У Центральній виборчій комісії попереджають про можливість масових фальсифікацій на місцевих виборах в Україні. Як повідомила заступник глави Центрвиборчкому Жанна Усенко-Чорна на прес-конференції в п’ятницю, “вибори вступають у фінальну стадію”. Вона повідомила, що вже починається процес друку виборчих бюлетенів.
Заступник голови ЦВК звернула увагу, що виборчі бюлетені є документами суворої звітності, і підприємства, на яких вони друкуються, повинні мати ліцензії. Однак, за її словами, “далеко не всі підприємства мають такі ліцензії”.
Окрім того, вона додала, що необхідно забезпечити належний захист виборчих бюлетенів і контроль за їх виготовленням.
Присутній на прес-конференції член ЦВК Андрій Магера зазначив, що виборчі бюлетені друкуються на державних і комунальних підприємствах, з якими уклали договори територіальні виборчі комісії.
Жанна Усенко-Чорна підкреслила, що реєстрація кандидатів у місцеві органи влади вже завершена, однак траплялися факти відмов у реєстрації з боку виборчих комісій без будь-яких підстав.
Так, за її словами, були позбавлені можливості зареєструватися представники рейтингових політичних сил, таких як “Сильна Україна”, “Батьківщина”, “Свобода”. На думку Жанни Усенко-Чорної, таким чином “здійснюється підготовка до масових фальсифікацій на цих виборах, іншого пояснення немає”.
Своєю чергою, Магера зазначив, що підстави у відмові в реєстрації кандидатам в органи місцевого самоврядування часто були надуманими.
Його також дивує позиція багатьох судів України, які у своїх рішеннях вказують те, що постанова територіальної виборчої комісії в частині відмови в реєстрації кандидата є неправомірною і підлягає скасуванню. Але разом з тим, суд не приймає необхідне рішення, оскільки реєстрація кандидатів уже завершена. “Навіть суд не захищає таких позивачів”, – підкреслив Магера.
Андрій Магера не заперечує, що ЦВК може звернутися в Конституційний Суд за роз’ясненням щодо проведення чергових парламентських виборів.
Магера підкреслив, що відповідно до Конституції України, парламентські вибори мають відбуватися в останній тиждень березня четвертого року повноважень парламенту. Таким чином, чергові вибори у Верховну Раду, за його словами, повинні відбутися 27 березня 2011 року.
“Я не виключаю того, що ЦВК може додатково звернутися в Конституційний суд України за допомогою”, – каже Андрій Магера. Він звернув увагу на те, що термін повноважень посадових осіб і термін призначення чергових виборів – це різні речі.
“Термін повноважень посадових осіб і термін призначення чергових виборів – це не те саме. Термін повноважень народних депутатів і термін призначення чергових виборів у Верховну Раду – це різні речі, це різні норми, що містяться в різних статтях Конституції України”, – підкреслив він.
Магера звернув увагу на те, що після рішення КС, що скасував політреформу 2004 року, термін повноважень депутатів районних і обласних рад залишається невизначеним. “Ні на рівні Конституції, ні на рівні чинного законодавства, ні закон про місцеве самоврядування, ні закон про статус депутатів місцевих рад, ні закон про місцеві вибори це питання не регулює”, – підсумував він.