Успіх для влади

Перше для Януковича засідання саміту Україна – ЄС відбулося із вагомими результатами. Перш за все – для самого Януковича

Перше для Януковича засідання саміту Україна – ЄС відбулося із вагомими результатами. Перш за все – для самого Януковича. Президент отримав чергову легітимацію своїх “реформаторських” кроків, а на додачу – ще й два підписані документи. Як і очікувалося, учасники саміту ухвалили План дій щодо візової лібералізації для України. Документ визначає технічні умови, виконання яких допоможе у довготерміновій перспективі запровадити безвізовий режим для короткотермінових поїздок українців в країни Євросоюзу.

Реалізація цього плану, як зазначається у підсумковому комюніке саміту, розпочнеться одразу і “підлягатиме систематичному моніторингу обома сторонами”. Інший підписаний документ – Протокол до Угоди про партнерство і співпрацю між Україною та європейськими співтовариствами та їх державами-членами про Рамкову угоду між Україною та Європейським Союзом про загальні принципи участі України в програмах Унії.

Передбачається, він сприятиме наближенню української політики до європейських норм та стандартів, а, крім того, протокол створює можливість ставати учасником європейських програм у сферах бізнесу, підприємництва, енергетики, комунікації та технологій. Відповідно до норм цього документа, Київ має здійснювати фінансовий внесок до загального бюджету Євроунії “відповідно до конкретних програм, в яких бере участь”. Умови співпраці у цих програмах прописуватимуться певними протоколами та меморандумами, в яких серед іншого і визначатимуть суми внесків.

Про підписання цих документів було відомо ще за кілька днів до самого саміту. У суботу голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу назвав документи “двома конкретними прикладами продовження зближення ЄС з Україною”. Однак українська влада, попри це, вирішила “убезпечити” себе від неуспіху, заявивши, що українська опозиція намагається зробити усе можливе для того, аби саміт не відбувся. Це слова Льовочкіна, який, нагадаємо, понад місяць тому заявив, що 22 листопада можуть підписати Угоду про асоціацію…

У тому, що підписання цього документа відбудеться у неблизькому майбутньому, опозиція не винна. Адже перемовини щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС (що є складовою Угоди про асоціацію) тривають у складному режимі, що визнав і сам Президент. Звинувачувати опозиціонерів потреби немає ще й тому, що підсумковий документ саміту містить толерантну характеристику чинної влади. Основне, що могло б змусити партію влади та Президента нервувати, відбудеться у закритому режимі. Саме на зустрічі “не для преси” мають намір зосередитися на питаннях дотримання демократичних цінностей. 

Складність полягає ще й у тому, щоб звернути увагу чинної влади на дражливі питання, не спричинивши при цьому дрейфу в бік північно-східного сусіда. Це є однією із причин толерування багатьох неоднознач­них кроків влади. Європосадовці “підтвердили потребу в подальшому зміцненні демократичного розвитку в Україні, зокрема виборчих рамок”, “привітали важливі реформи, здійснені Україною, особливо в економічній сфері” (найзначнішою з яких стало прийняття Податкового кодексу), дали добро на продовження реформування Конституції (тобто збільшення термінів повноважень парламентарів)… Отож, Янукович у понеділок отримав саме те міжнародне узаконення реформістського пориву, якого сьогодні й потребує.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.8649 / 1.56MB / SQL:{query_count}