Звільнення Нестора Шуфрича для розширення коаліції, прийняття нового виборчого законодавства і бюджетного кодексу, крах надій Банкової скасувати політреформу 2004 року і день народження Президента Віктора Януковича.
Такими подіями закінчився цей політичний сезон, давши підґрунтя для подальших роздумів і прогнозів про те, які ж наслідки матимуть усі ці події на розклад політичних сил восени. А поки політичне життя на короткий час літніх відпусток завмерло в очікуванні осені.
Несподівана відставка
Міністр надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич розпочав суботній ранок на Буковині у статусі міністра, а закінчив його уже заступником секретаря Ради національної безпеки та оборони. Своє звільнення сприйняв спокійно, пояснивши його політичною доцільністю, а саме потребою звільнити кілька крісел в уряді задля розширення коаліції.
“Я, як політик, сприйняв цю реальність спокійно. Я це розумію і, безумовно, виконую рішення Президента”, – заявив він. “Вважаю за необхідне зазначити, що напередодні я розмовляв із Президентом України, головою уряду, і мені була доведена необхідність звільнення з посади міністра з питань надзвичайних ситуацій з політичної мотивації”, – сказав Нестор Шуфрич.
Про що ж ідеться насправді? За однією з версій, крісло Шуфрича звільнили для Віктора Балоги. У відповідь на призначення Балоги депутатська група “Єдиного центру” мала б влитися до лав коаліції. Та й мережа партійних організацій у “Єдиного центру” добре розвинута, а це у світлі майбутніх місцевих виборів не останній аргумент для того, аби схилити “єдиноцентристів” на свій бік.
Але Нестор Шуфрич у понеділок розвіяв надії ЄЦ отримати свого міністра в уряді.
“Він (Балога – “Пошта”) – не прохідний. Він не те що відмовляється очолити міністерство, а за нього відмовилися голосувати. Це я знаю точно. Зараз мають знайти компромісну фігуру або домовитися з фракціями КПУ чи Блоком Литвина”, – сказав пан Шуфрич. Саме одна із цих фракцій була проти призначення Віктора Балоги.
Відтак доведеться або шукати порозуміння із комуністами і литвинівцями, або шукати іншу кандидатуру на посаду міністра з надзвичайних ситуацій.
Услід за Шуфричем посад в уряді позбудуться ще кілька осіб. Не підлягає відновленню посада віце-прем'єра з гуманітарних питань, яку звільнив Володимир Семиноженко, а також можуть потрапити під скорочення ще три віце-прем'єри з решти шести. Про це повідомляє “Дзеркало тижня”, посилаючись на власні джерела.
“Залишитися можуть Андрій Клюєв, Борис Колесников та Сергій Тігіпко”, – йдеться в повідомленні. Можливо, будуть об’єднані й деякі міністерства.
“Чи змінить у вересні Тетяна Бахтєєва міністра охорони здоров’я Зіновія Митника, Віктор Балога – екс-главу МНС Нестора Шуфрича, Олександр Кузьмук – міністра оборони Михайла Єжеля, Президентові Віктору Януковичу і прем’єрові Миколі Азарову ще належить вирішити за час літнього затишшя”, – зазначено в повідомленні видання.
Не все спокійно у правлячій партії
Про те, що не все гаразд у Партії регіонів, свідчить заява Нестора Шуфрича. Той відтак заявив, що до його звільнення причетний керівник адміністрації Президента Сергій Льовочкін. Шуфрич пов’язує проблеми у владній команді саме з ним. Цими днями знову виплила на поверхню бійка Шуфрича із Льовочкіним у кінотеатрі “Зоряний” річної давнини.
“Зараз річниця нашої чоловічої розмови. Я вже раніше казав, що Льовчкін для мене – це придорожній пил, непорозуміння у Партії регіонів, – сказав Шуфрич. І додав: – Те, що зараз відбувається, підтверджує мої слова. Всі складнощі у владі в тій чи іншій мірі стосуються його діяльності”.
Цей інцидент показав, що у Партії регіонів, як і в будь-якій іншій українській політичній силі, є внутрішні конфлікти, зумовлені протиборством різних центрів впливу, які з наближенням виборів тільки загостряться. Цікаво, що за відставку Нестора Шуфрича не голосували 14 депутатів із фракції Партії регіонів, але усім складом проголосувала група “Єдиний центр”.
