Голосуючи за зміни до Конституції, депутати обрали власний добробут – спрацював інстинкт самозбереження
Слідкуючи за діями народних депутатів України, можна вивчати Кримінальний кодекс. Законотворці, які б мали бути взірцем дотримання букви закону, самі ж порушують їх ще на стадії прийняття у стінах Верховної Ради.
Ухвалення змін до Конституції України у вівторок 1 лютого не стало винятком. Якимось дивом у сесійній залі за прийняття змін “проголосувала” картка депутата фракції НУ-НС Володимира Ар’єва, тоді як сам нардеп перебував у літаку над океаном дорогою до Вашингтона! Не можна сказати, що такий факт здивував медіа або українців, які стежили за перебігом подій у парламенті. Історія деградації українського парламентаризму вже неодноразово шокувала нас далеко серйознішими порушеннями законодавства. Інше питання, що законотворці, які нечесно затверджують закони, вимагають, аби ми дотримувалися порядку.
Народні депутати від НУ-НС звернуться в Генеральну прокуратуру з проханням порушити кримінальну справу у зв’язку з незаконним голосуванням 1 лютого за внесення змін до Конституції карткою їхнього колеги Володимира Ар’єва. “Ми будемо звертатися у Генеральну прокуратуру про порушення кримінальної справи за фактом незаконного голосування карткою народного депутата, який перебуває в закордонному відрядженні”, – сказав член фракції НУ-НС Тарас Стецьків.
Депутат каже, що голосування відбувалося за допомогою дубліката картки Ар’єва. “Я думаю, тут мало місце те, що один із депутатів повинен був, очевидно, підійти до Зайчука (керівник апарату ВР Борис Зайчук – “Пошта”), взяти цю картку незаконним чином і десь її використовувати в якомусь місці”, – сказав він. Також нунсівець запевнив, що цим дублікатом з місця Ар’єва ніхто не голосував, оскільки Стецьків сидить поруч із Ар’євим, і вчора на його місці нікого не було. Тарас Стецьків зазначив, що з’ясувати, з якого місця голосували дублікатом картки, можна, вилучивши результати голосування, але це дозволено зробити тільки в рамках кримінальної справи.
Утім, як заявив представник Президента у ВРУ Юрій Мірошниченко, звернення до Конституційного Суду для уточнення легітимності процедури внесення змін до Конституції – це законне право опозиції, але перспектива скасування цих змін малоймовірна.
Нагадаємо, що 1 лютого ВРУ затвердила зміни до Конституції і цим підвела риску під дискусіями про те, коли ж мають відбуватися вибори до парламенту і вибори глави держави. Так, парламентські вибори відбудуться в останню неділю жовтня 2012 року, а вибори Президента – аж 2015 року.
За відповідне рішення проголосували 310 депутатів. Зокрема, 180 депутатів від Партії регіонів, 7 – від БЮТ, 41 – від НУ-НС, 25 комуністів, 20 – від Народної партії і 37 позафракційних.
Також встановлюється п’ятирічний термін повноважень Президента України, Верховної Ради, Верховної Ради Криму, депутатів місцевих рад всіх рівнів і сільських, селищних і міських голів.
При цьому зазначено, що чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю березня п’ятого року його повноважень, у Верховну Раду – в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень, місцеві вибори – в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень депутатів місцевих рад усіх рівнів і сільських, селищних, міських голів.
Хто виграє від пролонгації повноважень Верховної Ради – опозиція чи влада?
Зрозуміло, що нині у провладної Партії регіонів рейтинг упав через запровадження низки непопулярних реформ, подорожчання газу, електрики, підвищення цін на пальне і продукти харчування. Відтак набрати більшість у новому парламенті Партії регіонів буде складно. Але й роз’єднані опозиційні сили нині не можуть похвалитися високими рейтингами. Загалом продовження повноважень вигідне всім політичним силам та народним депутатам – як тим, хто знає, що більше не потрапить у Раду, так і обранцям, упевненим у власній перемозі. Перші ще рік будуть користуватися усіма привілеями нардепа, лобіювати свої інтереси на найвищому рівні, другі матимуть час для підняття рейтингу влади проведенням Євро-2012 і акумулюванням ресурсів на майбутні вибори.
