Уряд передав на розгляд парламенту проект головного фінансового документа держави на наступний рік – проект Держбюджету-2011. Як відомо, державний бюджет складається із загального фонду, в який надходять податки та інші збори і з якого фінансуються основні видатки. Також у Державному бюджеті є спеціальний фонд, кошти з якого спрямовуються на цільові програми.
Однією з особливостей Держбюджету є також прогноз його дефіциту на наступний рік. Його розраховують за простою формулою: шукають різницю між доходами бюджету та повернутих до нього кредитів і витрат та кредитів, виданих з державної кишені. Так прогнозують дефіцит, який, за планами чиновників і на вимогу МВФ, наступного року становитиме до 3,08% ВВП України, або 38,6 млрд грн. У 2010 р. показник дефіциту Держбюджету України – 5,5% ВВП.
Про доходи і видатки
В уряді запланували 279 млрд грн доходів Держбюджету в наступному році. Це на 10% більше, ніж у нинішньому. Але минулорічним прогнозам стосовно доходів у 2010 році не судилося збутися: до державної скарбниці цьогоріч надійде не більше ніж 245,6 млрд грн. Разом з тим зросли витрати цьогорічного Держбюджету: 279 млрд грн основного фонду і 50 млрд грн – спеціального.
Попри те, урядовці оптимізму не втрачають і бадьоро запевняють, що доходи зведеного бюджету – державного та місцевих сумарно – наступного року збільшаться на 12,5% проти нинішніх показників.
На фоні цього прогнози чиновників стосовно державних доходів та витрат виглядають як реальне втілення гасла “Покращення життя вже сьогодні”. Посидівши над цифрами, в Кабміні на наступний рік спрогнозували інфляцію на рівні 8,9%. Разом з тим український ВВП у найближчі дванадцять місяців має зрости на 4,5%.
З високих кабінетів чиновники побачили, як зростає наступного року прибутковість підприємств – на рівні 218,3 млрд грн. І на 8 млрд гривень зросте фонд оплати праці.
А долар, за даними підлеглих Миколи Азарова, має демонструвати дива стабільності: тобто коштувати весь 2011 рік на рівні 7,95 грн.
Призабуте гасло “Нас повинно бути 52 мільйони: кохаймося!” знову актуальне. Адже у проекті Державного бюджету-2011 заклали кошти, які в 1,6 раза збільшують виплати при народженні дитини: 20 тис. грн – за первістка, 40 тис. грн – за другу дитину у сім’ї і 80 тис. грн - подарунок держави при народженні третьої і кожної наступної дитини в сім’ї.
За принципом “збирай і розподіляй” державні мужі своє перебування при владі легітимізують заграванням із соціально незахищеними категоріями, обіцяючи підвищити уже через три тижні розміри стипендій, виплати сім’ям із дітьми, дітям-інвалідам, багатодітним родинам.
Економити все ж доведеться…
Популізм популізмом, але економити все-таки потрібно. Відтак соціальні стандарти переглядатимуть у Кабміні наступного року не традиційних для нашої країни п’ять разів, а лише чотири. Саме прожитковий мінімум є індикатором для нарахування пенсій та соціальних виплат. Отже, з 1 січня наступного року прожитковий мінімум становитиме 941 грн, з 1 квітня – 960 грн, з 1 жовтня – 985 грн.
Планують урядовці економити й на працівниках бюджетної сфери. Витрати на оплату їх праці наступного року зменшаться на 5,1 млрд грн і становитимуть 220,2 млрд грн. Економія полягатиме в “оптимізації кількості чиновників”. Зрештою, менше мають намір витратити і на пенсіонерів – на 6,5 млрд грн, порівняно з нинішнім роком. За рахунок таких кроків в уряді Миколи Азарова планують вже через два роки вийти на бездефіцитні проекти бюджетів.
Бюджет Львівщини
Губернатор Львівської області Василь Горбаль повідомив, що підготовка бюджету регіону має завершитися найближчим часом. Керівники профільних управлінь упродовж двох тижнів повинні опрацювати показники проекту бюджету на 2011 рік та на наступні два роки з урахуванням пошуку додаткових джерел фінансування, оптимізації видатків.
За словами Василя Горбаля, в поточному році до загального фонду бюджету області надійде майже 2,8 млрд грн податків, зборів та платежів. Обласний бюджет за доходами буде виконано (близько 657 млн грн, або 102%).
“Увесь процес формування та затвердження бюджету потрібно пройти у стислі терміни та на базі нових Бюджетного та Податкового кодексів. Нам слід вжити усіх заходів для збалансування місцевих бюджетів, що ґрунтуються на раціональному використанні бюджетних коштів, підвищенні ефективності видатків та їх концентрації на пріоритетних напрямках кожної галузі. Потрібно взагалі ліквідувати неефективні видатки”, – каже голова ОДА.
За словами Василя Горбаля, впродовж найближчих двох тижнів перед головним фінансовим управлінням та галузевими управліннями стоїть завдання опрацювати показники обласного бюджету-2011та наступні два роки з урахуванням пошуку додаткових джерел фінансування, оптимізації видатків та мережі бюджетних установ, раціонально розподілити наявний фінансовий ресурс для досягнення найкращих результатів.
Олег Мельник