Оцінка реальної ситуації щодо свободи слова та зібрань в Україні, яку дав єврокомісар із питань розширення Штефан Фюле, йде в унісон із заявами української опозиції. Отже, Європа і світ бачать, що відбувається в нашій державі, й адекватно на це реагують.
Які ж месиджі привіз європейський політик до України? По-перше, він застеріг владу від застосування кримінального законодавства у політичних цілях. Відповідаючи на запитання журналістів, чи поділяє він думку США і ФРН про те, що в Україні використовується “вибіркова юстиція”, щоб залякати опозицію, Стефан Фюле відповів: “Я поділяю таку думку”. По-друге, єврокомісар заявив, що в інтересах України мати сильну і конструктивну опозицію. На його думку, уряд повинен створити відповідні умови для того, щоб у процесах, які він впроваджує, брала участь і опозиція. Особливо це стосується європейської інтеграції. “Це саме та сфера, де влада і опозиція можуть мати продуктивну співпрацю”, – переконаний єврочиновник.
Стурбованість арештами опозиціонерів Фюле висловив, зокрема, під час робочого обіду з лідером партії “Батьківщина” Юлією Тимошенко. Як інформує офіційний сайт Тимошенко, єврокомісар підтримав екс-прем’єра, наголосивши на неприпустимості вибіркового застосування правосуддя щодо політичних опонентів влади.
По-третє, і найважливіше, без дотримання прав на мирні зібрання та свободу засобів масової інформації Україні не бачити зближення з Європейським Союзом.
Тим часом влада рішуче переконана, що до 2012 року Україна укладе Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, а відтак отримає безвізовий режим із Європою. Прем’єр-міністр Микола Азаров сподівається вже до літа 2011 року завершити переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС.
Штефан Фюле всі плани влади уважно вислухав і сказав, що Брюссель підтримує Київ на шляху зближення з Євросоюзом. “Є одне питання, в якому ми не можемо погодитись на жодні компроміси – це невідповідність нашим спільним цінностям”, – зазначив європейський посланець.