняли спокійно. “Хотілося б сказати, що гра, на мій погляд, вийшла цікавою і змістовною. Була обрана непогана тактика”, – зазначив після матчу, який завершився з рахунком 2:3, виконуючий обов’язки головного тренера Олексій Михайличенко. Але, як з’ясувалося пізніше, саме кияни виявилися єдиною українською командою, що зазнала поразки цього тижня. І тепер саме столичний клуб має найменше шансів пробитися в наступне коло змагань. Це при тому, що Ліга Європи для “Динамо” все ще відкрита.
На думку в. о. головного тренера “Динамо”, його команда в середу не дозволила “Порту” зіграти у звично гострому атакуючому стилі. Однак саме господарі з перших хвилин встановили контроль над грою (португальці володіли м’ячем 60% часу до перерви і 57% упродовж всієї зустрічі), після чого почали шукати слабкі місця супротивника. Таким слабким місцем у “Динамо” стала вся лінія захисту. І не дивно, що господарі просто нікуди не поспішали, відчуваючи, що суперник сам подарує три очки. У підсумку так і сталося. На 15-й хвилині повною несподіванкою для захисників киян стала поперечна передача по лінії штрафного майданчика, виконана Хамесом Родрігесом. А Сільвестр Варела відірвався від Бетау, який відповідав за праву брівку, і вразив “дев’ятку” воріт Шовковського.
Повну неорганізованість динамівської оборони потім підтвердили ще два голи господарів. Наприкінці першого тайму Родрігес отримав м’яч перед штрафним майданчиком гостей. Він виконав передачу на Джексона Мартінеса повз Тараса Михалика та Євгена Хачеріді, які в цій ситуації виглядали цілковитими статистами. Як наслідок, колумбієць легко проштовхнув м’яч у сітку поруч із Олександром Шовковським. А на 78-й хвилині Мартінес оформив дубль, з пари метрів переправивши м’яч у порожні ворота.
Олексій Михайличенко пізніше говорив, що кияни не заслуговували поразки. Гості в протистоянні з португальським чемпіоном двічі зрівняли рахунок. Щоправда, забивали київські футболісти не за допомогою якихось продуманих комбінацій, а завдяки таким же ідіотичним, як і в самих “динамівців”, помилкам лінії захисту господарів. До першого м’яча призвела подача Мігеля Велозу з кутового в центр воротарського майданчика на Олега Гусєва, яку чомусь не спромігся перервати голкіпер Елтон. У другому випадку Андрій Ярмоленко елементарним пасом по центру закинув м’яч “за комір” центрбека “Порту”, а Браун Ідеє реалізував вихід віч-на-віч. В іншому ж загроза воротам господарів існувала лише під час розіграшів стандартів.
Програвши в Португалії – 2:3, “Динамо” відстало в своїй групі на шість очок від “Порту” і на три від ПСЖ , який завдяки точним ударам Златана Ібрагімовича та Жеремі Менез переміг у Хорватії – 2:0.
Через тиждень кияни прийматимуть “Порту” вдома і, якщо вони ще мають бажання виходити в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів, слід обов’язково перемогти суперника.
Натужна перемога “Металіста”
Як відомо, команду-переможця важко критикувати. Адже футбольна мудрість говорить: гра забувається, а результат залишається. З іншого боку, ми вже доросли до того, щоб критикувати команду навіть якщо вона досягла необхідної перемоги. Адже те, що “Металіст” продемонстрував у матчі проти “Русемборгу”, футболом назвати важко. Звичайно, погодні умови аж ніяк не могли сприяти комбінаційній грі, але вже дуже скоро така сама погода, як у Тронхеймі, буде й в Україні. І “тепличні” латиноамериканці, які вже не перший рік грають взимку, аж ніяк не можуть скаржитися, що грі завадила погода. Тут скоріше справа в психології. Не даремно Мирон Маркевич після гри нарікав, що занадто розслаблено грали його підопічні. Навіть тренер не бачив, за рахунок чого вони могли перемогти. Але Мирон Богданович майже завжди має туза в рукаві. Якщо раніше це був Марко Девіз, то нині ним став Едмар. Вже другий єврокубковий матч поспіль після виходу на поле бразильського українця (чи українського бразильця – кому як подобається), “Металіст” знаходить ключі до воріт суперника. Цього разу Едик з’явився на полі на 72-й хвилині, коли харків’яни вже програвали з рахунком 1:0. На початку другого тайму захист “Металіста” провалився, в результаті чого Чибуйке пройшов до штрафного майданчика гостей та викотив м’яч вільному Елюнуссі, який перекинув круглого через Горяїнова.
