Опозиційні політичні сили заявили про бажання створити єдину партію
Намір створити єдину опозиційну політичну силу задекларували представники чотирьох партій і почали перемовини про об’єднання. Напередодні президентських виборів 2009 року такий сценарій виглядав би фантастично, але сьогодні він таким уже не є. Тим паче, що нішу опозиції майже звільнено від БЮТу і між меншими гравцями політикуму розпочалася запекла боротьба за право зайняти цю нішу.
Намір опозиційних партій об’єднатися є цілком закономірним і вмотивованим наближенням парламентських виборів, які з ймовірністю у 99% призначать на жовтень наступного року. Часу залишилося не так і багато, тому, аби потрапити у Верховну Раду, домовлятися треба вже.
Якщо бажання політичних карликів об’єднатися із важковаговиками є зрозумілим, то чим керується Арсеній Яценюк, зважившись на злиття з малими партіями, – невідомо.
Як інформує “Коммерсантъ-Украина”, лідери партій “Фронт змін”, “Громадянська позиція”, Європейська партія України та Українська республіканська партія “Собор”, що входять у блок “Наша Україна – Народна самооборона”, ще напередодні Нового року створили робочу групу, яка посилено працює над створенням статуту нової об’єднаної опозиційної політичної сили.
Лідер УРП “Собор” Анатолій Матвієнко підтвердив інформацію про підготовлюване об’єднання опозиційних партій, наголосивши, що питання про кількість партій, які можуть стати суб’єктами нового об’єднання, сьогодні відкрите.
“Наміри об’єднатися в одну політичну силу є, і досить серйозні. Крім цих партій, є й інші суб’єкти переговорів, але, приміром, “Наша Україна” поки що не дозріла для об’єднавчих процесів”, – розповів він.
Матвієнко також уточнив, що до переговорів не запрошували партію “Батьківщина”, яку очолює екс-прем’єр Юлія Тимошенко. “Батьківщина” – це ліва політична партія, і нехай вона розвивається самостійно. Наша ж партія, сподіваюся, буде правоцентристською, національно-демократичною силою”, – заявив Матвієнко.
Лідер “Громадянської позиції” Анатолій Гриценко у коментарі “Пошті” підтвердив факт переговорів між політичними суб’єктами. “Такі переговори тривають, але результати будуть оприлюднені тоді, коли буде досягнуто домовленостей”, – каже Гриценко. Повідомити щось більше парламентар навідріз відмовився. І це зрозуміло. Політичні переговори – процес делікатний, і нашкодити справі дуже легко.
Зрештою, у лідерів кожної політичної сили є й власні амбіції щодо майбутнього утворення і їх теж потрібно узгодити. Цікаво, що жодна з партій, які задекларували наміри об’єднатися, не постраждала внаслідок так званих політичних репресій чи переслідувань так, як, наприклад, БЮТ або “Народна самооборона”.
Якщо ж злиття все-таки відбудеться, то українська опозиція ще більше структурується і до неї ввійдуть щонайменше чотири партії: ВО “Свобода”, ВО “Батьківщина”, “Наша Україна” та власне новоутворена політична сила. Чи підвищиться від цього якість опонування чинній владі? Сумнівно, бо історія каже, що лише за умови повного об’єднання можна досягнути успіху на виборах.
Найімовірніше, що усі опозиційні сили підуть на парламентські вибори кількома колонами, розглядаючи один одного як конкурента, а не союзника. Це підтверджує учорашнє повідомлення УНП Юрія Костенка. Українська народна партія розпочала переговори про об’єднання із “Нашою Україною”, “За Україну!”, Народним рухом України та іншими правими партіями.
Олег Мацех,
голова ЛОО політичної партії “Громадянська позиція”:
– На місцевому рівні ми ще не зустрічалися із керівниками партійних осередків. Хоча досі у нас не було жодних протиріч. І ще до початку виборчого процесу ми створили об’єднання “За чесні вибори”. Це сьогодні єдиний шлях, який відповідає суспільному запиту, й іншого виходу в нас немає. Нинішня поведінка влади стала каталізатором цих процесів. Це об’єднання правоцентристських сил однозначно є позитивним процесом. Варто наголосити, що це відкритий процес. Якщо є спільна ідеологія і цінності, то для участі у цьому процесі не може бути жодних обмежень.
Михайло Погребинський,
директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології:
– Теоретично я не виключаю створення такого політичного об’єднання. Це буде радше партія, бо у нас закон забороняє участь у виборах блоків. Хоча є сумніви, пов’язані з амбіціями Арсенія Яценюка та Анатолія Гриценка, бо вони належать до різного типу політиків. Дуже важко уявити, як можна об’єднати ці дві особистості в одній партії. Однак є нагальна потреба в створенні ефективної опозиції. Можливо, вони хочуть скористатися цієї потребою – святе місце порожнім не може бути. Можливо, вони вважають, що час Юлії Тимошенко вже закінчився, і ці партії хочуть запропонувати себе в якості головної опозиційної сили. Хоча, звичайно, вони говоритимуть про те, що запрошують до об’єднання і саму Тимошенко. Але я не вірю в об’єднання з нею. Мені здається, що їхня мета – замінити Тимошенко.