Ласе місце

У Львівській обласній та міській радах тривають політичні торги за основні крісла

У Львівській обласній та міській радах тривають політичні торги за основні крісла

Львівська обласна рада VI демократичного скликання ще не набрала своїх законних повноважень, а політики й журналісти наввипередки гадають, хто ж  стане новим головою цього представницького органу. І хоч прогнозувати щось є справою невдячною, бо не відомо, як домовляться присутні у раді політичні сили, але ж визначити хоча б ймовірних кандидатів ніхто не забороняв. Природно, що кожна з фракцій в облраді пропонуватиме свого кандидата на посаду голови чи заступника, не кажучи вже про розподіл голів комісій та інших посад.

Перші кандидати

До прикладу, вже озвучили свого кандидата представники Народного руху України. І хоча рухівці отримали у новій раді лише вісім “багнетів”, але це не завадило їм висунути кандидатом на посаду голови ЛОР Василя Куйбіду.

“Ми розпочали консультації щодо можливості обрання на посаду голови облради Василя Куйбіди”, – заявив рухівець Олександр Ганущин.

Протилежну думку має наразі чинний голова облради Мирослав Сеник.

“Ви фаталісти, бо поставили за мету зробити Куйбіду головою ЛОР, а більше ніякої мети не ставите”, – відповів амбітним членам НРУ наразі чинний голова ради. Він каже, що перемовини йдуть украй не конструктивно, бо сторони домовляються не про принципи об’єднання, а лише про кандидатури. Ну хто б сумнівався, що розподіл портфелів, як завжди, стане головним пріоритетом у досягненні політичних компромісів?

Разом з тим, Олександр Ганущин визнає, що у його фракції майже нема шансів проштовхнути кандидатуру Куйбіди на посаду голови ЛОР. Але на те  вони й політики, щоб робити заяви.

На думку Мирослава Сеника, крім Василя Куйбіди, посаду голови облради можуть також обійняти представник ВО “Свобода” Пилип Пилипенко та  голова ЛОО “Фронт змін” Степан Кубів. Натомість, Олександр Ганущин бачить у цьому кріслі Мирослава Сеника та тих-таки Василя Куйбіду чи Пилипа Пилипенка.

Незважаючи на малу кількість членів фракції Партії регіонів, Мирослав Сеник припускає, що ця політична сила може замахнутися і на посаду голови Львівської облради. “Найбільше, на що ПР може претендувати, то вона очевидно хотіла б (це був би для неї захмарний успіх) дістати посаду голови обласної ради. Можливо, заступника”, – припустив він.

Хто з ким буде “дружити” у новій облраді?

Водночас Мирослав Сеник виключив можливу співпрацю фракції “Наша Україна” з фракцією Партії регіонів. “Не може йти жодної мови про співпрацю з Партією регіонів. Крапка. Ця теза свідчить про те, що ми не будемо брати спільну участь у формуванні керівних органів ради, прийнятті політичної позиції, заяв ради”, – наголосив він.

Утім, якщо йтиметься про конкретні питання щодо розвитку Львівщини, то Мирослав Сеник каже, що голосуватиме спільно із усіма, незважаючи на політичну приналежність. “Інакше бути не може”, – наголосив пан Сеник.

З огляду на такі обставини, видається, що більшість у раді нового скликання буде ситуативною, а не постійною. Ймовірно, фракції домовляться про кандидатуру голови, заступників і розподілять комісії, але на тому перемир’я закінчиться.

До прикладу, хто з партій дружитиме зі “Свободою”? Можна припустити, що НРУ, НУ і КУН. Такий склад дає їм рівно половину від складу ради – 58 мандатів. До хиткої більшості бракує одного голосу, що вже ставить хрест на такій більшості. До іншого умовного табору можна віднести фракцію Партії регіонів (10 депутатів), ПППУ (6), “Сильна Україна” (4), “Відродження” (3), УДАР (3), Народна партія (3), УНП (5). Золотою акцією володітиме друга за чисельністю фракція ЛОР “Фронт змін” (19 депутатів), і як її керівництво нею розпорядиться – невідомо.

Наразі мовчить ВО “Свобода”. Мовляв, не варто бігти попереду паровоза.

Також мовчить і “Фронт змін”. Керівництво цієї політсили вже заявило, що буде в опозиції до “Свободи” і Партії регіонів. Але сумнівно, що депутати “Фронту змін” утримуватимуть такий нейтралітет тривалий час. Також відомо, що Партія регіонів бере участь у переговорному процесі, але й там не поспішають будь-що говорити.

Про секретаря міськради

Не набагато більше інформації є і про Львівську міськраду. Відомо, що її новим секретарем стане хтось із ВО “Свобода”. Найімовірніше, заступник голови цієї сили Василь Павлюк або кандидат на посаду міського голови Львова Юрій Михальчишин. Також претендентом є голова ЛМО ВО “Свобода” Іван Гринда. Усі вони, за словами Юрія Михальчишина, є можливими кандидатами. Зараз у партії триває дискусія, хто ж достойний обійняти цю посаду. Крім того, обговорюють і претендентів на ключові посади у ЛМР.

