Після виборчих перегонів, а головне – з утвердженням на них перемоги, Президент вирішив взятися за зміцнення демократії. У п’ятницю глава держави підписав відповідний указ – “Про Комісію зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права”. Президентський бар’єр взято, місцеві ради освоєно – час зцементовувати наявний стан, адже попереду ще парламентські перегони. От після цього мрія Януковича про дві каденції перетвориться на близьку перспективу.
Головою створеної президентським указом комісії призначено Сергія Головатого. Свого часу він був депутатом і від БЮТ, і від “Нашої України”, а сьогодні перебуває у таборі регіоналів, що зовсім не заважає йому критикувати законодавчі ініціативи партії влади. Зрештою, саме за відмінну від прийнятої (у БЮТ, НУ-НС) позицію Сергія Петровича й просили покинути партійні лави. Подібна ситуація неодноразово могла виникнути й у партосередку регіоналів, особливо – після підписання “харківських угод”, однак до виключення справа не доходила.
Чим же займатиметься нова комісія? У тексті указу щодо цього конкретики немає. Однак можемо провести аналогію із ініціативами попереднього гаранта Конституції, який 2005 року видав подібний указ (тільки там комісія кваліфікувалася ще й як “національна”). Тоді комісія створювалася як консультативно-дорадчий орган, що мав сприяти досягненню відповідності Копенгагенським критеріям щодо набуття членства в ЄС. Вона мала сприяти стабільності та ефективності функціонування “відповідних інститутів, які гарантують демократію, верховенство права, додержання прав людини і захист меншин, виконанню відповідних положень Плану дій “Україна – Європейський Союз”.
До завдань комісії також входила підготовка пропозицій щодо законодавства, укладання довідкових матеріалів відповідно до європейських норм та моніторинг виконання ключових нормативно-правових актів. Найцікавіше, що 2 квітня цього року Віктор Федорович черговим президентським указом ліквідував цю саму комісію.
Тож навіщо ліквідовувати, а потім створювати такий же орган, незрозуміло. Як, зрештою, і те, чи стане це утворення дієвим. Як утверджується верховенство права та розвивається демократія тутешнього зразка, неодноразово обговорювали і міжнародні, й українські експерти. Роботи тут – непочатий край і бракує не органів, які б за це відповідали, а волі та стимулів здійснити задеклароване.
Ігор Коліушко,
голова правління Центру політико-правових реформ:
– Звичайно, нічого поганого в створенні такої комісії немає. Поле діяльності її велике, широке та актуальне. Сумнівів додає те, що саме ця влада своїми діями, методами дуже часто порушувала верховенство права. Тож, чи потрібні цій владі розробки щодо впровадження верховенства права? Головний сумнів для мене, до прикладу, полягає у тому, чи хоче Президент розвивати й впроваджувати демократію та верховенство права, чи це просто для прикриття, для того, аби говорити на міжнародній арені: “От дивіться, у нас є така комісія, ми щось тут робимо”. А самим рухатися у протилежний бік.