Місцеві вибори, які відбулися в Україні минулої неділі, як і президентські, засвідчили переконливу перемогу Партії регіонів у одних областях та національно-демократичних сил – в інших.
Це якщо говорити узагальнено. А якщо ж деталізувати результати виборів, то можна стверджувати, що ані Партія регіонів, ані ВО “Батьківщина” не примножили своїх результатів. Натомість ВО “Свобода” у Західній Україні перемогла у всіх обласних радах із вражаючим результатом.
Учора після опрацювання 25% протоколів у Івано-Франківську найбільше голосів набрало ВО “Свобода” (24%). За нею йдуть “Фронт змін” (14%), Партія регіонів (11%), ВО “Батьківщина” (8,8%), “Третя сила” (5,8%). На Волині до трійки лідерів увійшли ВО “Батьківщина”, Партія регіонів та ВО “Свобода”.
За попередніми даними, на виборах до Вінницької облради за Партію регіонів проголосувало 20 – 22% виборців. “Батьківщина” поки набирає 19,5% голосів, партія “Єдність” – 11,5 – 12% , “Фронт змін” – 9%, Всеукраїнське об’єднання “Свобода” – 6% і на межі прохідного бар’єру – Комуністична партія і партія УДАР Віталія Кличка. Несподіваною для багатьох стала поразка партії “Сильна Україна” Сергія Тігіпка, яка, за попередніми даними, не набирає голосів для проходження за списками як до обласної, так і до міської ради. На виборах мера Вінниці, за результатами екзит-полу R&B, впевнену перемогу здобуває чинний міський голова Володимир Гройсман.
Інтрига зберігається у Харкові. Там кандидати на посаду міського голови Арсен Аваков (БЮТ) і Геннадій Кернес (Партія регіонів) отримали майже порівну голосів виборців. Учора після опрацювання 60% бюлетенів відрив між цими кандидатами становив лише 1% на користь Авакова.
Цікаво, що на вотчині Партії регіонів – у Донецьку явка виборців, за даними КВУ, становила майже 48%. Це аж ніяк не може свідчити про високу підтримку там Партії регіонів. Люди зневірилися навіть у “своїх” політиках. Але незважаючи на це, Партія регіонів матиме переконливу більшість не лише в Донецькій обласній раді, але й у інших місцевих радах області.
Про що ж свідчать усі ці, хоч і попередні, але наближені до реального результату цифри?
Передусім про те, що політикам варто зробити висновки з власної діяльності. Український виборець поволі втрачає ту беззастережну довіру до популізму кандидатів у депутати і вже не голосує за порожні гасла і обіцянки, а воліє голосувати за конкретні справи. Зрештою, у цьому сенсі цікавим буде результат виборів у мажоритарних округах, де чітко буде видно, за кого і чому проголосували виборці. Тому політикам можна порадити згадувати про свого виборця не лише напередодні перегонів, а “любити” його упродовж усієї своєї каденції.
Низьку явку на виборах в Україні інакше, як помстою політикам, не назвеш. Сьогодні не один мажоритарник і не одна партія, з сумом підбиваючи невтішні для себе підсумки, пожалкували, що недопрацювали з людьми, не зуміли переконати у важливості своїх передвиборчих програм.
Вибори також засвідчили згасання і перехід на маргінес низки політичних партій, які порівняно із минулими місцевими виборами суттєво погіршили свій результат, не зумівши подеколи подолати навіть трьохвідсотковий бар’єр. Надіятися на те, що ці партії на наступних виборах до Верховної Ради підвищать свій рейтинг, нині немає підстав. Відтак з політичної арени, не витримавши конкуренції насамперед грошей, а потім ідей, зійдуть звичні для Західної України партії, які колись мали тут велику підтримку.
Виборцям потрібні нові політичні партії. Цим можна пояснити подекуди вищий, аніж очікувалося, результат партії Віталій Кличка УДАР.
Високий результат ВО “Свобода” на Заході України можна пояснити кількома чинниками. По-перше, розчаруванням виборців у національно-патріотичних силах, які були при владі минулі п’ять років, і пошуком нових симпатій. По-друге, і це стосується лише Львівщини, частина виборців, яка раніше належала до симпатиків БЮТу, через неможливість проголосувати за “Батьківщину”, голосувала за “Свободу”. Утім варто зазначити, що навіть такі високі результати у 35% не дають можливості ВО “Свобода” створити у місцевих радах більшість і диктувати свої правила гри. Тому радикальним і непоступливим “свободівцям” доведеться домовлятися і йти на компроміси або залишитися в опозиції.
Влучний підсумок усієї виборчої кампанії підбив голова Верховної Ради Володимир Литвин, який заявив, що виборці, по суті, бойкотували вибори до місцевих органів самоврядування. “Люди значною мірою пробойкотували ці вибори ... І це сигнал для влади, який говорить про те, що сьогодні суспільство і Київ живуть паралельними курсами”, – зазначив учора спікер парламенту.