На запитання “Пошти” про те, чи хоче Юрій Михальчишин стати секретарем ЛМР, учора телефоном він відповів: “У цьому випадку я не маю особистих кар’єрних амбіцій. Вбачаю своє покликання в іншому – у створенні дієвої системи контролю за діями міського голови. На жаль, посада секретаря ЛМР вимагає забагато компромісів у стосунках із мером. Не йдеться персонально про Садового, а про ту систему корупційних зв’язків, яка витворилася за останні роки в Ратуші. Щоб цю систему зруйнувати, треба мати більш безкомпромісну і радикальнішу позицію, ніж має секретар ЛМР”.

Утім, каже представник ВО “Свобода”, як партія вирішить, кому стати секретарем ЛМР, так воно й буде.

Перемовини – річ делікатна

Звичайно, нині у заявах політиків про претендування на ті чи інші посади та майбутню співпрацю є радше більше мовчанки, ніж правди. Хто напередодні парламентських виборів ризикне укласти політичний контракт із майбутніми конкурентами? Фактично жодній із політичних сил, представлених нині у ЛОР, це не вигідно, оскільки політичний союз скомпрометує її в очах своїх же виборців.

Тому наразі одні щедро сиплють заявами, інші мовчать, домовляючись між собою про розподіл крісел. Перемовини, як відомо, річ делікатна, й одне необережне слово може зіпсувати для будь-якої фракції весь тривалий і кропіткий процес із напрацювання компромісу між партіями. Як діяти тій чи іншій партії у цій ситуації, вирішуватиметься на вищому рівні у Києві. Саме там будуть ухвалені доленосні рішення для майбутньої ЛОР. Тому варто запастися терпінням і чекати, коли ж усі гравці домовляться між собою.

P.S. Перша сесія Львівської міськради може відбутися вже наступного тижня. Про це повідомив голова Львівської міської виборчої комісії Ігор Сліпецький. За словами голови Львівської обласної виборчої комісії Миколи Щура, перша сесія Львівської облради запланована на 25 листопада.

Юрій Шведа,
кандидат політичних наук, доцент кафедри політології ЛНУ ім. І. Франка:

– Я б почав від зворотного: хто не може очолити Львівську облраду? Не може стати кандидатом на посаду голови представник Партії регіонів, хоча це і є правляча партія, але, тим не менше, вона здобула незначну підтримку виборців. Хоча, очевидно, Партія регіонів буде намагатися просунути свою кандидатуру і в такий спосіб опанувати владу. Але більшість політичних сил, які увійшли до облради, йшли на виборах як опозиційні до цієї влади. Тому  не думаю, що при виборі голови ЛОР цю посаду вони віддадуть Партії регіонів. Вважаю, що навряд чи головою зможе стати представник від ВО “Свобода”, яка хоч і має найбільшу кількість представників і за усіма законами мала б першою претендувати на цю посаду, але мені видається, що  буде мобілізований значний ресурс, аби представник цієї політичної сили не очолив облраду. Бо це викликало б значний резонанс на загальноукраїнському рівні і, фактично, означало б відверту поразку Партії регіонів на Львівщині. Тому найбільше шансів матимуть представники третіх політичних сил, які є більш нейтральними.

Анатолій Романюк,
кандидат філософських наук, доцент кафедри політології ЛНУ ім. І. Франка, директор Центру політичних досліджень:

– Складно говорити про конкретні прізвища. Думаю, що серйозні шанси обійняти цю посаду має все-таки ВО “Свобода”, враховуючи те, що це домінуюча фракція в облраді, і судячи з того, як ціла низка політичних сил і політиків почали говорити, що вони в душі близькі до “Свободи”. Тобто, можна передбачити, що деякі депутати, які будуть в облраді, можуть у цій ситуації підтримати пропозицію “Свободи”, щоб її представник отримав посаду голови цього представницького органу. Думаю, що в цьому плані вони мають досить серйозні шанси. Для того, щоб цього не сталося, треба, щоб інші політичні сили в раді об’єдналися. Але таке об’єднання виглядає сьогодні не зовсім реальним через те, що є Партія регіонів і є політичні сили, які не будуть зацікавлені у тому, щоб публічно “засвітитися” підтримкою чи співпрацею з партією влади. Вони можуть співпрацювати невідкрито. Тому ця проблема буде серйозним обмежувальним чинником для того, щоб політичні сили, які не представляють “Свободу”, могли об’єднатися між собою. Якби таке об’єднання відбулося, вони б могли висунути свою кандидатуру на посаду голови ЛОР.   

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4004 / 1.64MB / SQL:{query_count}