Закон про вибори обіцяє застрягти у судах
Що добре для Партії регіонів і її сателітів, зло для інших політичних сил. Такий мотив нового закону про вибори. Низка положень, які обмежують право висування кандидатів у депутати, сільські і міські голови автоматично запалюють червоне світло перед такими новачками політики, як, наприклад, “Фронт змін” Арсенія Яценюка. Адже, згідно з новим законом, місцеві осередки партій мають бути зареєстровані не пізніше ніж за рік до дати виборів.
Арсеній Яценюк вже пообіцяв оскаржити закон у Конституційному Суді України. “Партія регіонів разом зі своїми поплічниками – Блоком Литвина і комуністами – прийняла закон, за яким партію “Фронт змін”, очолювану мною, фактично виключено з виборчого процесу на місцевих виборах 31 жовтня”, – заявив Арсеній Яценюк.
Від нового закону постраждали й блоки, яким відтепер заборонено брати участь у виборчому процесі. З огляду на це, БЮТ і НУНС мають переформатувати свої сили, проте часу, аби встигнути зробити це, у них не так і багато.
Політреформа почекає
Спроба коаліціонерів скасувати політичну реформу 2004 року, а відтак повернути Президентові Януковичу повноваження Леоніда Кучми зазнала фіаско. На Банковій для цього планували одночасно з місцевими виборами провести всеукраїнський референдум. Однак депутати прийняли зміни до законопроекту про референдум, згідно з якими із документа вилучається пункт про скасування політреформи. Відповідну пропозицію вніс нунсівець Юрій Ключковський, і її дружно підтримали комуністи і Блок Литвина. Адміністрація Президента піймала облизня.
День народження лідера
Святкування дня народження Президента України Віктора Януковича відверто тхнуло совдепією. Не будемо зупинятися на тривалості святкування, запрошених гостях і зірках естради та закритості вечірки першої особи країни. Увагу журналістів і громадськості привернув фільм про Віктора Януковича, який транслювало українське телебачення. Медіа-експерти вже охрестили фільм ведмежою послугою Януковичу.
Демонстрація українськими телеканалами компліментарного фільму про Віктора Януковича під час його 60-літнього ювілею є елементом культу особи, який пародійно виглядає в сучасному світі, вважають медіа-експерти.
На 60-й день народження Президента України Віктора Януковича, який відгуляв його великим фуршетом у резиденції “Залісся”, в ефір українського телебачення потрапив телефільм “Президент. Початок шляху”. Медіа-експерти вважають, що його поява на екрані має замовний характер, а сам фільм розцінюють як типову пропаганду. “В добу інтернету та інших цифрових інформаційних технологій телепоказ фільму про Януковича є демонстрацією рабської відданості, яка не може викликати нічого іншого, крім сміху”, – сказала “Deutsche Welle” науковий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар. Вона назвала підтримку глави держави саме в такий спосіб виявом “глибокого радянського комплексу” причетних до цього осіб, рівно ж, як і у самого ювіляра.
На думку Вікторії Сюмар, це кардинально суперечить щоденному проголошенню новою владою своєї відданості курсу на євроінтеграцію: “Це абсолютно не європейський стандарт. В Європі такий культ особи позитивно сприйматися не може. Це, радше, рух на схід. І на схід, не в бік Росії, а в бік Казахстану і Туркменістану”. Висвітлення діяльності керівників держави у суцільно “рожевих” тонах є притаманним, зокрема і Азербайджану, де на державному телебаченні у день народження Гейдара Алієва – батька чинного президента Ільхама Алієва – демонструються телефільми, що вихваляють “геніального політика і загальнонаціонального лідера”.
Подібні вияви пострадянських комплексів, за словами Сюмар, унаочнюють світоглядний та психологічний стан бізнесових та політичних “еліт”, які “залишилися навіть не у вчорашньому, а в позавчорашньому дні”. Експерт сказала, що масова демонстрація фільму про Януковича явно була не випадковим збігом, а акцією, ретельно розробленою та спланованою чиновниками президентської адміністрації, які відповідають за інформаційну політику.