Верховна Рада, ухваливши у першому читанні законопроект №3251 "Про внесення змін до Конституції України (щодо гарантії недоторканності для окремих посадових осіб), скерувала його на розгляд до Конституційного Суду.
Верховна Рада, ухваливши у першому читанні законопроект №3251 "Про внесення змін до Конституції України (щодо гарантії недоторканності для окремих посадових осіб), скерувала його на розгляд до Конституційного Суду.
За відповідне рішення проголосували у вівторок 390 народних депутатів.
Авторами законопроекту є депутати від ПР Віктор Янукович і Олександр Лавринович. Цей документ передбачає внесення змін до Основного Закону щодо недоторканності народних депутатів, Президента України та суддів.
За проголосували 390 депутатів. Зокрема, 171 депутат ПР, 150 - БЮТ, 19 - НУНС, 27 - комуністів, 19 - Блоку Литвина, 4 - позафракційних.
Згідно із проектом, народний депутат України не може бути "затриманий чи заарештований до набуття чинності обвинувальним вироком суду щодо нього" без згоди Верховної Ради України.
Чинний закон фіксує неможливість без згоди на те парламенту притягнення нардепів до кримінальної відповідальності, їх затримання чи арешт.
У проекті закону №3251 вилучено положення чинного закону про те, що "народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп".
Що стосується Президента, то у проекті закону передбачено інші шляхи притягнення до відповідальності глави держави. Чинний закон містить лише один спосіб - імпічмент.
У проекті нового закону записано: "Президент України не може бути без згоди Верховної Ради України затриманий чи заарештований до набуття чинності обвинувальним вироком суду щодо нього". При цьому повноваження Президента припиняються достроково у разі набуття чинності обвинувальним вироком суду щодо нього.
Водночас парламент відхилив проект №1375 "Про внесення змін до Конституції України" (щодо обмеження депутатської недоторканності). За нього проголосували лише 206 народних депутатів (1 від Партії регіонів, 153 - БЮТ, 49 - НУНС, 0 - КПУ, 0 - Блок Литвина, 3 - позафракційні). Авторами цього законопроекту, який 2007го отримав позитивну оцінку Конституційного Суду, були Іван Кириленко (БЮТ) та В'ячеслав Кириленко (НУНС).
Прессекретар Віктора Ющенка Ірина Ванникова передала думку глави держави: "...Депутати знехтували можливістю виконати свої зобов'язання перед суспільством", наголосивши, що скасування недоторканності Президента та суддів "лише штучно прив'язані до недоторканності депутатів, і їх можна було би вирішити в рамках окремого закону, проголосувати цей закон... в першому читанні і скерувати до КС".
Суб'єктивний погляд |
Володимир Пилипенко, |
- БЮТ, як і обіцяв, діяв послідовно, підтримавши і законопроект Кириленків, і проект регіоналів. На мою думку, проект регіоналів має більше прав на існування, оскільки в ньому застосовано єдиний підхід - позбавити недоторканності абсолютно всіх. А щодо можливості ухвалення закону в один день, на чому наголошував Президент, то варто зауважити, що ми вносимо зміни до Конституції України, а тому слід робити це зважено, в рамках конституційної процедури, у цьому випадку - надіслати новий законопроект на розгляд до Конституційного Суду. А от чи вистачить принциповості суддям розглянути законопроект, який, окрім інших, обмежує ще й їхню недоторканність, покаже час. Зараз про це рано говорити. Однак існує небезпечний прецедент, коли судді КС виносили вердикт неконституційності закону, що стосувався їх. Причому робили це суто з формальних підстав, не вдаючись у суть закону. Та я гадаю, що законопроект про зняття депутатської недоторканності пройде ревізію у Конституційній юстиції. |