Успіхи та поразки керманича України
Фонд “Демократичні ініціативи” разом із кількома десятками експертів підбив підсумки 2010 року. Серед подій, що були найбільш важливими для України, експерти виділили 12 негативних та лише три позитивні. Серед основних негативних найчастіше називали підписання харківських угод (“флот на газ”), скасування політреформи, а також проведення виборів (як місцевих, так і президентських). Із позитивних найбільшу кількість експертних голосів отримали “податковий Майдан” та надання Україні плану дій щодо встановлення безвізового режиму із ЄС.
Виділили респонденти й основні тенденції, що визначали розвиток держави у 2010 році. Тут напрям думки більшості опитаних у загальних межах збігався: концентрація влади у руках Партії регіонів (19 голосів); згортання демократії (18) та згортання основних прав та свобод (18). Однак велика частка (30 експертів) тих, які вибрали варіант “інше”: “прихід організованого злочинного угруповання до влади в Україні”, “антиукраїнські, антидемократичні тенденції” та “в такої країни майбутнього немає – якщо не відбудеться революція”.
Чимало експертів вважає, що цей рік не відзначився особливим успіхом – таких 11 опитаних; по 6 експертів назвали найвагомішим успіхом 2010 року продовження діалогу із ЄС, протистояння прийняттю Податкового кодексу та затвердження за Україною права проводити Євро-2012.
Більш сконсолідовані респонденти були при виборі головного негативу року: 9 опитаних назвали таким обрання Януковича Президентом, по 7 висловилися за згортання демократії та підписання харківських угод. Фігурували тут і згадки про “неспроможність громадян до самоорганізації у поточних справах” та “те, що повстання підприємців не перейшло у щось більше”.
Найцікавіше, що найбільш успішним політиком року переважна частина опитаних назвала-таки Віктора Януковича (27 голосів). Нагадаємо, подібного титулу він удостоївся від видання “Кореспондент”, яке щороку називає людину року. Крім того, американський часопис “Time” згадав Віктора Федоровича у переліку найбільш гучних політичних повернень року, що минає. Далі за успішністю в опитуванні “Демократичних ініціатив” йдуть глава президентської адміністрації Сергій Льовочкін (11) та Олег Тягнибок (9). Найменш успішними назвали екс-прем’єра Юлію Тимошенко (22), Віктора Ющенка (19) та Сергія Тігіпка (18). За Януковича у цій категорії проголосували п’ять експертів.
Щодо прогнозованості подальшого розвитку держави, то тут думки експертів розійшлися. За десятибальною шкалою (10 – велика прогнозованість) середня оцінка становить 4,6 бала. Тобто, відповідь на запитання “куди йде країна?” і далі залишається неочевидною та незрозумілою.
Однак серед можливих подій наступного року у політичному житті України чимало експертів назвало подальшу концентрацію влади у руках регіоналів (16) та зростання протестувальних настроїв у суспільстві (14). На зовнішньополітичному рівні очікують подальшого зближення із Росією (23) та посилення ізоляції України в Європі, віддалення від ЄС (18). Таким був рік, що добігає кінця, очима українських експертів. Яким буде 2011-й і що скажуть після його закінчення – залежить від кожного з нас.