Проте, як тільки на поле вийшов Едмар, вдача стала на бік підопічних Маркевича. І хоча сам “джокер” безпосередньо не забивав м’ячі, його присутність виявилася ключовою: “Металіст” зрівняв рахунок на 80-й хвилині. Тайсон перевів м’яч на правий фланг на Вільягру, той прострілив у район воротарського майданчика, де Марлос переправив снаряд на ворота. А за хвилину до закінчення основного часу матчу Клейтон Шав’єр блискуче виконав штрафний, прямим ударом із 30-ти метрів пославши м’яч під саму штангу – 1:2.
У паралельному матчі туру в квартеті К “Байєр” здобув впевнену перемогу в гостях у “Рапіда”. Зустріч у Відні завершилася перемогою команди з Леверкузена з рахунком 4:0. Дублем відзначився Гонсало Кастро. Після трьох турів український і німецький клуб очолюють турнірну таблицю, маючи в активі по сім очок. Вже через тиждень обидві команди можуть достроково гарантувати собі вихід в 1/16 фіналу. Для цього достатньо вдруге переграти тих самих суперників.
“Дніпро” б’є дублерів “Наполі”
Вчора авторитетна італійська газета La Gazzetta dello Sport вийшла зі статтею, в які нещадно критикувала неаполітанців за використання в матчі проти “Дніпра” другого складу, називаючи команду, яка протистояла вчора дніпропетровцям, “Наполі-2”.
“Ми говоримо “Наполі-2”, бо вони грали другим складом. Після катастрофічного вечора в українському місті зі складною назвою Дніпропетровськ цифра два може означати багато. Дві поразки поспіль від “Ювентуса” у чемпіонаті і тепер в Лізі Європи, дві поразки поспіль в єврокубках, тільки два гравці (Гамберіні і Суньїга), які були в складі в останній грі з туринським клубом. Два – це й можлива оцінка дій команди, що пропускає гол на другій хвилині. Чому “Наполі” знехтувало цим турніром і поставилося зверхньо до “Дніпра”, який зараз є другим у чемпіонаті України і має стовідсотковий результат у групі Ліги Європи? Суцільні запитання без відповідей”.
Але те, яким складом грали неаполітанці, нас абсолютно не стосується, адже в цьому варіанті три очки, здобуті за такої гри, майже гарантували дніпрянам вихід в наступне коло змагань. Їм залишилося у трьох матчах здобути бодай один пункт.
Щодо самої гри, то вже на першій хвилині дніпропетровці відкрили рахунок. Команда Рамоса в першій атаці заробила право на штрафний удар на правому фланзі, Ротань подав, а Федецькому вдалося успішно замкнути простріл – 1:0.
Дублери “Наполі” щосили намагалися довести тренеру свою профпридатність, однак цього вечора чудово грали футболісти українського клубу. Щоправда, на 39-й хвилині був спірний епізод. Лайнсмен просигналізував офсайд після того, як Федеріко Фернандес головою відправив у сітку подачу зліва від Інсіньє. Відверто кажучи, офсайд був більше ніж спірним, однак ці подробиці вже нікого не цікавлять. Тим часом “Дніпро” під кінець тайму відзначився вдруге. Селезньов виконав передачу на лінію воротарського майданчика, а Маттеус переправив круглого у ворота – 2:0.
Після перерви тренер неаполітанців Маццаррі зрозумів, що зусиль тільки дублерів для результату замало, і на полі з’явилася ударна кавалерія “Наполі” – Пандев та Кавані. Напруга зростала, однак дніпропетровці її розрядили дуже швидко. Спочатку був промах – Калініч, технічно розібравшись із двома суперниками, ввійшов у штрафний майданчик і забарився з ударом. Щоправда, хорват під гострим кутом таки зумів пробити, і після його пострілу захисник неаполітанців ледь не зрізав круглого у власні ворота. На жаль, м’яч влучив лише в штангу. Проте вже через хвилину третій гол таки стався. Жуліано пробив прямо у Розаті, але Суньїга своєю незграбною спробою виносу подарував бразильцю другий шанс, і тут вже не забити гравцю “Дніпра” було просто неможливо – 3:0.
Після цього дніпряни спокійно подарували самі собі гол. Мазух дозволив Кавані в штрафному майданчику обробити м’яч, а через мить просто “зрубав” суперника – пенальті. Сам уругваєць з нього скоротив відставання в рахунку.
В останні хвилини розпочалися гойдалки, італійці великими силами пішли вперед, а український клуб намагався підловити суперника на контратаці. У цій грі ближчими до успіху були гості. Лаштувка в блискучому стрибку парирував удар Кавані на 89-й хвилині, а потім у компенсований час Едінсон непогано пробив зі штрафного, але не влучив у ворота.
В іншому матчі цієї групи ПСВ несподівано зіграв внічию зі шведським АІКом (1:1). Після трьох турів “Дніпро” одноосібно очолює групу, маючи в активі дев’ять пунктів. Друге місце зберіг ПСВ (4 очки), який випереджає “Наполі”
(3 очки) і АІК (1 пункт).