Сьогодні парламент розглядатиме законопроект про всеукраїнський референдум. Мало сумнівів залишається в тому, що він таки стане законом, адже саме за допомогою громадянської ініціативи регіонали мають намір “виправити наслідки антиреформи Конституції 2004 року”. Дедалі конкретніше пропрезидентські сили висловлюються про (поки що) ймовірне проведення референдуму в день місцевих виборів. Тобто 31 жовтня більшість українців не лише обиратиме місцеві органи влади, а й може визначити ключові положення Основного Закону. Щоправда, якщо регіонали таки проштовхуватимуть проведення референдуму задля розширення повноважень Президента, то для цього їм необхідно провести як мінімум два, а, можливо, й три опитування: спершу необхідно вияснити, чи вважають зміну Конституції громадяни потрібною-доцільною, і лише після цього можна конкретизувати положення до зміни. Такий шлях передбачений і в запропонованому законопроекті: “Всеукраїнський референдум щодо схвалення нової редакції Конституції України ініціюється тільки після з'ясування волі українського народу щодо необхідності прийняття нової редакції Конституції України”. Якщо влада таки ініціюватиме проведення референдуму, то змінювати чинний Основний Закон найімовірніше будуть через скасування закону
№ 2222 – саме ним в кінці 2004 року коригували Конституцію зразка 1996 року.
Щоправда, навіть такий сценарій може наштовхнутися на юридичні нюанси. Спікер парламенту уже піддав сумніву можливість повернення до Конституції зразка 1996 року. “Я проводив консультації з юристами Верховної Ради України, і виникає питання: що скасовувати. Ми маємо не окремий закон про політичну реформу, а маємо цілісну Конституцію зі змінами та доповненнями”, – передає
УНІАН слова Литвина. Подібно до Володимира Михайловича про цей нюанс говорив і Віктор Мусіяка, один із авторів Конституції зразка 1996 року. На його думку, з того моменту, як закон про внесення змін до Конституції вступив у силу, цей же закон перестав існувати – відтоді маємо цілісну нову редакцію Конституції.
Дискусії щодо того, чи “відмирає” закон, яким вносилися зміни, чи він все одно може розглядатися як окремий акт, можуть пригальмувати ініціативність регіоналів. Окрім цього, у самій Конституції про зміни через референдум нічого не сказано. У розділі, який нормує можливу кореляцію закону, мова йде про поданий до Верховної Ради законопроект, який до того ж має отримати висновок Конституційного Суду. Зміна Конституції “руками народу” мала б бути передбачена в тексті Основного Закону, а тому є ймовірність, що цей пункт дописуватимуть, до прикладу, поміж двома референдумами. У будь-якому випадку організація зміни Конституції через механізм референдуму потребуватиме значного часу.
З іншого боку, пропрезидентській партії провести такий референдум буде набагато легше, якщо місцеві вибори організовуватимуть за законопроектом Єфремова, який також розглядатимуть цього дня.