Утім, з іншого погляду, для влади зручніше було б провести вибори до парламенту саме зараз, бо в такому випадку в наступні чотири роки в Україні взагалі б не відбувалося жодних перегонів і був би час для втілення усіх потрібних і непопулярних реформ.
Ігор Балинський,
політичний експерт:
– Мені здається, що перенесення парламентських виборів на жовтень 2012 року апріорі не може бути вигідним опозиції, бо маю дуже великі сумніви, що вона доживе до цієї дати у політичному сенсі цього слова. Це голосування засвідчило те, що цілісної, системної, ідеологічної опозиції, адекватної до теперішньої політичної ситуації, не існує. І яскравим свідченням того є те, що за продовження терміну перебування у парламенті голосували так звані тіньові міністри опозиційного тіньового уряду Юлії Тимошенко, зокрема, Геннадій Москаль, екс-львів’янин Юрій Ключковський. Їхнє голосування і голосування низки інших депутатів, які в націонал-демократичного виборця асоціювалися із залишками принципових українських політиків, є одним із найгучніших ляпасів, який отримав помаранчевий виборець. Це голосування в розрізі перспектив опозиції справило вкрай гнітюче враження, бо розпад опозиції, розпад колишнього помаранчевого табору триває. Якщо у питанні внесення змін до Конституції низка колись безкомпромісних опозиціонерів між принципами та власним благополуччям обирає останнє, то для мене це свідчення того, що опозиція наблизилася до рівня політичного маргінесу. І в подальшому, якби Юлія Тимошенко очищала свої ряди, завершиться все це тим, що скоро не буде кого очищати, бо рядів як таких не буде.
Які вигоди з цього голосування матиме влада, важко спрогнозувати. Я б відштовхувався від того, які стратегії стоять за цим голосуванням. Опозиція виявилася без стратегій, і запропоновані владою правила гри виявилися для опозиції руйнівними. Виглядає так, що влада вирішила перенести вибори на 2012 рік, і в цьому я вбачаю стратегію. Бо ця дата вигідна Вікторові Януковичу, бо він за цей час зможе знівелювати усі мінуси, які влада набере у майбутньому після прийняття пенсійної реформи, Житлового і Трудового кодексів. Відправною точкою зростання рейтингу, який поки що буде падати, є Євро-2012. Ця подія вибрана владою як точка позитиву, зростання власного рейтингу. І з погляду цієї події – вибори у 2012 році є логічними.
Олексій Антипович,
директор Соціологічної групи “Рейтинг”:
– Вигідні зміни до Конституції передусім для депутатського корпусу. Інстинкт самозбереження депутатів переміг, і депутати проголосували за перенесення виборів. Для Партії регіонів, напевне, було байдуже, коли робити вибори – цієї весни чи пізніше. Так чи інакше, але є дві тенденції – рівень підтримки Партії регіонів знижується, і це об’єктивний процес, бо рейтинг партії завжди знижується після її приходу до влади. Наскільки рейтинг знизиться до 2012 року, буде залежати від тих реформ, які започаткувала партія влади, і від того, наскільки встигне відбитися на громадянах діяльність влади за цей період часу. З іншого боку, партія влади укріплює свій адміністративний вплив на усіх рівнях, вона також посилюватиметься і економічно, і політично. Тому до 2012 року може виявитися, що у нас Партія регіонів є тотально правлячою у всій країні, яка матиме дуже сильний адміністративний вплив.
Щодо “Батьківщини” і Юлії Тимошенко, то вони втрачатимуть свою електоральну привабливість. Це буде пов’язано із відсутністю медіа-ресурсів та кримінальними справами порушеними проти членів цієї політичної сили. Тиск на “Батьківщину” триватиме, можливо, з’явиться багато негативної інформації про Юлію Тимошенко, і все це відіб’ється на її рейтингу. Для “Нашої України” перенесення виборів є позитивом, бо ця партія найменше була готова до перегонів навесні цього року. Тепер у неї є півтора року, аби вибудовувати нову стратегію. Не є позитивним перенесення виборів для ВО “Свобода”, яка нещодавно отримала перемогу в трьох областях Галичини. Якби вибори відбулися у березні, я прогнозую, що ця партія була б представлена у парламенті. Важко буде пережити період до 2012 року і “Фронту змін” – цій партії доведеться працювати на збільшення своєї електоральної підтримки.