У вівторок Янукович перервав відпустку, аби обговорити стратегію розвитку Автономної республіки Крим та зустрітися із кримськими татарами. Якщо із першим завданням він упорався без проблем, тобто поговорив, то з іншим виникло непорозуміння, до того ж так і не відомо, чи не “рукотворне”.
Ще у травні, після зустрічі із головою Ради представників кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим та заступником голови цього органу Рефатом Чубаровим, Президент пообіцяв приїхати до Криму і провести зустріч із складом Ради, аби обговорити низку питань, зокрема проблему репатріації. Ця зустріч не відбулася, так само, як і запланована на 10 липня нарада із Сергієм Льовочкіним стосовно проблем кримських татар. Наприкінці липня голова адміністрації Президента повідомив, що Янукович має намір зустрітися у Сімферополі із представниками Меджлісу кримськотатарського народу. Ось ця зустріч відбулась у вівторок, однак тих, із ким про неї домовлялися, не було.
Скидається на те, що для Президента представники кримськотатарського народу і Рада представників кримськотатарського народу є одним і тим же, на чому, звісно, можна політично зіграти. Однак Рада є консультативно-дорадчим органом при Президентові України, що створений саме для вирішення “політико-правових, соціально-економічних, культурних проблем, пов’язаних із адаптацією та інтеграцією депортованого кримськотатарського народу в українське суспільство”, принаймні так сформульовано у відповідному указі Президента. А от до “представників”, за бажання, можна зарахувати будь-кого…
У переддень зустрічі в адміністрації вирішили змінити її формат, запросивши до розмови ще кількох осіб, що, зрештою, й стало причиною відмови від участі в зустрічі основних представників Меджлісу. “Зустріч лідерів Меджлісу з Президентом відбудеться тільки у форматі зустрічі з Радою кримськотатарського народу при Президентові, а не так званими представниками кримських татар”, – заявив у вівторок вранці Рефат Чубаров. Конкретніші пояснення Меджліс сформулював у поширеній заяві, в якій повідомили, що попри проведену та узгоджену підготовку до зустрічі на захід вирішили запросити “осіб із сумнівною серед кримських татар репутацією”, “не керівників більшості активних та авторитетних в Криму громадських організацій кримських татар, а представників двох-трьох відомих своєю скандальністю суспільно-політичних утворень”. У заяві передусім йдеться про організацію “Міллі Фірка”, що називає себе опозиційною до Меджлісу. Зрештою, саме формулюванням про опозиційність вдалося прикрити справжній сенс “розширеного складу”. Васві Абдураїмов, голова Ради “Міллі Фірка”, чи не найбільш відомий тим, що під час грузинсько-російського конфлікту відкрито закликав керівників РФ фактично вторгнутися до Криму, аби, як передає його слова “Радіо Свобода”, “захистити кримських татар від геноциду українських націоналістів, як вони захистили осетинів та абхазів від грузинських націоналістів”. Найцікавіше, що під час вівторкової розмови Янукович говорив про “неприпустимість функціонування в нашій державі структур, діяльність яких порушує чинне законодавство країни”. “Ми маємо дуже цінувати і берегти мир. І будь-які радикальні заклики будуть владою присікатися”, – заявив Президент… На сайті ж партії “Міллі Фірка” більшість інформаційних повідомлень стосуються не так проблем кримськотатарського народу, скільки критики чинного голови Ради представників кримськотатарського народу. До речі, саме Президент вирішує, хто обійматиме цю посаду. Можливо, саме це – ключ до несподіваного розширення складу учасників, серед яких, між іншим, не лише Абдураїмов має сумнівну репутацію. До прикладу, серед запрошених є і такий, що ще нещодавно бойкотував інтеграцію кримських татар до українського суспільства. Незрозуміло, щоправда, для чого у такому випадку з’являтися на зустріч, під час якої й планували обговорювати цю проблему.
Зважаючи на усе це, рішення Меджлісу видається цілком обґрунтованим. Однак, на підсумковій конференції Віктор Федорович продемонстрував, що має інший погляд на ситуацію. “Політикування незрозуміле для мене. До кого вони в опозиції: до населення Автономної республіки Крим? Ми жодних політичних питань не розглядали, ми розглядали питання розвитку Кримської автономії”, – передає слова глави держави УНІАН. Ось ця згадка про опозиційність Меджлісу, з’явилась із подачі члена політради “Міллі Фірка” Тимура Дагджи. “Я хочу, щоб ви зрозуміли: якщо Меджліс в опозиції, це не означає, що кримськотатарський народ в опозиції до нової влади. Це найголовніше… Я думаю, більшість народу підтримує нову владу і сподівається на неї. І результати цієї зустрічі, які ми доведемо до людей, відіграють величезну роль”, – заявив той під час зустрічі з Президентом. Вочевидь, Віктор Федорович або повірив на слово, або й сам зацікавлений у маркуванні Меджлісу. Сам же Мустафа Джемілєв увечері в ефірі “5 каналу” спростував заяви про опозиційність до нової влади, повідомивши також, що із Януковичем вони вже обговорювали ситуацію, що виникла перед другим туром президентських виборів, коли Меджліс відкрито виявив свої політичні уподобання. Однак, і коментарі глави держави, і заяви першої особи президентської адміністрації дозволяють припустити, що у перших осіб держави своє бачення співпраці з Меджлісом.