До кінця тижня усі жителі Львівщини мають отримати запрошення на вибори
Залишається тиждень до виборів міських, сільських і селищних голів та депутатів місцевого рівня. Процес наразі проходить ключові ланки підготовки до голосування: члени територіальних виборчих дільниць намагаються розібратися у кошторисах, нормах закону та бюрократичних петлях. Саме від цього залежатиме, як рахуватимуть електоральні симпатії, а відповідно – що ж “нарахують” на наступні роки. Однак видається, що питання, які сьогодні стоять перед тервиборчкомами, можуть знівелювати демократичну складову голосування, через банальні проблеми, пов’язані з недостатнім фінансуванням та скороченням термінів виборчої кампанії.
У четвер голів районних виборчих комісій Львівщини покликали на розмову в обласну раду. Примітно, що голова обласної ТВК дізнався про це лише за годину, оскільки зустріч планувалася із “представниками львівських організацій демократичних партій”, серед яких був і керівник обласної ради. Однак ще цікавіше, що самі голови райвиборчкомів так і не зрозуміли, з якою метою їх збирали. Тим більше, що до міста кожен із них добирався за власні кошти…
Після нетривалої розмови про непропорційне представлення партій у ТВК та заяв щодо недопустимості фальсифікацій відбулася незапланована розмова із головою Львівської обласної виборчої комісії. Обговорювали, звісно, “вічні” проблеми виборчого процесу, які після двоходових змін профільного закону суттєво поглибилися. Це стосується не лише можливості ухвалення рішень у день голосування всього трьома голосами (незважаючи на загальну кількість членів ТВК) чи браку часу на оскарження таких присудів.
Насамперед постає питання підготовки членів виборчих комісій, як-от проведення семінарів, випуск роз’яснювальної продукції, видача інструкцій – “із чого починати та чим закінчувати” кожен із 15 робочих днів ТВК. Чимало голів районних виборчих комісій впевнені, що Центральна виборча комісія, не даючи чітких приписів щодо трактування нових норм закону про місцеві вибори (окрім постанов), покинула місцеві осередки підрахунку голосів напризволяще. У попередні роки, кажуть голови дільниць, окрім закону про вибори, додавались різноманітні зводи настанов та інструкції, проводились навчання.
Однак, зважаючи на те, що в області діють понад 2100 комісій, реалізувати навчання їхніх членів на фінальній стадії кампанії видається надскладною справою, а тому сумніви щодо якості прийнятих рішень районними виборчкомами є очікуваними. Інша ситуація у міських дільничних виборчих комісіях, головами в багатьох з яких призначено молодих. Їхню компетентність уже неодноразово публічно піддавали сумніву, серед іншого і в контексті підходів до формування вертикалі управління чинною владою.
Окрім цього, ситуація у міських ДВК може суттєво ускладнитися і через мінімальний поріг кількості членів дільниць – 18 осіб. При цьому чимало партій скаржаться на не включення своїх представників до дільничних виборчих комісій. До того ж непорозуміння можуть виникнути не лише через ймовірне різночитання закону (згідно з партійними рекомендаціями) – достатньо й того тиску, який чиниться на членів ТВК значним обсягом роботи, мотивація до подолання якого відсутня через фінансову незабезпеченість.
Утім це ще не всі підводні камені виборчого процесу.
“Половина виборців у день голосування не встигне зробити свій вибір. Бо через звужений склад дільничних комісій їх члени просто не встигатимуть видавати бюлетені”, – заявляє один з кандидатів у депутати Львова Валерій Веремчук.
У нього є інформація, що голови і секретарі деяких виборчих комісій відмовляються від роботи. Тому чимало ДВК потребуватиме доукомплектування.
Звідси й наступні проблеми – не до кінця зрозумілим є питання забезпечення пакувальними мішками та транспортом для перевезення бюлетенів після виборів. Таких, на перший погляд, дрібниць, виявлено чимало, й усі вони у підсумку можуть суттєво скоригувати результати вияву симпатій. Однак загальна рекомендація під час будь-яких рішень щодо організації виборчого процесу – хапатися за найдешевший варіант та економити, на чому є змога. Зрозуміло, що за такого підходу страждатиме передусім точність підрахунку, тим більше, якщо такі хиби йтимуть на руку комусь із учасників перегонів.
До теми
Учора Львівщина отримала першу партію бюлетенів. Загальна кількість бюлетенів, наприклад, для голосування за кандидатів у депутати обласної ради – 4 млн примірників. Про це повідомив голова обласної ТВК Микола Щур. “Ми ставили вимогу, щоб усі бюлетені були одразу. Але це близько 55 тонн бюлетенів, це важко зробити одразу. Спочатку ми доставимо бюлетені для Львова – в кількості один мільйон двісті тисяч передамо міській ТВК під охорону”, – сказав Микола Щур.
До кінця тижня усі жителі області мають отримати запрошення на вибори. Принаймні таку вказівку головам територіальних виборчих комісії Львівщини дав керівник обласної ТВК Микола Щур. “Я наголошую, що обов’язково до кінця цього тижня, включно до суботи та неділі, мають бути роздані усі запрошення”, – повідомив Микола Щур. За його словами, проблема із запрошеннями є лише на тих виборчих дільницях, які пізніше сформувалися чи ще не сформовані.